A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania chomików.
Usuwanie chomików to sposób na opadające policzki. Są one problemem estetycznym szczególnie nasilającym się z wiekiem. Zdarza się, że niektórzy mylą chomiki z bruzdami nosowo-wargowymi, tymczasem są to dwa różne problemy estetyczne. Najczęściej w wyniku naturalnego procesu starzenia zmieniają się rysy twarzy i zaciera się jej naturalny kształt. Do przyczyn opadania policzków i powstawania chomików należy zarówno siła grawitacji, jak też stopniowy zanik tkanki podskórnej, w tym podściółki tłuszczowej wypełniającej kontur twarzy u młodej osoby. Młodą twarz można wpisać w trójkąt, którego podstawa znajduje się na linii oczu, a wierzchołek na brodzie, ale z czasem ten trójkąt ulega odwróceniu. Dodatkowo pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe, obniżają się kąciki ust, a wargi zwężają się, tracąc przy tym swój naturalny kolor. Efekt odmłodzenia i zmniejszenie czy też całkowite zlikwidowanie chomików mogą zapewnić jedynie profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu usuwania chomików?
Opadające policzki występują głównie u osób, które mają więcej niż 50 lat (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Mogą pojawić się wcześniej, co może być uwarunkowane genetycznie lub wiązać się z otyłością.
Jak wyglądają chomiki?
Z biegiem lat kontur twarzy zaczyna przypominać kwadrat, ponieważ po obu jej stronach powstają zgrubienia w postaci torebek tłuszczowych, które przemieszczając się w dół, poszerzają ją i postarzają. Zwiotczała i coraz bardziej rozciągnięta skóra na policzkach wystaje poza owal twarzy, co zaburza jej proporcje i nadaje jej smutny wyraz.
W jakich rodzajach chomików stosujemy zabieg?
Usuwanie chomików dotyczy dość jednorodnego problemu estetycznego, jakim są opadające policzki. Niezależnie od przyczyny ich pojawienie się jest wynikiem zwiotczenia skóry na policzkach i utraty podskórnej tkanki tłuszczowej. Dlatego też nie istnieją różne rodzaje chomików.
Przyczyny powstawania chomików:
Usuwanie chomików to zabieg rozwiązujący problem opadających policzków, którego powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:
- predyspozycje genetyczne;
- procesy starzenia;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej;
- szybka utrata dużej masy ciała w wyniku diety lub choroby;
- zanik tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy;
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne;
- palenie papierosów.
Zapobieganie chomikom – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania chomików?
Ponieważ powstanie chomików wiąże się z utratą jędrności skóry, należy dbać o jej właściwą pielęgnację, stosując kosmetyki o działaniu nawilżającym i ujędrniającym. Poza tym ważna jest ilość snu i urozmaicona dieta wpływająca na stan skóry. Warto także stosować ćwiczenia mięśni mimicznych i specjalny masaż twarzy.
W jaki sposób można usunąć chomiki?
Współczesna medycyna estetyczna dysponuje metodami, których efektem jest usuwanie chomików. Jedna z nich to technologia HIFU stosowana do liftingu. Mikrouszkodzenia wywołane skoncentrowanymi falami ultradźwiękowymi stymulują skórę do syntezy kolagenu, dzięki któremu obserwujemy stopniowe „uniesienie” obwisłych tkanek i poprawę jędrności skóry. Innym rozwiązaniem są nici liftingujące, które tworzą pod skórą właściwą swoisty stelaż i pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. Rozpuszczają się po około 6 miesiącach, ale usztywnienie z własnych włókien kolagenowych pozostaje. Efekt zabiegu jest natychmiastowy. Lipoliza iniekcyjna i karboksyterapia to zabiegi redukujące tkankę tłuszczową, a dzięki temu umożliwiające zmniejszenie nieestetycznych fałdów skórnych.
Ryzyko nawrotu chomików po zabiegu usuwania chomików:
Nawrotu problemu chomików można spodziewać się wraz z upływem czasu i postępującymi procesami starzenia bądź też wraz z kolejną utratą masy ciała. Efekty zabiegów unoszących opadające policzki mogą utrzymywać się co najmniej rok, a nawet kilka lat.