fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Zaburzenia przeżywania satysfakcji seksualnej u kobiet

Zaburzenia przeżywania satysfakcji seksualnej u kobiet ostatnio z dużym sukcesem są leczone w gabinetach ginekologii, także w Klinice A&A.

Seksualność jest niezwykle ważnym elementem naszego życia. Problemy występujące w tej sferze rzutują na postrzeganie siebie i samoakceptację, mają ogromny wpływ na jakość relacji partnerskich.

Nauka rozróżnia kilka rodzajów dysfunkcji seksualnych u kobiet. Do zaburzeń tych należą:
– zaburzenia zainteresowania seksem, zaburzenia pożądania – trwały brak zainteresowania seksem, brak odczuwania pożądania podczas aktywności seksualnej;
– zaburzenia pobudzenia seksualnego – uporczywa niezdolność do osiągania pobudzenia;
– zaburzenia orgazmu (czyli przeżywania satysfakcji seksualnej) – brak, opóźnienie lub mała intensywność orgazmu pomimo znacznego pobudzenia seksualnego;
– dyspaurenia – ból podczas stosunku lub po nim;
– pochwica – trudności z penetracją pochwy, nadmierne zaciskanie mięśni, lęk, unikanie.

Wymienione zaburzenia powinny być diagnozowane i leczone zarówno przez ginekologów, jak też seksuologów, psychologów, czasem psychiatrów. Jednak część rozwiązań proponuje także ginekologia estetyczna, którą zajmują się lekarze medycyny estetycznej, niekoniecznie posiadający specjalizację z ginekologii. Mowa jest tu o zabiegach wpływających na jakość przeżywanych doznań seksualnych, uwrażliwiających kobiece strefy intymne na bodźce seksualne i poprawiających zdolność odczuwania orgazmu.

Istnieją dwa rodzajów orgazmu – łechtaczkowy i pochwowy. Odczuwanie orgazmu jest kwestią bardzo indywidualną. Może być odczuwane jako doznanie gwałtowne i intensywne, ale może też przyjąć formę łagodniejszą, bardziej rozciągniętą w czasie. Trudno porównywać te doznania u różnych osób. Dla wielu kobiet do osiągnięcia satysfakcji seksualnej nie jest bezwzględnie konieczne doświadczenie szczytowania. Więcej znaczy bliskość i jakość relacji z partnerem. Niemniej jednak naturalnym pragnieniem jest zdolność do przeżywania pełni doznań seksualnych. Pod pojęciem anorgazmii rozumiemy brak umiejętności osiągania orgazmu pomimo odczuwanego podniecenia seksualnego. Szacuje się, że nawet 20-40 procent kobiet może borykać się z tym problemem, a około 10-15 procent nigdy nie doświadczyło orgazmu.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń przeżywania satysfakcji seksualnej?

 • zaburzenia hormonalne, metaboliczne lub neurologiczne;
 • starzenie się organizmu, menopauza;
 • zmiany anatomiczne związane z przebytą ciążą i porodem;
 • inne problemy zdrowotne (m. in. depresja, zaburzenia lękowe, choroba nowotworowa, zaburzenia w oddawania moczu i kału; przewlekłe zespoły bólowe);
 • zły stan zdrowia narządu rodnego;
 • przemęczenie i stres;
 • przyjmowane leki (np. leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe);
 • nadużywanie substancji psychoaktywnych;
 • problemy w relacji z partnerem;
 • doświadczenie przemocy seksualnej;
 • negatywne doświadczenia własnej seksualności, niska samoocena w tym zakresie, błędne przekonania i obawy.

W jaki sposób można pozbyć się zaburzeń przeżywania orgazmu?

Zaburzenia przeżywania orgazmu w ginekologii estetycznej są niwelowane za pomocą iniekcji w obrębie ciał jamistych łechtaczki i w punkcie G, znajdującym się na przedniej ścianie pochwy (około 5 cm od wejścia do pochwy). W punkt G można zaaplikować preparat kwasu hialuronowego. Robi się to szczególnie w sytuacji, gdy w miejsce, w którym punkt G się znajduje, jest nieco wpuklone, schowane, a użycie kwasu odpowiednio uwypukli tę okolicę. Więcej może zdziałać zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej (tzw. O-shot). Substancje te, pozyskane z własnej krwi pacjentki, wpływają bardzo silnie regeneracyjnie na tkanki łechtaczki i przedniej ściany pochwy, w które zostają podane. Znacząco poprawia się nawilżenie i ukrwienie tych okolic oraz zwiększa się ilość zakończeń nerwowych. W efekcie uzyskujemy wzrost doznań seksualnych, poprawę komfortu współżycia i pewności siebie. Ponad 90% pacjentek ocenia efekty tych zabiegów niezwykle pozytywnie.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.