fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Wypadanie włosów

Nasilone wypadanie włosów może mieć różne podłoże. W Klinice A&A stosujemy zabiegi trychologiczne, które hamują utratę włosów i pobudzają ich wzrost.

Wygląd włosów zależy nie tylko od genów, ale także od stanu zdrowia i stylu życia. Ich wypadanie jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak niepokój powinno wzbudzić w momencie, gdy każdego dnia wypada więcej niż sto włosów, a w ich miejsce nie pojawiają się nowe. Włosy rosną przeważnie w tempie około jednego centymetra na miesiąc, co daje średnio dwanaście centymetrów rocznie. Żyją przeciętnie od 2 do 6 lat, przechodząc w tym czasie przez trzy fazy – wzrostu (anagen), zamierania (katagen) i spoczynku (telogen), podczas którego dochodzi do uśpienia cebulek włosowych. W fazie katagenowej mieszki włosowe kurczą się i przesuwają w kierunku powierzchni skóry głowy, a włosy przestają rosnąć. W fazie telogenowej włosy łatwo wypadają, np. podczas czesania, szczotkowania lub mycia lub są wypychane przez nowo rosnący włosy. W następującej po nim fazie uśpienia cebulki włosowe pozostają puste. Im dłuższy ten etap, tym cieńsze włosy odrastają w późniejszym okresie. Początek nowej fazy wzrostu to faza regeneracji polegająca na pobudzeniu mieszków włosowych do pracy przez komórki macierzyste. W fazie wzrostu znajduje się około 80 proc. włosów, a w fazie spoczynku tylko 3–5 procent. Jednak czasami cykl życia włosów zostaje zakłócony – jest ich coraz więcej w fazie spoczynku, która oprócz tego znacznie się wydłuża. W takiej sytuacji nowo wyrastające włosy są dużo słabsze i znacznie szybciej wypadają.

Coraz więcej osób cierpi z powodu chorób ogólnoustrojowych i cywilizacyjnych, co przekłada się na zaburzenia w funkcjonowaniu skóry głowy, choroby i osłabienie włosów. Nagłe ich wypadanie może stanowić odpowiedź organizmu na stres. Włosy mogą wypadać również z innych powodów, np. stosowania diet bez wykonanego wcześniej testu na nietolerancję pokarmową, drastycznego odchudzania się, braku podstawowych składników odżywczych, a także niedoboru lub nadmiaru witamin i pierwiastków śladowych. Wypadanie włosów powodują przewlekłe stany zapalne, nieleczone uzębienie, zaburzenia krążenia krwi, a nawet problemy z zatokami. Za nadmierną utratę włosów odpowiadają również takie czynniki, jak zażywanie niektórych leków (zwłaszcza β-blokerów), częste operacje, niestabilna gospodarka hormonalna czy też późno zdiagnozowana cukrzyca. Niekorzystne procesy zachodzące w organizmie mogą spowodować zwłóknienie otoczki kolagenowej wokół cebulek włosowych. Uciskane cebulki są gorzej odżywione, a przez to również słabiej przytwierdzone w skórze głowy. Włosy stają się coraz cieńsze i wypadają, a po pewnym czasie przestają odrastać. Problem nasila się pod wpływem palenia papierosów, nadużywania alkoholu i nadmiernej ekspozycji na słońce. Ponadto kondycję włosów osłabiają farbowanie, rozjaśnianie i trwała ondulacja. Działania te mogą nie tylko podrażnić skórę głowy, ale także doprowadzić do zaburzenia faz wzrostu włosów i naruszenia flory bakteryjnej, warstwy hydrolipidowej i struktury włosa.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wypadania włosów?

 • predyspozycje genetyczne;
 • radykalna dieta i duża utrata masy ciała;
 • anoreksja i bulimia;
 • niedobór białka w diecie;
 • nadmiar witaminy A;
 • niedożywienie, w tym niedobory mikro- i makroelementów, np. żelaza i cynku;
 • zaburzenia hormonalne (duża ilość męskich hormonów płciowych, spadek poziomu estrogenów, np. po menopauzie);
 • grzybica owłosionej skóry głowy;
 • łojotokowe zapalenie skóry głowy;
 • niektóre choroby autoimmunologiczne – chorobę Hashimoto, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty układowy);
 • niektóre leki, głównie stosowane w chemioterapii nowotworów, ale także środki antykoncepcyjne i leki przeciwzakrzepowe;
 • zatrucia metalami ciężkimi (np. arsenem, talem, bizmutem lub rtęcią);
 • przewlekłe stany zapalne, np. długotrwałe przeziębienie;
 • nieodpowiednia fryzurę (np. zbyt ścisły kok czy koński ogon), tapirowanie i używanie spinek lub gumek;
 • częste farbowanie włosów, stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji włosów lub prostownicy, suszenie włosów przy użyciu wysokiej temperatury;
 • palenie papierosów;
 • trichotillomania (niekontrolowane, niepohamowane wyrywanie włosów) i schorzenia na tle psychicznym.

W jaki sposób można pozbyć się problemu wypadania włosów?

Wypadanie włosów należy skonsultować z lekarzem trychologiem. Dużą rolę odgrywa dokładny wywiad lekarski, którego celem jest rozpoznanie przyczyn tej dolegliwości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po ich wyleczeniu lub wyeliminowaniu włosy zaczną odrastać. W niektórych przypadkach konieczne jest poszerzenie diagnostyki o dodatkowe badania, np. wykonanie badań laboratoryjnych, m.in. morfologii, stężenia hormonów tarczycy i żelaza. Warto również wykonać u trychologa badanie skóry głowy i włosów. Budowa skóry głowy jest nieco inna niż na pozostałych obszarach ciała, dlatego też wymaga odmiennego, ale zdecydowanego traktowania. Innowacyjną metodą powstrzymującą wypadanie włosów jest terapia regeneracyjna z zastosowaniem lipotransferu, fibryny bogatopłytkowej lub osocza bogatopłytkowego, zawierających m.in. skoncentrowane czynniki wzrostu i komórki macierzyste CD34+, pozyskane z własnej krwi pacjenta. Zabiegi te stymulują mieszki włosowe, powodując ich lepsze odżywienie, wzmocnienie i odrastanie włosów. Liczbę zabiegów ustala lekarz. Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia wypadania włosów jest mezoterapia igłowa. Dzięki tym zabiegom można wprowadzić w skórę składniki odżywcze i pobudzić uśpione cebulki włosowe do pracy. Mikrourazy w postaci nakłuć skóry głowy aktywują procesy regeneracyjne. Korzystny wpływ na odrastanie włosów obserwuje się także po zastosowaniu zabiegów z mezoterapią mikroigłową, infuzją tlenową i karboksyterapią. Wszystkie wymienione zabiegi są poprzedzane zabiegiem d’Arsonval, wykorzystującym prądy galwanizacyjne, pobudzające, dezynfekujące i oczyszczające skórę głowy. Dodatkowo w przypadku nadmiernego wypadania włosów dużą rolę odgrywa właściwa pielęgnacja domowa specjalistycznymi dermokosmetykami trychologicznymi.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.