POLECANE ZABIEGI
HIFU Karboksyterapia Lipoliza iniekcyjna Liposukcja strzykawkowa Mezoterapia igłowaA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania cellulitu.
Usuwanie cellulitu to sposób na tzw. skórkę pomarańczową. Cellulit pojawia się najczęściej na brzuchu, udach i pośladkach. Jest to zdeformowana tkanka tłuszczowa. Widoczne pod skórą grudki to powiększone komórki tłuszczowe (adipocyty); gdy się powiększają, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne, które znajdują się w ich pobliżu. Pod wpływem ucisku pogarsza się krążenie i przemiana materii w komórkach, przez co słabiej przyswajają tlen i składniki odżywcze. W rezultacie toksyny, czyli uboczne produkty przemiany materii, są znacznie wolniej usuwane, a nieusunięte toksyczne resztki i woda zaczynają zalegać w tkankach. Z kolei cellulitis, czyli zapalenie tkanki łącznej, to choroba bakteryjna, która może spowodować bardzo poważne powikłania. Nie należy mylić obu pojęć, łączy je jedynie podobne brzmienie.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu usuwania cellulitu?
Cellulit jest powszechnym problemem; występuje u ponad 80 proc. kobiet powyżej 25 roku życia.
Jak wygląda cellulit?
Cellulit przypomina z wyglądu skórkę pomarańczową, dlatego też równie często można spotkać się i z tym określeniem. Przy tym schorzeniu struktura skóry staje się grudkowata, pomarszczona i włóknista. Rozmiar i wygląd cellulitu zależą od stopnia jego zaawansowania – im wyższy stopień, tym trudniej z nim walczyć. Cellulit jest bezpośrednio powiązany z tłuszczem, a jego objawy nasilają się wraz z przyrostem tkanki tłuszczowej. Może jednak występować również u szczupłych kobiet, wówczas jest mało widoczny.
W jakich rodzajach cellulitu stosujemy zabieg usuwania cellulitu?
Zabiegi na cellulit przynoszą rezultaty, jeśli są stosowane w niezbyt zaawansowanym stadium skórki pomarańczowej. Wyróżnia się cztery stopnie cellulitu:
- pierwszy stopień – nie jest zbyt widoczny; po ściśnięciu dwoma palcami płata skóry na brzuchu lub na górnej części ud skóra robi się lekko grudkowata;
- drugi stopień – skóra po ściśnięciu wygląda jak pomarańczowa skórka, ale przy dotyku może pojawić się lekki ból;
- trzeci stopień – grudki mają większą objętość i są widoczne gołym okiem; skóra w głębszych warstwach jest nierównomiernie pofałdowana;
- czwarty stopień – na skórze widoczne są liczne pofałdowania i wgłębienia; podczas dotykania grudek odczuwalny jest silny ból (można je też łatwo wyczuć już przy delikatnym dotyku dłonią).
Cellulit dzieli się na:
- wodny – pojawia się najwcześniej; po ściśnięciu fałdy skóry palcami ma ona nierówną powierzchnię, widać też nieznaczną opuchliznę;
- tłuszczowy – na skórze znajdują się liczne zagłębienia, wyczuwalne grudki i drobne guzki; komórki tłuszczowe są powiększone;
- skóra materacowa – liczne guzki i zagłębienia na skórze są bardzo dobrze widoczne i zajmują coraz większy obszar ciała; w miejscach chorobowych może występować obniżona temperatura. Zmiany te są nieodwracalne, ale można zahamować ich rozwój.
Przyczyny powstawania cellulitu:
Usuwanie cellulitu to rozwiązanie problemu skórki pomarańczowej, który może być spowodowany różnymi przyczynami:
- brak ruchu i siedzący tryb życia;
- częsta ekspozycja na wysokie temperatury (gorące kąpiele, sauna, depilacja ciepłym woskiem);
- niewłaściwa dieta (fast foody, niedostateczna liczba produktów bogatych w błonnik);
- nadmiar cukru i soli w diecie;
- niedostatek wody (mniej niż 2,5 litra płynów dziennie);
- nadmiar alkoholu;
- nałogowe palenie papierosów;
- noszenie zbyt obcisłych ubrań;
- nadwaga i otyłość;
- problemy z krążeniem;
- wady postawy (krążenie krwi w nogach zaburzone z powodu skrzywienia kręgosłupa);
- zaburzenia hormonalne (przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu).
Zapobieganie powstawaniu cellulitu – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania cellulitu?
Zapobieganie rozwojowi cellulitu polega na stosowaniu systematycznej aktywności fizycznej i odpowiedniej diety. Należy przede wszystkim ograniczyć spożywanie soli, węglowodanów, tłuszczów zwierzęcych, a także wysoko przetworzonych produktów, mocnej kawy i herbaty. W zamian powinniśmy wprowadzić zdrową dietę opartą na warzywach i owocach, produktach pełnoziarnistych, dobrej jakości olejach roślinnych. Nie wolno też zapominać o prawidłowym nawodnieniu (2-3 l płynów na dobę). Wskazane jest także unikanie alkoholu i nikotyny.
W jaki sposób można usunąć cellulit?
Aby zredukować cellulit, należy zmienić tryb życia i zmniejszyć powiększone komórki tłuszczowe. Jeśli są zbyt duże, odpowiadają za zaburzony przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i limfy w naczyniach limfatycznych, a także gorsze przewodnictwo w tkance nerwowej i utratę elastyczności skóry. Zredukowanie cellulitu jest możliwe także dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Mezoterapia igłowa pozwala wprowadzić w skórę substancje aktywne, które generują usuwanie nadmiaru wody z przestrzeni międzykomórkowej, pobudzają mikrokrążenie, działają antyoksydacyjnie i eliminują zakwaszenie tkanek. HIFU, lipoliza iniekcyjna i liposukcja strzykawkowa powodują redukcję tkanki tłuszczowej, ograniczając w ten sposób zmiany związane z cellulitem. Karboksyterapia rozbija złogi tłuszczowe i poprawia unaczynienie okolic poddawanych zabiegowi. Z kolei różnego rodzaju masaże sprawdzają się w likwidowaniu cellulitu poprzez rozbijanie tkanki tłuszczowej, usprawnienie metabolizmu i pracy układu limfatycznego, zwiększają także ujędrnienie skóry.
Ryzyko nawrotu cellulitu po zabiegu usuwania cellulitu:
Pomimo stosowanych zabiegów cellulit będzie nawracał, jeśli nie wyeliminuje się na stałe jego przyczyn. Szansa na ponowne wystąpienie skórki pomarańczowej pojawia się, gdy nie ma przede wszystkim utrwalonych zdrowych nawyków żywieniowych i codziennej aktywności fizycznej.