POLECANE ZABIEGI
Laseroterapia epilacjaA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg depilacja laserowa.
Depilacja laserowa to sposób na nadmierne lub niechciane owłosienie, które często bywa przyczyną frustracji u kobiet i mężczyzn. Włosy porastają prawie całe ciało człowieka. Nie rosną jedynie na wewnętrznej stronie dłoni, podeszwach stóp i tuż za uszami. Nadmierne owłosienie stanowi wstydliwy problem, o którym trudno rozmawiać. Tym bardziej, że w naszej kulturze owłosienie niektórych części ciała jest uznawane za nieestetyczne, a wręcz niehigieniczne. Gładkie i zadbane ciało bez zbędnego owłosienia to niezmienny od starożytności kanon piękna. Już tysiące lat temu kobiety usuwały niechciane włosy za pomocą brzytew, miodu, a nawet przypalania. Jednak nadmiar włosów jest również dużym problemem dla mężczyzn, zwłaszcza że nie wszystkie kobiety akceptują u swoich partnerów owłosioną klatkę piersiową, szyję, plecy czy ramiona.
Jak często występują wskazania do zabiegu depilacja laserowa?
Hipertrichoza występuje niezwykle rzadko. Tymczasem problem hirsutyzmu dotyczy 5–10 proc. dziewcząt i kobiet. Nadmierne owłosienie często występuje u kobiet po menopauzie. Dokuczają im wahania hormonalne i zaburzenia endokrynologiczne (szacuje się, że jest to nawet 75 proc. pań po klimakterium). Poza tym wiele kobiet i mężczyzn, którzy nie mają zaburzeń w zakresie owłosienia, chce po prostu pozbyć się włosów na ciele.
Jak wygląda nadmierne owłosienie?
Depilacja laserowa wykonywana jest u osób z problemem niechcianego bądź też nadmiernego owłosienia. Zwykle pacjentami poddającymi się temu zabiegowi są osoby bez patologicznego owłosienia, jednak nieakceptujące obecności włosów w różnych częściach ciała. Tymczasem zaburzenie, jakim jest nadmierne owłosienie, występuje pod dwiema postaciami:
- hipertrichoza – nadmierne owłosienie na całym ciele lub na określonym jego obszarze, gdzie włosy meszkowe przekształcają się w pełni wykształcone skeratynizowane włosy. Nadmierne owłosienie ograniczone o charakterze nabytym to problem, który dotyczy prawie wyłącznie kobiet. Podobnie jak w przypadku hirsutyzmu występuje w miejscach typowych dla owłosienia u mężczyzn. Pojawia się również na przedramionach i łydkach, gdzie jest go za dużo w stosunku do owłosienia uznawanego za prawidłowe;
- hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet lub dzieci przypominające męskie; pojawia się jako efekt działania androgenów, które stymulują wzrost włosów, zwiększają ich grubość i pogłębiają ciemny kolor. Takie włosy rosną w okolicach androgenozależnych, takich jak górna warga, broda i klatka piersiowa, a także podbrzusze i wewnętrzna część ud. Hirsutyzm może pojawić się również w czasie ciąży lub towarzyszyć chorobom nowotworowym (np. rak nerki, rak tarczycy). Często występuje z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, rozstępami, a także cukrzycą typu 2. W hirsutyzmie zarost przyjmuje cechy charakterystyczne dla mężczyzn, niekiedy towarzyszą mu też trądzik, łojotok, jak również łysienie androgenowe.
Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi depilacja laserowa?
Depilacja laserowa usuwa owłosienie na skórze całego ciała, o ile włosy posiadają barwnik eumelaninę. Zatem nie jest możliwe usunięcie włosów siwych lub rudych. Pozostałe – jasne i ciemne, niezależnie od ich grubości, mogą być epilowane z zastosowaniem odpowiednich ustawień lasera.
Przyczyny powstawania nadmiernego owłosienia:
Depilacja laserowa jest zabiegiem rozwiązującym problem niechcianego lub nadmiernego owłosienia, który może być spowodowany różnymi przyczynami:
- PCOS (oprócz nadmiernego owłosienia inne objawy tej choroby to przetłuszczanie się skóry i włosów, a także zaburzenia miesiączkowania i łysienie);
- wirylizujące nowotwory żeńskich gonad powstałe na skutek nadmiaru androgenów, czyli męskich hormonów płciowych;
- wysoki poziom insuliny we krwi (insulina prowadzi do produkcji zbyt dużych ilości androgenów, co powoduje nadmierny wzrost włosów w nietypowych miejscach ciała);
- nadreaktywność mieszków włosowych na prawidłowe stężenie androgenów;
- przerost kory nadnerczy (nadmierne wydzielanie androgenów nadnerczowych powoduje nasilone owłosienie, łojotok, łysienie skroniowe, jak również zaburzenia cyklu miesiączkowego);
- hiperprolaktynemia (choroba wywołana nadczynnością przysadki mózgowej produkującej prolaktynę, której mogą towarzyszyć problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia cyklu bądź mlekotok);
- choroba Cushinga i zespół Cushinga (otyłość monstrualna z odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicy pasa biodrowego, barkowego i szyi, ale szczupłymi rękoma i nogami, tzw. twarz księżycowata z silnym owłosieniem, rozstępy m.in. na skórze bioder i ud, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, a także cukrzyca);
- anoreksja (spadek poziomu estrogenów i wzrost wydzielania androgenów powodują brak miesiączki, jak również trwałe zaburzenia w organizmie);
- stosowanie leków o działaniu androgennym (sterydy anaboliczne, progestageny stymulujące owulację, leki stosowane w leczeniu endometriozy, leki przeciwnadciśnieniowe i przeciwpadaczkowe, niektóre antybiotyki, a także blokery histaminowe).
W pozostałych sytuacjach obecność włosów na ciele jest fizjologią. Nie musi wiązać się ze stanem chorobowym bądź też działaniem leków. Mimo to pacjenci, a zwłaszcza kobiety, nie akceptują owłosienia na nogach czy pod pachami. Gładka skóra jest bowiem wyznacznikiem zadbanego wyglądu.
Zapobieganie powstawaniu nadmiernego owłosienia:
Zapobieganie nadmiernemu owłosieniu sprowadza się do profilaktyki nowotworów, schorzeń metabolicznych i chorób gruczołów dokrewnych. Natomiast obecność włosów na ciele niezwiązana ze stanami chorobowymi jest cechą uwarunkowaną dziedzicznie. Dlatego nie ma możliwości, by zapobiec jej pojawieniu się.
W jaki sposób można usunąć nadmierne owłosienie?
Depilacja laserowa w przypadku nadmiernego owłosienia powinna być poprzedzona badaniami hormonalnymi. Pozwolą one ocenić stężenie testosteronu, a także hormonów tarczycy i przysadki mózgowej. Nadmierne owłosienie leczy się, eliminując dolegliwość, która je powoduje. Leczenie hirsutyzmu polega na unormowaniu poziomu androgenów zwykle za pomocą doustnych środków antykoncepcyjnych. Na efekty terapii należy poczekać przynajmniej pół roku, ponieważ tyle trwa cykl wzrostu włosa. Po wyleczeniu choroby nadrzędnej problem nadmiernego porostu włosów powinien zniknąć. Jednak w przypadku nadmiernego owłosienia uwarunkowanego genetycznie przyjmowanie leków mija się z celem.
Najbardziej efektywną metodą jest laseroterapia, która trwale usuwa włosy. Epilację laserową stosuje się na wszystkich częściach ciała, również u osób z wrażliwą skórą bądź też z zaburzeniami hormonalnymi. Zabieg wykonujemy u pacjentów z różnymi kolorami owłosienia, jak również z każdym odcieniem skóry. Domowe sposoby depilacji na krótko usuwają owłosienie. Włosy szybko odrastają, a w dodatku często dochodzi do podrażnienia skóry wskutek stosowania maszynek do golenia, depilatorów lub wosku.
Ryzyko nawrotu nadmiernego owłosienia:
Depilacja laserowa powoduje trwałe usunięcie owłosienia. Istnieje niewielkie ryzyko pojawienia się nowych włosów, ale są one zwykle cieńsze i dużo mniej liczne. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku zaburzeń hormonalnych.