fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Mały penis

Mały penis to kompleks wielu mężczyzn, z którym w Klinice A&A pomagamy się uporać, przeprowadzając zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej do prącia.

Penis – atrybut męskości – jest narządem homologicznym do żeńskiej łechtaczki. Oznacza to, że oba narządy wywodzą się z podobnych struktur, ale już w życiu płodowym przybierają odmienne funkcje i kształty. Penis zbudowany jest z nasady, przymocowującej narząd do kości kulszowych i łonowych, oraz z części ruchomej zakończonej żołędzią. Wewnątrz prącia znajdują się dwa równolegle względem siebie ułożone ciała jamiste oraz ciało gąbczaste tworzące żołądź i opuszkę. Wewnątrz biegnie końcowy odcinek cewki moczowej, mającej swe ujście na szczycie żołędzi. Napletek to fałd skórny przykrywający żołądź. Ciała jamiste w stanie spoczynku charakteryzują się dość małym przepływem krwi. Natomiast w stanie wzwodu wypełniają się krwią obficie, co sprawia, że członek powiększa swe rozmiary i staje się usztywniony. Rzeczą naturalną jest skurczenie się penisa na skutek kontaktu z zimną wodą czy w sytuacji stresowej.

Część mężczyzn nie jest zadowolona z wielkości swojego penisa, co przyczynia się do ich niskiej samooceny i jest źródłem problemów w życiu seksualnym. Aby jednak obiektywnie móc ocenić wielkość tego narządu, pomiary należy przeprowadzać zgodnie z określonymi zasadami: zawsze we wzwodzie i w pozycji stojącej. Długość członka określa się od strony grzbietowej prącia, od nasady po ujście zewnętrzne cewki moczowej. Obwód mierzy się w trzech miejscach – u nasady, w okolicy rowka zażołędnego oraz na środku trzonu. Należy dokonać kilku pomiarów i uśrednić je. Przeciętna długość prącia wynosi 12,9-15,0 cm, a obwód – 10,7-19,1cm.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia problemu małego penisa?

  • uwarunkowania genetyczne;
  • czynniki hormonalne;
  • patologiczna otyłość.

Należy rozróżnić tzw. mikropenię od penisa mieszczącego się wielkością w dolnych granicach normy. Mikropenis jest wynikiem niedoboru hormonów androgennych w czasie rozwoju płodowego, które wpływają na rozwój całego układu płciowego mężczyzny. Do pełnej diagnostyki potrzebne jest ustalenie funkcji hormonalnej jąder, a więc oznaczenie poziomu testosteronu we krwi. Zbyt mała ilość testosteronu, ale też niedorozwój ciał jamistych mogą powodować wykształcenie się zbyt małego członka, co często stwierdza się już w okresie wczesnodziecięcym i może być wynikiem działania różnych substancji teratogennych w czasie ciąży matki. Mikropenis jest leczony hormonalnie przez androloga dziecięcego. Im wcześniej to leczenie się podejmie, tym efekty są lepsze. Zwykle przeprowadza się je już w 2-3 miesiącu życia. Małe prącie może też występować w przypadku patologicznej otyłości lub zatrucia toksynami.

Penis prawidłowej budowy, ale mniejszej długości nie ma zwykle wpływu na jakość współżycia i możliwość poczęcia dziecka. Kompleks małego penisa może być z powodzeniem leczony różnymi metodami.

Jak można powiększyć rozmiar penisa?

Nie istnieją metody farmakologiczne na powiększenie lub pogrubienie penisa.

Współczesna medycyna oferuje za to metody chirurgiczne i z zakresu medycyny estetycznej. Wydłużenie penisa dzięki przecięciu więzadła wieszadłowego jest metodą kontrowersyjną, ponieważ niesie za sobą ryzyko zaburzeń wzwodu, za które odpowiedzialna jest prawidłowa czynność wspomnianego wiązadła. U mężczyzn otyłych można rozważyć liposukcję strzykawkową lub lipolizę iniekcyjną wzgórka łonowego, co odsłania część członka przykrytego przez zbyt obfite fałdy skórne tej okolicy ciała.

Znacznie częściej wykonuje się zabiegi pogrubiające penisa, tym bardziej że ten rozmiar może mieć rzeczywiście znaczenie w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez współżyjącą parę. Zwiększenie obwodu prącia dokonuje się poprzez wstrzyknięcie kwasu hialuronowego lub własnej tkanki tłuszczowej. Lepsze i dłużej utrzymujące się efekty wizualne daje lipotransfer.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.