fbpx Skip to content
A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia

Bezinwazyjny lifting HIFU

Bezinwazyjny lifting HIFU

HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound – skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu) to technologia znana w medycynie już od 20 lat. Wykorzystuje się ją głównie w leczeniu nowotworów, łagodnych i złośliwych postaci raka prostaty, pęcherza moczowego i nerek. Od kilku lat jest stosowana z powodzeniem również do liftingu, zagęszczania i ujędrniania skóry, a także leczenia cellulitu, modelowania sylwetki i redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała. Obecnie zabieg ten uznaje się za jedną z najbardziej skutecznych procedur medycyny estetycznej. HIFU nie tylko stymuluje komórki do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny, ale oddziałuje również na powierzchniowy system mięśniowo-powięziowy. Dzięki takiemu podwójnemu działaniu poprawia się napięcie skóry, a efekty zabiegu są porównywalne z chirurgicznym liftingiem.

Ulverin® to urządzenie, które działa, opierając się na najnowszej technologii HIFU. Podobnie jak USG, HIFU wykorzystuje bezpieczną falę akustyczną (ultradźwięki), jednak jej zadanie jest zupełnie inne – ma spowodować drganie komórek w tkankach. Fala akustyczna zogniskowana na małym obszarze, o wysokiej częstotliwości i dużym natężeniu wywołuje tarcie w tkance, w wyniku czego dochodzi do jej przegrzania czy też wręcz kontrolowanego poparzenia i koagulacji. Przegrzanie tkanek do temperatury 65oC ma miejsce tylko na końcu stożka utworzonego przez falę. Może sięgać w głąb tkanki na określoną głębokość – 3 i 4,5 mm na twarzy, podbródku i szyi oraz 7, 13 i 18 mm na innych częściach ciała (m. in. ramiona, brzuch, biodra i uda). Punktowe poparzenia o średnicy 0,5–1 mm (tzw. punkty koagulacji termalnej) usytuowane w odstępach co 1–2 mm stymulują regenerację tkanek i przyczyniają się do skrócenia włókien kolagenu, którego nowe pasma pojawiają się po upływie 3–6 miesięcy od zabiegu. Powierzchnia skóry pozostaje nietknięta, ale wewnątrz tkanek zachodzą intensywne procesy odbudowy, gojenia i regeneracji stymulowane przez precyzyjne uszkodzenia komórek.

Przed zabiegiem lekarz pokrywa skórę żelem, po czym przykłada głowicę emitującą fale akustyczne do wybranych obszarów twarzy lub ciała. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego kartridża, który umożliwia pracę na pożądanej głębokości. Pacjenci, którzy mają niską tolerancję na ból, powinni na 1–2 godziny przed zabiegiem przyjąć 1000–1500 mg paracetamolu, najlepiej w połączeniu z kodeiną i kofeiną. Znieczulenie miejscowe przy użyciu kremu znieczulającego nie jest skuteczne, gdyż HIFU oddziałuje głębiej, niż dociera krem. Nie wolno przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen, naproksen, nurofen, ketoprofen), ponieważ wygaszają wystymulowany przez HIFU proces zapalny. Zabieg nie pozostawia śladów na skórze (przez krótki czas może być tylko lekko zaczerwieniona), dzięki czemu pacjent może od razu wrócić do codziennych zajęć i normalnego trybu życia. Zwykle przez kilka godzin utrzymuje się uczucie tkliwości w obrębie obszaru zabiegowego.

HIFU pozwala osiągnąć spektakularne i trwałe rezultaty, szczególnie u osób, które mają wyjątkowo mało elastyczną skórę. Pierwsze efekty są widoczne w ciągu 24–48 godzin po zabiegu, a ostateczny rezultat pojawia się po 3 miesiącach i utrzymuje się przez 18–24 miesiące. W przypadku twarzy efekty działania HIFU wydłużają się nawet do 3 lat. Po zabiegu można zaobserwować wyraźne zwiększenie napięcia i elastyczności skóry, a także redukcję zmarszczek, podniesienie brwi i chomików oraz poprawę owalu twarzy. Dzięki HIFU można również wymodelować sylwetkę, zredukować cellulit i tkankę tłuszczową oraz zmniejszyć obwód w miejscach poddanych zabiegowi nawet o 2,5 cm. Ultradźwięki uszkadzają komórki tłuszczowe, które są w naturalny sposób absorbowane, a następnie usuwane z organizmu w procesach metabolicznych.

Liczba zabiegów zapewniająca optymalne efekty terapii

Zazwyczaj wystarczają dwa zabiegi, wykonane w odstępie 3 miesięcy. Zabieg można powtórzyć po upływie roku.

Wskazania do wykonania zabiegu HIFU

Zabieg wykonuje się w celu:

 • liftingu czoła, brwi, policzków;
 • przywrócenia owalu twarzy i poprawy jej zarysu (uniesienie „chomików”);
 • redukcji zmarszczek na twarzy, szyi i dekolcie;
 • leczenia wiotkości skóry twarzy i szyi;
 • redukcji drugiego podbródka;
 • leczenia wiotkości skóry ramion, brzucha, pośladków, ud, łydek i kolan;
 • redukcji miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki;
 • przywrócenia elastyczności skóry po dużej utracie masy ciała i po ciąży.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu HIFU

Zabiegu nie można wykonać w przypadku:

 • bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych infekcji skóry;
 • chorób nowotworowych;
 • chorób serca (rozrusznik);
 • stanów gorączkowych;
 • terapii lekami przeciwkrzepliwymi (np. kwas acetylosalicylowy, heparyna, acenokumarol);
 • tendencji do powstawania bliznowców i zwłóknień;
 • zastosowania permanentnych i semipermanentnych wypełniaczy (sylikon, poliakrylamid );
 • depozytu kwasu hialuronowego na obszarze poddawanym zabiegowi;
 • ciąży i karmienia piersią.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy przestrzegać n/w zaleceń:

 • bezpośrednio po zabiegu można zastosować łagodzącą maskę chłodzącą w formie płatu, żelu lub pianki, jeśli skóra jest delikatnie zaróżowiona;
 • przez 6–12 godzin unikać intensywnego śmiania się i żucia;
 • przez 24 godziny nie narażać organizmu na wysiłek fizyczny (np. ćwiczenia na siłowni, fitness, bieganie itp.) i nie uprawiać sportu wyczynowego;
 • przez 7 dni nie korzystać z peelingów i innych metod złuszczania skóry;
 • przez miesiąc po zabiegu nie stosować leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (z wyjątkiem paracetamolu).

 

Wszystkie zabiegi HIFU w Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku wykonywane są wyłącznie przez lekarzy medycyny estetycznej – dr. n. med. Agnieszkę Szymańską i lek. Agnieszkę Borysiewicz.

Urządzenia stosowane przez Klinikę A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku:

 • Ulverin® (Robomax).

Wideo

Poniższy cennik ma charakter poglądowy. Ostateczną cenę ustala lekarz.

Okolica oczu

Okolica oczu - pakiet 2 zabiegów

Policzki

Policzki - pakiet 2 zabiegów

Podbródek

Podbródek - pakiet 2 zabiegów

Cała twarz

Cała twarz - pakiet 2 zabiegów

Szyja - pakiet 2 zabiegów

Dekolt - pakiet 2 zabiegów

Ramiona (pelikany)

Ramiona (pelikany) - pakiet 2 zabiegów

Plecy (motylki)

Plecy (motylki) - pakiet 2 zabiegów

Talia (boczki)

Talia (boczki) - pakiet 2 zabiegów

Brzuch - pakiet 2 zabiegów

Pośladki

Pośladki - pakiet 2 zabiegów

Uda - pakiet 2 zabiegów

Kolana

Kolana - pakiet 2 zabiegów

Łydki - pakiet 2 zabiegów