fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Utrata jędrności skóry

Utrata jędrności skóry wynika z niedoborów kolagenu i elastyny. W Klinice A&A dysponujemy szerokim spektrum zabiegów redukujących efekty upływu czasu.

Jędrność skóry to jedna z naturalnych właściwości tej tkanki, o której decyduje przede wszystkim obecność i aktywność fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie białek budujących włókna kolagenowe, elastynowe i retikulinowe. Włókna te zapewniają skórze odpowiednią spoistość i sprężystość, jednak za jej jędrność odpowiadają głównie włókna kolagenowe, które są bardzo odporne na rozciąganie, dzięki czemu tworzą rusztowanie skóry. Przylegające do nich sprężyste włókna zbudowane z elastyny wspomagają je w zachowaniu ich kształtu. Z kolei włókna retikulinowe skutecznie wspomagają właściwe włókna kolagenowe i elastynowe, tworząc delikatną siateczkę, która utrzymuje we właściwym położeniu struktury znajdujące się w skórze właściwej. Dzięki kolagenowi i elastynie skóra wykazuje plastyczną zdolność do odkształcania się, rozciągania i dostosowywania do różnych warunków. Ponieważ włókna ulegają ciągłej przebudowie, warunkiem zachowania jędrności skóry jest zarówno liczba fibroblastów, jak też ich efektywność produkcyjna. Fibroblasty muszą nadążyć z wytwarzaniem nowych cząsteczek białek w miejsce niszczonych molekuł. Kiedy stają się mniej aktywne, pojawiają się niedobory kolagenu i tym samym zmniejsza się jędrność skóry, która wiotczeje również z powodu malejącej ilości kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za jej odpowiednie nawilżenie.

Wiotczenie i utrata jędrności skóry jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem upływającego czasu. Pierwsze objawy starzenia skóry zaczynają być widoczne na twarzy już po 25. roku życia – od tego czasu co roku o 1% spada poziom kolagenu w skórze. Ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna, najszybciej traci jędrność. Na początku powstają kurze łapki, a następnie bruzdy nosowo-wargowe. Po 40. roku życia pojawiają się coraz bardziej zauważalne zmiany – skóra na całym ciele stopniowo wiotczeje, traci swoją grubość, gęstość i odpowiedni poziom nawilżenia. Jednak najbardziej rzucają się w oczy zmiany na skórze twarzy, która jest stale narażana na szkodliwe działanie czynników środowiskowych, a przy tym bardzo wrażliwa na niewłaściwą pielęgnację lub jej brak. Wpływ na wiotczenie skóry wywiera także mimika twarzy. Utrata jędrności skóry na twarzy powoduje powstawanie zmarszczek i głębokich bruzd; zmienia się owal twarzy – opadają brwi, powieki i policzki, tworząc nieestetycznie wyglądające chomiki. Mniejsza objętość skóry i luźniejsze kontury twarzy nadają jej zmęczonego lub smutnego wyrazu. Z czasem pojawiają się zmarszczki również na szyi, dekolcie i dłoniach. Na utratę jędrności skóry wpływają nie tylko naturalne procesy starzenia się, predyspozycje genetyczne i zaburzenia hormonalne, ale także styl życia – niewłaściwa dieta, stosowanie używek, palenie papierosów i promieniowanie słoneczne. Nagła utrata jędrności skóry twarzy może być spowodowana gwałtownym spadkiem masy ciała, nieprawidłowym odżywianiem lub chorobą.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko utraty jędrności skóry?

 • uwarunkowania genetyczne;
 • proces starzenia;
 • nadmierna mimika twarzy;
 • gwałtowne wahania masy ciała – utrata dużej liczby kilogramów w krótkim czasie na skutek odchudzania się lub choroby;
 • zaburzenia hormonalne (spadek poziomu estrogenów);
 • nadmierne spożywanie cukru;
 • palenie papierosów;
 • przesuszenie skóry;
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry, np. brak profilaktyki przeciwzmarszczkowej;
 • zbyt częsta ekspozycja na słońce i poparzenia słoneczne;
 • zanieczyszczenie powietrza.

W jaki sposób można pozbyć się problemu utraty jędrności skóry?

Do najskuteczniejszych metod, które pozwalają poprawić jędrność skóry, należą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jednym z nich jest podanie kwasu hialuronowego, który posiada właściwości łączenia włókien kolagenowych i wiązania cząsteczek wody. Zabieg poprawia nie tylko nawilżenie skóry twarzy, ale także jej gęstość, jędrność i elastyczność. Fibryna bogatopłytkowa, ale także osocze bogatopłytkowe czy lipotransfer to bardzo skuteczne i zarazem naturalne metody stosowane zarówno w celu redukcji zmarszczek, jak też poprawy objętości i jędrności skóry. Po zabiegach tych skóra staje się grubsza, bardziej jędrna i elastyczna. Zabieg z użyciem atelokolagenu dostarcza skórze kolagenu egzogennego i jednocześnie stymuluje ją do produkcji własnego kolagenu, dając efekt zagęszczonej i wygładzonej skóry. Laseroterapia z użyciem lasera CO2 powoduje intensywną przebudowę skóry dzięki zjawisku frakcyjnej fototermolizy. Jeszcze inną metodą poprawy jędrności skóry jest radiofrekwencja mikroigłowa, czyli zabieg, który wykorzystuje fale radiowe – na skutek ich działania wytwarza się ciepło endogenne i następuje ogrzanie tkanek. W efekcie włókna kolagenowe najpierw kurczą się, a następnie napinają, co pobudza naturalne procesy regeneracji skóry. Natomiast HIFU to urządzenie, które wykorzystuje zogniskowaną falę ultradźwiękową do podgrzewania skóry. W wyniku selektywnego podgrzania tkanki obkurczają się, a oprócz tego w skórze powstają mikrouszkodzenia, które stymulują wytwarzanie nowego kolagenu. Zabieg pozwala uzyskać długotrwały efekt liftingu twarzy i ciała oraz poprawę jędrności skóry dzięki przebudowie jej głębokich warstw. Ujędrnienie skóry jest możliwie również dzięki mezoterapii igłowej – zabieg poprawia napięcie skóry, odbudowuje ją, odżywia i regeneruje. W preparatach do mezoterapii znajduje się kwas hialuronowy oraz zestaw mikroelementów i witamin. Nici rewitalizujące stymulują produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co prowadzi do wzrostu elastyczności i jędrności skóry. Również seria zabiegów karboksyterapii, czyli śródskórnej iniekcji medycznego dwutlenku węgla prowadzi do poprawy struktury skóry. Zwiększony pod wpływem CO2 przepływ krwi powoduje lepsze utlenowanie i odżywienie tkanek oraz m.in. wzrost syntezy kolagenu i elastyny, a co za tym idzie – zwiększenie jędrności i elastyczności skóry. Kosmetologia również proponuje szereg zabiegów poprawiających napięcie i elastyczność skóry. Jednym z nich jest mezoterapia mikroigłowa, która dzięki licznym mikronakłuciom i wprowadzaniu przez nie substancji aktywnych daje w efekcie poprawę wyglądu skóry i zwiększenie jędrności. Pozytywny wpływ na poprawę kondycji skóry ciała także mają regularne masaże.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.