POLECANE ZABIEGI
Biostymulator atelokolagen Biostymulator fibryna Biostymulator hydroksyapatyt wapnia Biostymulator kwas hialuronowy i aminokwasy Biostymulator osocze Biostymulator Rh kolagen Infuzja tlenowa Karboksyterapia Kwas hialuronowy Fotoodmładzanie laserowe Laseroterapia resurfacing Lipotransfer Mezoterapia igłowa Mezoterapia mikroigłowa Nici rewitalizujące Peelingi chemiczne Radiofrekwencja mikroigłowa Toksyna botulinowaA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania zmarszczek.
Usuwanie zmarszczek to sposób na zagniecenia i zagłębienia w skórze, które powstają wskutek utraty kolagenu, a także żywej mimiki. Z wiekiem maleje ilość kwasu hialuronowego, a kolagen i elastyna ulegają degradacji, w wyniku czego przestają podtrzymywać skórę. Tempo starzenia się zależy nie tylko od genów, ale też od czynników zewnętrznych: stylu życia, pielęgnacji cery, ekspozycji na słońce, przewlekły stres czy dym tytoniowy. Pod ich wpływem powstają wolne rodniki odpowiedzialne za destrukcję m.in. lipidów i białek błony komórkowej fibroblastów. W efekcie dochodzi do uszkodzenia enzymów komórkowych, co ma wpływ na przyspieszenie destrukcji kolagenu i elastyny. Skóra pod wpływem wolnych rodników starzeje się dużo szybciej, niż wynikałoby to z genów. Malejąca podczas menopauzy produkcja estrogenów również wpływa na fibroblasty. Gdy ich poziom spada, zmniejsza się ilość kolagenu, na skutek czego skóra staje się bardziej wiotka. Ponadto skóra sucha i wrażliwa starzeje się szybciej niż w cera tłusta lub mieszana.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu usuwania zmarszczek?
Starzenie się skóry, które stanowi wypadkową dwóch mechanizmów – starzenia wewnątrz- i zewnątrzpochodnego, zaczyna się już około 25. roku życia. Wcześniej jednak u niektórych osób mogą pojawić się zmarszczki mimiczne, które nie mają związku z procesem starzenia się. Dlatego też usuwanie zmarszczek jest zabiegiem, do którego mają wskazania wszyscy pacjenci w wieku dojrzałym, a czasem nawet już w trzeciej dekadzie życia.
Jak wyglądają zmarszczki?
Usuwanie zmarszczek to zabieg przeznaczony dla każdej osoby, u której stwierdza się występowania oznak starzenia, a więc zagnieceń i zagłębień skóry. U każdego człowieka starzenie się skóry przebiega w nieco inny sposób. Już około 30. roku życia mogą tworzyć się „kurze łapki”, dekadę później – bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki na czole i między brwiami. Po 50. roku życia przybywa zmarszczek, również na szyi, a policzki coraz bardziej opadają. Z wiekiem skóra staje się coraz bardziej wiotka, co jest związane z zanikiem tkanki podskórnej.
W jakich rodzajach zmarszczek stosujemy zabieg usuwania zmarszczek?
Podział zmarszczek ze względu na ich pochodzenie:
- mimiczne (dynamiczne) – nie mają związku z naturalnym procesem starzenia się skóry. Powstają na skutek pracy mięśni twarzy, np. w czasie uśmiechu, układania ust w dzióbek, mrużenia oczu, marszczenia czoła czy grymasów twarzy (każdego dnia mięśnie twarzy kurczą się około 15 tysięcy razy). Pojawiają się jako pierwsze, między 25. a 30. rokiem życia – najczęściej pomiędzy nosem a ustami, dookoła oczu i na czole. Początkowo są widoczne jedynie podczas mimiki, jednak z czasem skóra traci zdolność do pełnego rozkurczania się, co powoduje utrwalenie zmarszczek mimicznych.
- grawitacyjne – ten rodzaj zmarszczek jest zaliczany do mechanicznych. Ich przyczyną jest przyciąganie ziemskie, naturalny proces starzenia się skóry i stopniowa degradacja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, która sprawia, że skóra traci elastyczność i jędrność. Tworzą się zazwyczaj w okolicy powiek, na szyi i na policzkach w postaci głębokich bruzd.
- strukturalne (inaczej: zmarszczki posłoneczne) – powstają na skutek szkodliwego działania promieniowania słonecznego lub solarium; zwykle towarzyszą im zaburzenia pigmentacji, np. przebarwienia lub odbarwienia skóry;
- senne – wynikają z ułożenia skóry podczas snu.
Podział zmarszczek ze względu na ich głębokość:
- zmarszczki powierzchowne – mają nie więcej niż pół milimetra głębokości i najczęściej powstają wokół oczu;
- zmarszczki głębokie – poziome lub pionowe bruzdy, które są zlokalizowane na czole, policzkach, dolnej części twarzy i szyi.
Przyczyny powstawania zmarszczek:
Usuwanie zmarszczek to zabieg rozwiązujący problem zmarszczek, którego powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka, takie jak:
- predyspozycje genetyczne;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej;
- nadmierna mimika twarzy;
- niewłaściwa pielęgnacja;
- rozciąganie skóry na twarzy podczas nakładania makijażu;
- niezmywanie makijażu przed snem;
- nadmierna ekspozycja na słońce;
- niestosowanie kremów z filtrami UV;
- smog i zanieczyszczenie powietrza;
- suche powietrze (np. w pomieszczeniach klimatyzowanych);
- przewlekły stres (zmniejsza odporność, jak również zdolność organizmu do regeneracji);
- picie zbyt małej ilości wody;
- niewłaściwa dieta;
- niedobór witamin i minerałów;
- zbyt częste żucie gumy;
- brak ruchu;
- bezsenność, jak również brak odpowiedniej ilości snu;
- spanie na brzuchu;
- nieodpowiednia postawa (garbienie się bądź też częste pochylanie głowy przyspiesza powstawanie zmarszczek na szyi i dekolcie);
- palenie papierosów;
- picie alkoholu;
- zażywanie narkotyków.
Zapobieganie zmarszczkom – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania zmarszczek?
Usuwanie zmarszczek jako zabieg estetyczny można opóźnić dzięki systematycznej prawidłowej pielęgnacji skóry, a także zdrowemu trybowi życia. Składa się na niego urozmaicone odżywianie, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna czy też unikanie stresu i szkodliwych czynników środowiskowych (dym tytoniowy, promieniowanie UV itp.).
W jaki sposób można usunąć zmarszczki?
W przypadku zmarszczek mimicznych polecane są zabiegi z użyciem botoksu. Ponadto zmarszczki palacza, bruzdy nosowo-wargowe i marionetki można wypełnić kwasem hialuronowym lub tkanką tłuszczową. Innym sposobem na pozbycie się niechcianych zmarszczek i bruzd jest zabieg z nićmi rewitalizującymi, które napinają i wygładzają skórę. Seria peelingów chemicznych niweluje drobne zmarszczki dzięki usunięciu martwego naskórka i innych zanieczyszczeń z powierzchni skóry oraz dzięki delikatnej przebudowie górnych warstw skóry. Radiofrekwencja mikroigłowa jest połączeniem radiofrekwencji i mikronakłuwania; po zabiegu skóra staje się napięta i sprężysta, a zmarszczki wygładzone. Laseroterapia CO2 powoduje mikrouszkodzenia skóry oraz denaturację i skurcz włókien kolagenowych, co prowadzi do zwiększenia napięcia skóry i niwelowania zmarszczek. Fotoodmładzanie przeprowadzane za pomocą lasera nieablacyjnego także zmniejsza drobne zmarszczki. Podanie dwutlenku węgla podczas karboksyterapii powoduje wzmożoną syntezę kolagenu i elastyny, a tym samym redukcję zmarszczek. Biostymulatory: fibryna, atelokolagen, hydroksyapatyt wapnia, kwas hialuronowy i aminokwasy, a także Rh kolagen również zwiększają elastyczność i jędrność skóry.
Ryzyko nawrotu zmarszczek po zabiegu usuwania zmarszczek:
Zmarszczki są nieodłączną oznaką upływu czasu. Zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii jedynie spowalniają proces ich powstawania. Efekty zabiegów – zależnie od ich rodzaju i intensywności działania – utrzymują się przez okres od kilku dni przez kilka miesięcy do kilku lat.
Polecane zabiegi usuwania zmarszczek:
- biostymulator atelokolagen;
- biostymulator fibryna;
- biostymulator hydroksyapatyt wapnia;
- biostymulator kwas hialuronowy i aminokwasy;
- biostymulator osocze;
- biostymulator Rh kolagen;
- infuzja tlenowa;
- karboksyterapia;
- kwas hialuronowy;
- laseroterapia fotoodmładzanie;
- laseroterapia resurfacing;
- lipotransfer;
- mezoterapia igłowa;
- mezoterapia mikroigłowa;
- nici rewitalizujące;
- peelingi chemiczne;
- radiofrekwencja mikroigłowa;
- toksyna botulinowa.