fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Nadmiar tkanki tłuszczowej wzgórka łonowego

Nadmiar tkanki tłuszczowej wzgórka łonowego może być przyczyną kompleksów pacjentów. Na szczęście medycyna estetyczna oferuje sposoby pozbycia się problemu.

Wzgórek łonowy (u kobiet zwany też wzgórkiem Wenery) znajduje się nad spojeniem łonowym. U dołu przechodzi w wargi sromowe większe/worek mosznowy i penis, od góry graniczy z linią brzucha, po bokach sięga do pachwin. Jest to miejsce wypełnione tkanką tłuszczową chroniącą kość łonową podczas współżycia. U osób szczupłych warstwa tkanki tłuszczowej wynosi około 2 cm – taki wzgórek wygląda bardzo estetycznie. Zbyt duży wzgórek łonowy u osób z nadwagą może mieć nawet ponad 8 cm grubości podściółki tłuszczowej. Jeśli występuje ona w zbyt dużej ilości, powoduje nieestetyczne uwypuklenie tego obszaru, przyczyniając się niejednokrotnie do powstania kompleksów. Niestety, najczęściej nawet intensywne ćwiczenia fizyczne i dieta nie wystarczają, by ten nadmiar tkanki usunąć. Czasem też wygląd tej części okolic intymnych wynika po prostu z uwarunkowanej genetycznie budowy ciała, może też być następstwem przebytych ciąż lub operacji. Zbyt duży wzgórek łonowy to nie tylko defekt estetyczny. Problemem staje się również utrzymywanie higieny okolic intymnych, wzrost ryzyka podrażnienia okolic intymnych czy drożdżakowego zapalenia skóry. Liporedukcja w obrębie wzgórka łonowego poprawia nie tylko komfort życia pacjentów, ale i jakość życia seksualnego. Dzięki zmniejszeniu wzgórka łonowego u mężczyzn udaje się odsłonić większą część penisa, sprawiając, że jego rozmiary wydają się wyraźnie większe.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia nadmiaru tkanki tłuszczowej w obrębie wzgórka łonowego?

  • utrata masy ciała po znacznym przyroście wagi;
  • przebyte ciąże u kobiet;
  • plastyka powłok brzucha, cięcia cesarskie (uwypuklenie wzgórka łonowego poniżej linii cięcia);
  • brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia;
  • starzenie się.

W jaki sposób można poprawić wygląd wzgórka łonowego?

Najczęstszym zabiegiem likwidującym nadmiar tkanki tłuszczowej ze wzgórka łonowego jest lipoliza iniekcyjna. Zabieg wymaga powtórzeń i polega na rozpuszczeniu komórek tłuszczowych preparatem podanym iniekcyjnie. Istnieje również możliwość odessania zbędnej podściółki tłuszczowej drogą liposukcji strzykawkowej. Zwykle taki zabieg jest jednorazowy. Lekarz najpierw podaje w obszar zabiegowy specjalny roztwór przygotowujący tkankę, a następnie za pomocą drugiej kaniuli i strzykawki wytwarzającej podciśnienie usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej. W przypadku obydwu procedur trwałość ich efektów zależy także od utrzymywania przez pacjenta diety niskotłuszczowej i aktywności fizycznej.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.