fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Utrata jędrności skóry

Utrata jędrności skóry wynika z niedoborów kolagenu i elastyny. W Klinice A&A dysponujemy  szerokim spektrum zabiegów redukujących efekty upływu czasu.

Jędrność skóry to jedna z naturalnych właściwości tej tkanki, o której decyduje przede wszystkim obecność i aktywność fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie białek budujących włókna kolagenowe, elastynowe i retikulinowe. Włókna te zapewniają skórze odpowiedniej spoistość i sprężystość, jednak za jej jędrność odpowiadają głównie włókna kolagenowe, które są bardzo odporne na rozciąganie, dzięki czemu tworzą rusztowanie skóry. Przylegające do nich sprężyste włókna zbudowane z elastyny wspomagają je w zachowaniu ich kształtu. Z kolei włókna retikulinowe skutecznie wspomagają właściwe włókna kolagenowe i elastynowe, tworząc delikatną siateczkę, która utrzymuje we właściwym położeniu struktury znajdujące się w skórze właściwej. Dzięki kolagenowi i elastynie skóra wykazuje plastyczną zdolność do odkształcania się, rozciągania i dostosowywania do różnych warunków. Ponieważ włókna ulegają ciągłej przebudowie, warunkiem zachowania jędrności skóry jest zarówno liczba fibroblastów, jak też ich efektywność produkcyjna. Fibroblasty muszą nadążyć z wytwarzaniem nowych cząsteczek białek w miejsce niszczonych molekuł. Kiedy stają się mniej aktywne, pojawiają się niedobory kolagenu i tym samym zmniejsza się jędrność skóry, która wiotczeje również z powodu malejącej ilości kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za jej odpowiednie nawilżenie.

Wiotczenie i utrata jędrności skóry jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem upływającego czasu. Pierwsze objawy starzenia skóry zaczynają być widoczne na twarzy już po 25. roku życia – od tego czasu co roku o 1% spada poziom kolagenu w skórze. Ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna, najszybciej traci jędrność. Na początku powstają kurze łapki, a następnie bruzdy nosowo-wargowe. Po 40. roku życia pojawiają się coraz bardziej zauważalne zmiany – skóra na całym ciele stopniowo wiotczeje, traci swoją grubość, gęstość i odpowiedni poziom nawilżenia. Jednak najbardziej rzucają się w oczy zmiany na skórze twarzy, która jest stale narażana na szkodliwe działanie czynników środowiskowych, a przy tym bardzo wrażliwa na niewłaściwą pielęgnację lub jej brak. Wpływ na wiotczenie skóry wywiera także mimika twarzy. Utrata jędrności skóry na twarzy powoduje powstawanie zmarszczek i głębokich bruzd; zmienia się owal twarzy – opadają brwi, powieki i policzki, tworząc nieestetycznie wyglądające chomiki. Mniejsza objętość skóry i luźniejsze kontury twarzy nadają jej zmęczonego lub smutnego wyrazu. Z czasem pojawiają się zmarszczki również na szyi, dekolcie i dłoniach. Na utratę jędrności skóry wpływają nie tylko naturalne procesy starzenia się, predyspozycje genetyczne i zaburzenia hormonalne, ale także styl życia – niewłaściwa dieta, stosowanie używek, palenie papierosów i promieniowanie słoneczne. Nagła utrata jędrności skóry twarzy może być spowodowana gwałtownym spadkiem masy ciała, nieprawidłowym odżywianiem lub chorobą.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko utraty jędrności skóry?

 • uwarunkowania genetyczne;
 • proces starzenia;
 • nadmierna mimika twarzy;
 • gwałtowne wahania masy ciała – utrata dużej liczby kilogramów w krótkim czasie na skutek odchudzania się lub choroby;
 • zaburzenia hormonalne (spadek poziomu estrogenów);
 • nadmierne spożywanie cukru;
 • palenie papierosów;
 • przesuszenie skóry;
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry, np. brak profilaktyki przeciwzmarszczkowej;
 • zbyt częsta ekspozycja na słońce i poparzenia słoneczne;
 • zanieczyszczenie powietrza.

W jaki sposób można pozbyć się problemu utraty jędrności skóry?

Do najskuteczniejszych metod, które pozwalają poprawić jędrność skóry, należą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jednym z nich jest podanie kwasu hialuronowego, który posiada właściwości łączenia włókien kolagenowych i wiązania cząsteczek wody. Zabieg poprawia nie tylko nawilżenie skóry twarzy, ale także jej gęstość, jędrność i elastyczność. Fibryna bogatopłytkowa, ale także osocze bogatopłytkowe czy lipotransfer to bardzo skuteczne i zrazem naturalne metody stosowane zarówno w celu redukcji zmarszczek, jak też poprawy objętości i jędrności skóry. Po zabiegach tych skóra staje się grubsza, bardziej jędrna i elastyczna. Zabieg z użyciem atelokolagenu dostarcza skórze kolagenu egzogennego i jednocześnie stymuluje ją do produkcji własnego kolagenu, dając efekt zagęszczonej i wygładzonej skóry. Natomiast HIFU to urządzenie, które wykorzystuje zogniskowaną falę ultradźwiękową do podgrzewania skóry. W wyniku selektywnego podgrzania tkanki obkurczają się, a oprócz tego w skórze powstają mikrouszkodzenia, które stymulują wytwarzanie nowego kolagenu. Zabieg pozwala uzyskać długotrwały efekt liftingu twarzy i ciała oraz poprawę jędrności skóry dzięki przebudowie jej głębokich warstw. Ujędrnienie skóry jest możliwie również dzięki mezoterapii igłowej – zabieg poprawia napięcie skóry, odbudowuje ją, odżywia i regeneruje. W preparatach do mezoterapii znajduje się kwas hialuronowy oraz zestaw mikroelementów i witamin. Nici rewitalizujące stymulują produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co prowadzi do wzrostu elastyczności i jędrności skóry. Jeszcze inną metodą poprawy jędrności skóry jest radiofrekwencja mikroigłowa, czyli zabieg, który wykorzystuje fale radiowe – na skutek ich działania wytwarza się ciepło endogenne i następuje ogrzanie tkanek. W efekcie włókna kolagenowe najpierw kurczą się, a następnie napinają, co pobudza naturalne procesy regeneracji skóry. Również seria zabiegów karboksyterapii, czyli śródskórnej iniekcji medycznego dwutlenku węgla prowadzi do poprawy struktury skóry. Zwiększony pod wpływem CO2 przepływ krwi powoduje lepsze utlenowanie i odżywienie tkanek oraz m. in. wzrost syntezy kolagenu i elastyny, a co za tym idzie – zwiększenie jędrności i elastyczności skóry. Kosmetologia również proponuje szereg zabiegów poprawiających napięcie i elastyczność skóry. Jednym z nich jest mezoterapia mikroigłowa, która dzięki licznym mikronakłuciom i wprowadzaniu przez nie substancji aktywnych daje w efekcie poprawę wyglądu skóry i zwiększenie jędrności. Pozytywny wpływ na poprawę kondycji skóry ciała także mają regularne masaże w postaci masażu endermicznego 4 w 1 czy dermomasażu, które poprzez mechaniczną stymulację pobudzają fibroblasty do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie w celu ułatwienia korzystania z serwisu oraz akceptujesz naszą politykę prywatności.