A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania drugiego podbródka.
Usuwanie drugiego podbródka to sposób na nadmiar tkanki pod brodą. Podwójnym podbródkiem określamy fałd skóry pomiędzy brodą a szyją. Taki wygląd powoduje dyskomfort psychiczny i duże kompleksy zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – wyglądamy wtedy na starszych i grubszych niż w rzeczywistości jesteśmy.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu usuwania drugiego podbródka?
Drugi podbródek jest częstym problemem estetycznym, nie tylko u osób z nadwagą.
Jak wygląda drugi podbródek?
Usuwanie drugiego podbródka przeprowadza się najczęściej w przypadku wyraźnie widocznego problemu. Fałd skóry znajdujący się pomiędzy brodą a szyją wygląda nieestetycznie i zaburza proporcje twarzy. Jego obecność sprawia, że zaciera się granica między żuchwą a szyją, zaś owal twarzy staje się nieostry.
W jakich rodzajach drugiego podbródka stosujemy zabieg?
Przyczyną problemu najczęściej jest lokalnie nagromadzona tkanka tłuszczowa, którą trudno wyeliminować za pomocą diety i aktywności fizycznej. Zdarza się też tak, że podwójny podbródek pojawia się u osób bez nadwagi czy otyłości – występuje u pacjentów w dojrzałym wieku, w związku z utratą elastyczności skóry. Problem obserwujemy także u wielu osób, które długo korzystają ze smartfonów, utrzymując głowę w przymusowym pochyleniu.
Przyczyny powstawania drugiego podbródka:
Usuwanie drugiego podbródka to zabieg rozwiązujący problem podwójnego podbródka, którego powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:
- skłonności genetyczne – rodzinne występowanie podwójnego podbródka;
- specyficzna budowa anatomiczna – cofnięta broda, słabo zarysowana linia żuchwy;
- niezbilansowana dieta (obfitująca w tłuszcze i węglowodany), prowadząca do nadwagi i otyłości;
- brak aktywności fizycznej, skutkująca nadmiernym przyrostem masy ciała;
- wahania masy ciała, prowadzące do utraty elastyczności skóry szyi;
- choroby tarczycy;
- przewlekłe stosowanie niektórych leków, np. glikokortykosteroidów;
- nawyk garbienia się, a także długie utrzymywanie głowy w pozycji pochylonej (np. podczas korzystania ze smartfona);
- niewłaściwe pozycje przyjmowane w czasie snu;
- procesy starzenia (wiotczenie skóry, przesuwanie się tkanki tłuszczowej zgodnie z grawitacją, zmiany w układzie kostnym);
- brak dbałości i złe nawyki pielęgnacyjne skóry szyi, niewystarczające nawilżenie skóry szyi.
Zapobieganie drugiemu podbródkowi – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania drugiego podbródka?
W przypadku predyspozycji genetycznych nie można zapobiec pojawieniu się drugiego podbródka. Poza zastosowaniem leczenia w określonych przypadkach (np. w niedoczynności tarczycy), a także dbaniem o właściwą pozycję głowy (unikać długiego pochylania głowy), można stosować specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, poprawiające napięcie skóry i usprawniające krążenie w tej okolicy.
W jaki sposób można usunąć drugi podbródek?
Rodzaj zastosowanej metody usuwania drugiego podbródka zależy od tego, czy zlikwidować mamy tkankę tłuszczową, czy też bardziej trzeba skupić się na zmniejszeniu wiotkości skóry. U części pacjentów utworzenie się fałdu skórnego pod żuchwą jest spowodowane tymi dwoma czynnikami. Tak więc likwidację nadmiaru tkanki tłuszczowej można przeprowadzić za pomocą lipolizy iniekcyjnej, HIFU i karboksyterapii. Tymczasem nici liftingujące poprawiają napięcie skóry pod brodą, unosząc fałdy skórne.
Ryzyko nawrotu drugiego podbródka po zabiegu usuwania drugiego podbródka:
Zabiegi redukujące tkankę tłuszczową podbródka nie będą efektywne, jeżeli na stałe nie wprowadzi się zbilansowanej diety, a także aktywności fizycznej.