A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania wdowiego garbu.
Usuwanie wdowiego garbu to sposób na nadmiar tkanki na karku. Niezależnie od etiologii bawoli garb powoduje dyskomfort i obniża samoocenę. Rzadko kiedy zlokalizowany tam tłuszcz jesteśmy w stanie usunąć drogą diety redukcyjnej i aktywności fizycznej. Zatem problem wymaga zabiegów bezpośrednio likwidujących tkankę tłuszczową.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu?
Garb tłuszczowy występuje coraz częściej u osób młodych, chociaż zwykle jest przypadłością ludzi w wieku dojrzałym i starszych. Częściej spotyka się go u kobiet niż u mężczyzn.
Jak wygląda wdowi garb?
Wdowi garb (nazywany także bawolim karkiem, byczym karkiem lub garbem tłuszczowym) jest defektem estetycznym, który polega na nagromadzeniu się tkanki tłuszczowej w okolicy karku i między łopatkami. Przypadłość ta zniekształca sylwetkę i dodaje lat.
W jakich rodzajach wdowiego garbu stosujemy zabieg?
Zabieg usuwania wdowiego garbu w medycynie estetycznej dotyczy problemu wywołanego nadmiarem tłuszczu w okolicy karku. Tymczasem innym rodzajem bawolego karku jest zniekształcenie sylwetki spowodowane garbieniem się.
Przyczyny powstawania wdowiego garbu:
Warstwa tłuszczu zlokalizowana podskórnie w górnej części pleców najczęściej powstaje jako efekt zmian hormonalnych u kobiet w okresie menopauzy, chociaż może wynikać też z innych przyczyn. Zniekształcenie grzbietu może wynikać także z wady postawy związanej z deformacją odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa i przykurczu mięśni tej okolicy na skutek uwarunkowań genetycznych czy zmian związanych z wiekiem.
Usuwanie wdowiego garbu to zabieg rozwiązujący problem byczego karku, którego powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:
- skłonności genetyczne;
- zaburzenia hormonalne, w tym zmiany spowodowane menopauzą;
- zaburzenia krążenia limfy;
- przewlekłe stosowanie niektórych leków, m.in. glikokortykosteroidów;
- guzy nadnerczy i przysadki mózgowej;
- nadwaga i otyłość;
- brak aktywności fizycznej, skutkujący nadmiernym przyrostem masy ciała;
- nawyk garbienia się i długie utrzymywanie głowy w pozycji pochylonej (np. podczas korzystania ze smartfona);
- duże piersi, a także źle dopasowany biustonosz;
- krótkowzroczność;
- procesy starzenia (zmiany w układzie kostnym, osteoporoza).
Zapobieganie wdowiemu garbowi:
Zabiegi z medycyny estetycznej można opóźnić, jeśli dbamy o utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Dzieje się to, gdy regularnie uprawiamy sport i stosujemy się do zaleceń zdrowej diety. Dotyczy to szczególnie osób mających pracę siedzącą, która dodatkowo predysponuje do garbienia się i ciągłego pochylania głowy.
W jaki sposób można usunąć wdowi garb?
Usuwanie wdowiego garbu wykonuje się za pomocą trzech zabiegów. Lipoliza iniekcyjna, jak i HIFU nie służą do redukcji masy ciała, ale do modelowania sylwetki i usuwania stosunkowo niewielkich depozytów tłuszczu. Lipoliza iniekcyjna polega na rozpuszczeniu adipocytów za pomocą specjalnego preparatu podawanego w okolicę zabiegową. HIFU z kolei wykorzystuje energię skoncentrowanych fal ultradźwiękowych, które niszczą wielopunktowo tkankę – także tłuszczową – na określonej głębokości. Efektem obydwu zabiegów jest miejscowy stan zapalny i wzbudzenie procesów metabolicznych, których rezultatem jest zmniejszenie objętości podskórnej tkanki tłuszczowej. Karboksyterapia zaś rozbija złogi tłuszczu podskórnego i poprawia unaczynienie okolicy karku.
Ryzyko nawrotu wdowiego garbu:
By zmniejszyć ryzyko nawrotu problemu wdowiego garbu, procedury niwelujące tkankę tłuszczową powinny być połączone z utrzymywaniem aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Dzięki temu utrwalimy efekty zabiegów medycyny estetycznej.