
A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest kliniką, w której rozwiązuje się problem blizn przerostowych (blizny pourazowe, blizny pooperacyjne, blizny pooparzeniowe, blizny potrądzikowe, wypukłe blizny, keloidy, blizny po cesarskim cięciu).
Blizny przerostowe stanowią defekt estetyczny, który niwelujemy głównie za pomocą lasera CO2.
Blizna (łac. cicatrix) to ślad po zranieniu i przerwaniu ciągłości skóry będący końcowym etapem naturalnego procesu naprawy tkanek. Stanowi tkankę zastępczą, która zarówno wypełnia miejsce ubytku, jak i umożliwia gojenie ran, co jest możliwe dzięki różnorodnej, wielokierunkowej i nadmiernie gwałtownej reakcji zapalnej. Proces ten jednocześnie zapobiega infekcjom, które mogą spowodować trwałe zniszczenie tkanek w miejscu zranienia. Na zblednięcie blizny i zmniejszenie lub ustąpienie intensywności pierwotnego jej zabarwienia czeka się nawet przez kilka lat. Szacuje się, że blizna przyjmuje ostateczny kształt w ciągu pierwszego roku od jej pojawienia się. Mniej lub bardziej widoczne blizny pozostawia na skórze każda rana. Bez pozostawienia po sobie blizny mogą zagoić się jedynie uszkodzenia w zakresie powierzchownych warstw skóry, takie jak: powierzchowne zadrapania, otarcia naskórka lub miejsca po iniekcjach. Niektóre blizny są niewielkie i mało widoczne, ale często zdarza się, że powstają blizny, które stanowią problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny. Zazwyczaj najmniej widoczne są blizny pooperacyjne. Kłopoty w postaci przykurczy, bólu i silnego świądu sprawiają blizny, które wykraczają poza obszar zranienia, są rozległe, twarde i zgrubiałe, mają nieprawidłową budowę. O charakterze tworzenia się blizny decyduje struktura kolagenu.
Istnieje wiele czynników, które wpływają na wygląd blizny i proces bliznowacenia. Zalicza się do nich wiek, stan zdrowia i predyspozycje genetyczne pacjenta, kształt i lokalizację blizny, a także jej położenie w stosunku do naturalnych linii ciała. Dużą rolę odgrywa również napięcie tkanek bliznowatych, przebieg procesu gojenia rany (np. krwiak, infekcja czy też upośledzenie ukrwienia) oraz sposób postępowania zachowawczego i chirurgicznego w przypadku chirurgicznej korekcji blizny. U młodych osób często dochodzi do przerostu blizn ze względu na intensywnie zachodzące procesy regeneracyjne. W przypadku starszych pacjentów gojenie zachodzi z mniejszym odczynem łącznotkankowym, dzięki czemu blizny wyglądają dużo korzystniej. Lokalizacja blizny jest bardzo istotna z punktu widzenia estetyki. Zazwyczaj w miarę dobrze wyglądają blizny w obrębie twarzy (zwłaszcza w okolicach powiek), na narządach płciowych i dłoniach. Blizny znajdujące się na klatce piersiowej (szczególnie na mostku), grzbiecie, ramionach, udach i grzbietowej części rąk najczęściej wyglądają niekorzystnie. Bardziej widoczne są blizny umiejscowione prostopadle do naturalnych fałdów skóry, czyli tzw. linii Langera. Często w większym stopniu ulegają obkurczaniu, co może prowadzić do powstania przykurczu w miejscu blizny.
Fazy gojenia się ran dzielą się na:
- fazę zapalną (48–72 godzin) – cechuje ją ból i reakcja zapalna, ponieważ organizm broni się przed bakteriami, które po przerwaniu ciągłości skóry dostały się do rany. Następnie ustaje krwawienie, a rana pokrywana jest skrzepem chroniącym ją przed drobnoustrojami, tworząc idealne środowisko do dalszych działań naprawczych.
- fazę proliferacyjną trwającą przez 10–15 dni – w tym czasie ma miejsce uzupełnianie ubytków w tkankach, a rana pokrywana jest nowym naskórkiem. Dochodzi również do unaczynienia i wzmocnienia tkanek.
- fazę remodelingu, podczas której następuje zamiana włókien kolagenowych na nowe i ich reorganizacja.
O pełnym zagojeniu można mówić dopiero po około 3 miesiącach, jednak rana dochodzi do siebie nawet przez 2 lata, kiedy to wykształca się właściwy wygląd blizny.
Wyróżnia się kilka rodzajów blizn:
- blizny niedojrzałe – są czerwone i lekko wypukłe, czasami swędzące lub bolesne. Z czasem stają się płaskie i zaczynają wyglądem przypominać otaczającą je skórę, jednak zanim osiągną pełną dojrzałość, mogą minąć nawet 2 lata.
- blizny dojrzałe – powstają w wyniku prawidłowego procesu gojenia i nie powodują żadnych dolegliwości w rodzaju przykurczu lub ściągnięcia skóry. Dojrzałe blizny są płaskie, miękkie w dotyku i elastyczne, a ich odcień jest jaśniejszy od skóry.
- blizny przerostowe – są czerwone i pogrubiałe; wystają nad powierzchnią skóry. Od momentu uszkodzenia skóry rozwijają się stosunkowo szybko; poszerzają się z powodu napięcia rany, ale nie przekraczają jej granic. Z czasem mogą zmniejszać się, a nawet samoistnie się cofać.
- keloidy (guzy łącznotkankowe) – powstają w wyniku nieprawidłowej reakcji skóry na uraz i cechują się dużą skłonnością do nawrotów po ich chirurgicznym usunięciu. Powstają w wyniku nadprodukcji kolagenu i przekraczają granicę rany. Keloidy są twarde i włókniste w kolorze sino-czerwonym; mają nieregularny lub podłużny kształt.
Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia blizn przerostowych?
- urazy;
- operacje lub zabiegi chirurgiczne;
- oparzenia.
W jaki sposób można pozbyć się blizn przerostowych?
Większość blizn powstających w wyniku niewielkich i płytkich zranień z czasem znika, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Jednak są też takie blizny – blizny przerostowe, które wymagają leczenia. Podatność na terapię to cecha indywidualna, uzależniona od wielu różnych czynników. Przed podjęciem leczenia nie można do końca przewidzieć, jakie efekty uda się osiągnąć. W leczeniu blizn przerostowych sprawdza się kilka różnych metod. Im wcześniej zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym mniejsze będą ślady po bliznach.
W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku stosuje się następujące zabiegi:
- laseroterapia (CO2) – blizny (laser CO2 na blizny, redukcja blizn laserem CO2);
- fibryna bogatopłytkowa (stymulator tkankowy, leczenie blizn fibryną bogatopłytkową);
- osocze bogatopłytkowe (stymulator tkankowy, zmiękczanie blizn osoczem bogatopłytkowym);
- karboksyterapia (terapia blizn dwutlenkiem węgla, likwidacja blizn przerostowych karboksyterapią);
- mikrodermabrazja diamentowa (peeling mechaniczny, spłycanie blizn przerostowych mikrodermabrazją).