fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Punkty rubinowe

Punkty rubinowe są łagodnymi zmianami skórnymi o czerwonej barwie, które w Klinice A&A usuwamy za pomocą laseroterapii lub termokoagulacji.

Punkty rubinowe (rubinki, naczyniaki rubinowe, naczyniaki starcze, plamy De Morgana) to zmiany skórne o niezłośliwym charakterze w postaci niewielkich punktów przypominających grudki w czerwonym, bordowym lub fioletowym kolorze. Przeważnie nie przekraczają kilku milimetrów wielkości. Przyczyną ich powstawania jest nadmierna proliferacja, czyli rozrastanie i poszerzanie się maleńkich naczynek krwionośnych, które znajdują się płytko pod powierzchnią skóry. Z wiekiem zanikają włókna sprężyste wchodzące w skład naczyń krwionośnych, na skutek czego naczynia rozszerzają się, tworząc w ten sposób zgrubienie. Proliferacja naczyń nie ma podłoża nowotworowego, dlatego też naczyniaki rubinowe nie powinny wzbudzać niepokoju. Zazwyczaj pierwsze zmiany skórne pojawiają się po 30. roku życia; u osób powyżej 60. roku życia jest ich już bardzo dużo. Najczęściej pojawiają się na ramionach i tułowiu oraz tam, gdzie skóra jest cieńsza, czyli na twarzy, szyi i dekolcie. Przeważnie występują u osób z jasną karnacją skóry, częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Proces powstawania punktów rubinowych jest złożony, różnorodny i nie do końca zbadany – jak do tej pory jednoznaczne przyczyny tworzenia się punktów rubinowych pozostają niewyjaśnione. Ponieważ często licznie występują u osób ze sobą spokrewnionych, sugeruje to podłoże genetyczne. Naczyniaki rubinowe nie rosną, nie rozsiewają się, nie zmieniają swojego wyglądu i nie powodują żadnych dolegliwości, jak np. swędzenie. Zdarza się, że są mylnie kojarzone z objawami czerniaka i innymi poważnymi dolegliwościami. Jeśli naczyniaki rubinowe znajdują się na skórze w miejscach narażonych na urazy (np. na szyi, twarzy lub w miejscu, gdzie znajduje się np. zapięcie od biustonosza), warto rozważyć ich usunięcie, aby nie powodować mechanicznych uszkodzeń i związanych z nimi krwawień.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia punktów rubinowych?

 • predyspozycje genetyczne;
 • wahania gospodarki hormonalnej (np. ciąża);
 • uszkodzenia skóry;
 • schorzenia wątroby;
 • zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego;
 • nadmierna ekspozycja na słońce;
 • kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi;
 • przewlekły stres;
 • przemęczenie organizmu;
 • dieta bogata w ostre przyprawy;
 • nadużywanie kawy lub alkoholu.

W jaki sposób można pozbyć się punktów rubinowych?

Naczyniaki rubinowe można usunąć za pomocą lasera lub urządzenia do termokoagulacji. Zabieg trwa bardzo krótko – w zależności od ilości zmian od kilku do kilkunastu minut. W przypadku laseroterapii zmian naczyniowych hemoglobina znajdująca się w punktach rubinowych absorbuje wiązkę laserową, co powoduje obkurczenie i zamknięcie naczyń. Metoda termokoagulacji to działanie punktowe i niezwykle precyzyjne, dzięki czemu otaczające tkanki nie ulegają uszkodzeniu. Po obu zabiegach ryzyko powikłań jest niewielkie i można od razu wrócić do normalnego funkcjonowania.

 

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.