
Polecane zabiegi
Biostymulator na bazie atelokolagenu Biostymulator na bazie hydroksyapatytu wapnia (CaHA) Biostymulator na bazie kwasu hialuronowego z kompleksem aminokwasów Biostymulator na bazie Rh kolagenu Fibryna bogatopłytkowa (stymulator tkankowy) HIFU (lifting bez skalpela) Infuzja tlenowa (tlenowe odmłodzenie skóry) Karboksyterapia (terapia dwutlenkiem węgla) Kwas hialuronowy (HA) Laseroterapia (ALEX/ND-YAG) - fotoodmładzanie (odmładzanie skóry laserem) Laseroterapia (CO2) - odmładzanie frakcyjne ablacyjne (resurfacing) Lipotransfer (lipofilling, przeszczep tłuszczu) Mezoterapia igłowa (needle mesotherapy) Mezoterapia mikroigłowa (dermapen, mezopen) Nici PDO i PLLA rewitalizujące Osocze bogatopłytkowe (stymulator tkankowy) Peelingi chemiczne (peelingi medyczne) Radiofrekwencja mikroigłowa (rf mikroigłowa, termolifting) Toksyna botulinowa (botox, botoks, botulina) Zabieg fotoprotekcyjny - skóra dojrzała (zabieg antyoksydacyjny)A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest kliniką, w której rozwiązuje się problem zmarszczek (bruzdy, linie, zagłębienia na skórze, zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki poziome, „lwia” bruzda, zmarszczka gniewu, zmarszczki wokół oczu, „kurze łapki”, zmarszczki na skroniach, zmarszczki okolicy oczu, zmarszczki w kącikach oczu, zmarszczki „królicze”, zmarszczki na nosie, zmarszczki u nasady nosa, zmarszczki okolic dolnej powieki, zmarszczki okolic ust, zmarszczki palacza, „małpi pyszczek”, „kod kreskowy”, zmarszczki smutku, bruzdy pionowe ust, zmarszczki brody, kamienista broda, marszcząca się broda, broda brukowana, marmurkowa broda, zmarszczki na dynamicznych częściach twarzy, zmarszczki na szyi, „naszyjnik Wenus”, Tech-neck, „skóra indyka”, zmarszczki na dekolcie, pionowe zmarszczki, bruzdy na dekolcie).
Zmarszczki są nieodłączną oznaką upływu czasu. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii efektywnie powstrzymują procesy starzenia.
Zmarszczki to podłużne zagłębienia na skórze. Z wiekiem lub pod wpływem innych czynników dochodzi do załamania struktury skóry i znajdującego się pod nią „rusztowania”, które tworzą włókna kolagenu i elastyny. W miarę upływu lat maleje w skórze ilość kwasu hialuronowego, a kolagen i elastyna ulegają degradacji, w wyniku czego przestają podtrzymywać skórę, która zaczyna się zapadać. Pogarsza się nie tylko jakość tych substancji, ale także zmniejsza się ilość składników pobudzających ich naturalną produkcję (m.in. witamin A, E i C). Tempo starzenia się skóry zależy nie tylko od genów, ale też wielu innych czynników zewnętrznych, których działanie jest ze sobą powiązane. Należą do nich: styl życia, sposób pielęgnacji cery, ekspozycja na promieniowanie słoneczne, przewlekły stres czy dym tytoniowy. Pod ich wpływem powstają wolne rodniki, czyli niesparowane, aktywne cząsteczki tlenu, które są odpowiedzialne za różnego rodzaju destrukcyjne procesy, w tym niszczenie lipidów i białek w błonie komórkowej skóry. W efekcie dochodzi do uszkodzenia enzymów komórkowych, co ma wpływ na pracę kolagenu i elastyny oraz przyspieszenie destrukcji obu tych włókien. Skóra pod wpływem działania wolnych rodników starzeje się dużo szybciej, niż wynikałoby to z genów. Malejąca w okresie menopauzy produkcja estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, wpływa na fibroblasty produkujące kolagen. Gdy ich poziom spada, zmniejsza się ilość kolagenu, przez co skóra staje się mniej elastyczna i bardziej wiotka. Powstawanie zmarszczek wiąże się także z rodzajem cery – proces starzenia się skóry suchej i wrażliwej przebiega szybciej niż w przypadku cery tłustej lub mieszanej.
Starzenie się skóry, które stanowi wypadkową dwóch mechanizmów – starzenia wewnątrz- i zewnątrzpochodnego, zaczyna się już około 25. roku życia. Wcześniej jednak u niektórych osób mogą pojawić się zmarszczki mimiczne, które nie mają związku z procesem starzenia się. U każdego człowieka starzenie się skóry przebiega w nieco inny sposób. Można jednak przyjąć, że ogólny schemat wygląda następująco – najpierw pojawiają się drobne zmarszczki zlokalizowane w okolicach oczu, następnie skóra staje się coraz bardziej sucha i szorstka, ponieważ keratynocyty (największa grupa komórek w naskórku i mieszku włosowym) rozmnażają się znacznie wolniej. Często na tym etapie starzenia się skóry pojawiają się na twarzy przebarwienia, których przyczyną jest nierównomierne wytwarzanie melaniny. Z czasem zmniejsza się także aktywność włókien kolagenowych i elastyny, w wyniku czego skóra traci jędrność i sprężystość. Już około 30. roku życia mogą tworzyć się „kurze łapki”, dekadę później – bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki na czole i między brwiami. Po 50. roku życia przybywa zmarszczek, również na szyi, a policzki coraz bardziej opadają. Z wiekiem skóra staje się coraz bardziej wiotka, co jest związane z zanikiem tkanki podskórnej. Każdy typ zmarszczek można podzielić, biorąc pod uwagę głębokość, na jaką sięgają. Zmarszczki powierzchowne mają nie więcej niż pół milimetra głębokości i najczęściej powstają wokół oczu. Z kolei zmarszczki głębokie to poziome lub pionowe bruzdy, które są zlokalizowane na czole, policzkach, dolnej części twarzy i szyi.
Wyróżnia się kilka rodzajów zmarszczek:
- mimiczne (inaczej: dynamiczne) – nie mają związku z naturalnym procesem starzenia się skóry. Powstają na skutek pracy mięśni twarzy, np. w czasie uśmiechu, układania ust w dzióbek, mrużenia oczu, marszczenia czoła czy grymasów twarzy (każdego dnia mięśnie twarzy kurczą się około 15 tysięcy razy). Pojawiają się jako pierwsze, między 25. a 30. rokiem życia – najczęściej pomiędzy nosem a ustami, dookoła oczu i na czole. Początkowo są widoczne jedynie podczas mimiki, jednak z czasem skóra traci zdolność do pełnego rozkurczania się, co powoduje utrwalenie zmarszczek mimicznych.
- grawitacyjne – ten rodzaj zmarszczek jest zaliczany do mechanicznych. Ich przyczyną jest przyciąganie ziemskie, naturalny proces starzenia się skóry i stopniowa degradacja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, która sprawia, że skóra traci elastyczność i jędrność. Tworzą się zazwyczaj w okolicy powiek, na szyi i na policzkach w postaci głębokich bruzd.
- strukturalne (inaczej: zmarszczki posłoneczne) – powstają na skutek szkodliwego działania promieniowania słonecznego lub solarium; zwykle towarzyszą im zaburzenia pigmentacji, np. przebarwienia lub odbarwienia skóry;
- senne – wynikają z ułożenia skóry podczas snu.
Jakie czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się zmarszczek?
- predyspozycje genetyczne;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej;
- nadmierna mimika twarzy;
- niewłaściwa pielęgnacja;
- rozciąganie skóry na twarzy podczas nakładania makijażu;
- niezmywanie makijażu przed snem;
- nadmierna ekspozycja na słońce;
- niestosowanie kremów z filtrami UV;
- smog i zanieczyszczenie powietrza;
- suche powietrze (np. w pomieszczeniach klimatyzowanych);
- przewlekły stres (zmniejsza odporność i zdolność organizmu do regeneracji);
- zbyt małe ilości wody;
- niewłaściwa dieta;
- niedobór witamin i minerałów;
- zbyt częste żucie gumy;
- brak ruchu;
- bezsenność i brak odpowiedniej ilości snu;
- spanie na brzuchu;
- nieodpowiednia postawa (garbienie się lub częste pochylanie głowy przyśpiesza powstawanie zmarszczek na szyi i dekolcie);
- palenie papierosów;
- picie alkoholu;
- zażywanie narkotyków.
W jaki sposób można pozbyć się zmarszczek?
Zmarszczki można zmniejszyć lub zlikwidować na wiele sposobów, stosując zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dobór metody zależy od rodzaju zmarszczek, ich wielkości i głębokości oraz lokalizacji. Ostateczną decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego zabiegu podejmuje lekarz po konsultacji z pacjentem.
W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku stosuje się następujące zabiegi:
- toksyna botulinowa (zlikwidowanie zmarszczek toksyną botulinową)
- kwas hialuronowy (wypełnienie zmarszczek kwasem);
- osocze bogatopłytkowe (usuwanie zmarszczek osoczem);
- fibryna bogatopłytkowa (redukcja zmarszczek fibryną);
- lipotransfer (wypełnienie zmarszczek własnym tłuszczem);
- biostymulator na bazie hydroksyapatytu wapnia (redukcja zmarszczek i bruzd hydroksyapatytem wapnia);
- biostymulator na bazie atelokolagenu (spłycenie zmarszczek atelokolagenem);
- biostymulator na bazie Rh kolagenu (korekcja zmarszczek Rh kolagenem);
- biostymulator na bazie kwasu hialuronowego z kompleksem aminokwasów (likwidacja zmarszczek biostymulatorem);
- mezoterapia igłowa (zmniejszenie zmarszczek mezoterapią igłową);
- laseroterapia (Alex/Nd-YAG) – fotoodmładzanie (zmniejszenie drobnych zmarszczek laserem);
- laseroterapia (CO2) – odmładzanie frakcyjne ablacyjne (resurfacing, redukcja drobnych zmarszczek laserem CO2);
- radiofrekwencja mikroigłowa (redukcja zmarszczek RF mikroigłową);
- HIFU (likwidacja zmarszczek skoncentrowanymi ultradźwiękami);
- nici PDO i PLLA rewitalizujące (nici na zmarszczki);
- peelingi chemiczne (redukcja drobnych zmarszczek peelingami medycznymi);
- karboksyterapia (terapia zmarszczek dwutlenkiem węgla);
- mezoterapia mikroigłowa (spłycenie drobnych zmarszczek mezopenem);
- infuzja tlenowa (bezinwazyjne wypłycenie zmarszczek);
- zabieg fotoprotekcyjny – skóra dojrzała (likwidacja drobnych zmarszczek).