Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Depilacja laserowa

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg depilacja laserowa.

Depilacja laserowa to sposób na nadmierne lub niechciane owłosienie, które często bywa przyczyną frustracji u kobiet i mężczyzn. Włosy porastają prawie całe ciało człowieka. Nie rosną jedynie na wewnętrznej stronie dłoni, podeszwach stóp i tuż za uszami. Nadmierne owłosienie stanowi wstydliwy problem, o którym trudno rozmawiać. Tym bardziej, że w naszej kulturze owłosienie niektórych części ciała jest uznawane za nieestetyczne, a wręcz niehigieniczne. Gładkie i zadbane ciało bez zbędnego owłosienia to niezmienny od starożytności kanon piękna. Już tysiące lat temu kobiety usuwały niechciane włosy za pomocą brzytew, miodu, a nawet przypalania. Jednak nadmiar włosów jest również dużym problemem dla mężczyzn, zwłaszcza że nie wszystkie kobiety akceptują u swoich partnerów owłosioną klatkę piersiową, szyję, plecy czy ramiona. 

Jak często występują wskazania do zabiegu depilacja laserowa?

Hipertrichoza występuje niezwykle rzadko. Tymczasem problem hirsutyzmu dotyczy 5–10 proc. dziewcząt i kobiet. Nadmierne owłosienie często występuje u kobiet po menopauzie. Dokuczają im wahania hormonalne i zaburzenia endokrynologiczne (szacuje się, że jest to nawet 75 proc. pań po klimakterium). Poza tym wiele kobiet i mężczyzn, którzy nie mają zaburzeń w zakresie owłosienia, chce po prostu pozbyć się włosów na ciele. 

Jak wygląda nadmierne owłosienie?

Depilacja laserowa wykonywana jest u osób z problemem niechcianego bądź też nadmiernego owłosienia. Zwykle pacjentami poddającymi się temu zabiegowi są osoby bez patologicznego owłosienia, jednak nieakceptujące obecności włosów w różnych częściach ciała. Tymczasem zaburzenie, jakim jest nadmierne owłosienie, występuje pod dwiema postaciami:

 • hipertrichoza – nadmierne owłosienie na całym ciele lub na określonym jego obszarze, gdzie włosy meszkowe przekształcają się w pełni wykształcone skeratynizowane włosy. Nadmierne owłosienie ograniczone o charakterze nabytym to problem, który dotyczy prawie wyłącznie kobiet. Podobnie jak w przypadku hirsutyzmu występuje w miejscach typowych dla owłosienia u mężczyzn. Pojawia się również na przedramionach i łydkach, gdzie jest go za dużo w stosunku do owłosienia uznawanego za prawidłowe;
 • hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet lub dzieci przypominające męskie; pojawia się jako efekt działania androgenów, które stymulują wzrost włosów, zwiększają ich grubość i pogłębiają ciemny kolor. Takie włosy rosną w okolicach androgenozależnych, takich jak górna warga, broda i klatka piersiowa, a także podbrzusze i wewnętrzna część ud. Hirsutyzm może pojawić się również w czasie ciąży lub towarzyszyć chorobom nowotworowym (np. rak nerki, rak tarczycy). Często występuje z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, rozstępami, a także cukrzycą typu 2. W hirsutyzmie zarost przyjmuje cechy charakterystyczne dla mężczyzn, niekiedy towarzyszą mu też trądzik, łojotok, jak również łysienie androgenowe. 

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi depilacja laserowa?

Depilacja laserowa usuwa owłosienie na skórze całego ciała, o ile włosy posiadają barwnik eumelaninę. Zatem nie jest możliwe usunięcie włosów siwych lub rudych. Pozostałe – jasne i ciemne, niezależnie od ich grubości, mogą być epilowane z zastosowaniem odpowiednich ustawień lasera.

Przyczyny powstawania nadmiernego owłosienia:

Depilacja laserowa jest zabiegiem rozwiązującym problem niechcianego lub nadmiernego owłosienia, który może być spowodowany różnymi przyczynami:

 • PCOS (oprócz nadmiernego owłosienia inne objawy tej choroby to przetłuszczanie się skóry i włosów, a także zaburzenia miesiączkowania i łysienie);
 • wirylizujące nowotwory żeńskich gonad powstałe na skutek nadmiaru androgenów, czyli męskich hormonów płciowych;
 • wysoki poziom insuliny we krwi (insulina prowadzi do produkcji zbyt dużych ilości androgenów, co powoduje nadmierny wzrost włosów w nietypowych miejscach ciała);
 • nadreaktywność mieszków włosowych na prawidłowe stężenie androgenów;
 • przerost kory nadnerczy (nadmierne wydzielanie androgenów nadnerczowych powoduje nasilone owłosienie, łojotok, łysienie skroniowe, jak również zaburzenia cyklu miesiączkowego);
 • hiperprolaktynemia (choroba wywołana nadczynnością przysadki mózgowej produkującej prolaktynę, której mogą towarzyszyć problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia cyklu bądź mlekotok);
 • choroba Cushinga i zespół Cushinga (otyłość monstrualna z odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicy pasa biodrowego, barkowego i szyi, ale szczupłymi rękoma i nogami, tzw. twarz księżycowata z silnym owłosieniem, rozstępy m.in. na skórze bioder i ud, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, a także cukrzyca);
 • anoreksja (spadek poziomu estrogenów i wzrost wydzielania androgenów powodują brak miesiączki, jak również trwałe zaburzenia w organizmie);
 • stosowanie leków o działaniu androgennym (sterydy anaboliczne, progestageny stymulujące owulację, leki stosowane w leczeniu endometriozy, leki przeciwnadciśnieniowe i przeciwpadaczkowe, niektóre antybiotyki, a także blokery histaminowe).

W pozostałych sytuacjach obecność włosów na ciele jest fizjologią. Nie musi wiązać się ze stanem chorobowym bądź też działaniem leków. Mimo to pacjenci, a zwłaszcza kobiety, nie akceptują owłosienia na nogach czy pod pachami. Gładka skóra jest bowiem wyznacznikiem zadbanego wyglądu. 

Zapobieganie powstawaniu nadmiernego owłosienia:

Zapobieganie nadmiernemu owłosieniu sprowadza się do profilaktyki nowotworów, schorzeń metabolicznych i chorób gruczołów dokrewnych. Natomiast obecność włosów na ciele niezwiązana ze stanami chorobowymi jest cechą uwarunkowaną dziedzicznie. Dlatego nie ma możliwości, by zapobiec jej pojawieniu się. 

W jaki sposób można usunąć nadmierne owłosienie?

Depilacja laserowa w przypadku nadmiernego owłosienia powinna być poprzedzona badaniami hormonalnymi. Pozwolą one ocenić stężenie testosteronu, a także hormonów tarczycy i przysadki mózgowej. Nadmierne owłosienie leczy się, eliminując dolegliwość, która je powoduje. Leczenie hirsutyzmu polega na unormowaniu poziomu androgenów zwykle za pomocą doustnych środków antykoncepcyjnych. Na efekty terapii należy poczekać przynajmniej pół roku, ponieważ tyle trwa cykl wzrostu włosa. Po wyleczeniu choroby nadrzędnej problem nadmiernego porostu włosów powinien zniknąć. Jednak w przypadku nadmiernego owłosienia uwarunkowanego genetycznie przyjmowanie leków mija się z celem.

Najbardziej efektywną metodą jest laseroterapia, która trwale usuwa włosy. Epilację laserową stosuje się na wszystkich częściach ciała, również u osób z wrażliwą skórą bądź też z zaburzeniami hormonalnymi. Zabieg wykonujemy u pacjentów z różnymi kolorami owłosienia, jak również z każdym odcieniem skóry. Domowe sposoby depilacji na krótko usuwają owłosienie. Włosy szybko odrastają, a w dodatku często dochodzi do podrażnienia skóry wskutek stosowania maszynek do golenia, depilatorów lub wosku. 

Ryzyko nawrotu nadmiernego owłosienia:

Depilacja laserowa powoduje trwałe usunięcie owłosienia. Istnieje niewielkie ryzyko pojawienia się nowych włosów, ale są one zwykle cieńsze i dużo mniej liczne. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku zaburzeń hormonalnych.

Polecane zabiegi depilacji laserowej:

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google