Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie zmarszczek

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania zmarszczek.

Usuwanie zmarszczek to sposób na zagniecenia i zagłębienia w skórze, które powstają wskutek utraty kolagenu, a także żywej mimiki. Z wiekiem maleje ilość kwasu hialuronowego, a kolagen i elastyna ulegają degradacji, w wyniku czego przestają podtrzymywać skórę. Tempo starzenia się zależy nie tylko od genów, ale też od czynników zewnętrznych: stylu życia, pielęgnacji cery, ekspozycji na słońce, przewlekły stres czy dym tytoniowy. Pod ich wpływem powstają wolne rodniki odpowiedzialne za destrukcję m.in. lipidów i białek błony komórkowej fibroblastów. W efekcie dochodzi do uszkodzenia enzymów komórkowych, co ma wpływ na przyspieszenie destrukcji kolagenu i elastyny. Skóra pod wpływem wolnych rodników starzeje się dużo szybciej, niż wynikałoby to z genów. Malejąca podczas menopauzy produkcja estrogenów również wpływa na fibroblasty. Gdy ich poziom spada, zmniejsza się ilość kolagenu, na skutek czego skóra staje się bardziej wiotka. Ponadto skóra sucha i wrażliwa starzeje się szybciej niż w cera tłusta lub mieszana.

Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu usuwania zmarszczek?

Starzenie się skóry, które stanowi wypadkową dwóch mechanizmów – starzenia wewnątrz- i zewnątrzpochodnego, zaczyna się już około 25. roku życia. Wcześniej jednak u niektórych osób mogą pojawić się zmarszczki mimiczne, które nie mają związku z procesem starzenia się. Dlatego też usuwanie zmarszczek jest zabiegiem, do którego mają wskazania wszyscy pacjenci w wieku dojrzałym, a czasem nawet już w trzeciej dekadzie życia. 

Jak wyglądają zmarszczki?

Usuwanie zmarszczek to zabieg przeznaczony dla każdej osoby, u której stwierdza się występowania oznak starzenia, a więc zagnieceń i zagłębień skóry. U każdego człowieka starzenie się skóry przebiega w nieco inny sposób. Już około 30. roku życia mogą tworzyć się „kurze łapki”, dekadę później – bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki na czole i między brwiami. Po 50. roku życia przybywa zmarszczek, również na szyi, a policzki coraz bardziej opadają. Z wiekiem skóra staje się coraz bardziej wiotka, co jest związane z zanikiem tkanki podskórnej. 

W jakich rodzajach zmarszczek stosujemy zabieg usuwania zmarszczek?

Podział zmarszczek ze względu na ich pochodzenie:

 • mimiczne (dynamiczne) – nie mają związku z naturalnym procesem starzenia się skóry. Powstają na skutek pracy mięśni twarzy, np. w czasie uśmiechu, układania ust w dzióbek, mrużenia oczu, marszczenia czoła czy grymasów twarzy (każdego dnia mięśnie twarzy kurczą się około 15 tysięcy razy). Pojawiają się jako pierwsze, między 25. a 30. rokiem życia – najczęściej pomiędzy nosem a ustami, dookoła oczu i na czole. Początkowo są widoczne jedynie podczas mimiki, jednak z czasem skóra traci zdolność do pełnego rozkurczania się, co powoduje utrwalenie zmarszczek mimicznych.
 • grawitacyjne – ten rodzaj zmarszczek jest zaliczany do mechanicznych. Ich przyczyną jest przyciąganie ziemskie, naturalny proces starzenia się skóry i stopniowa degradacja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, która sprawia, że skóra traci elastyczność i jędrność. Tworzą się zazwyczaj w okolicy powiek, na szyi i na policzkach w postaci głębokich bruzd.
 • strukturalne (inaczej: zmarszczki posłoneczne) – powstają na skutek szkodliwego działania promieniowania słonecznego lub solarium; zwykle towarzyszą im zaburzenia pigmentacji, np. przebarwienia lub odbarwienia skóry;
 • senne – wynikają z ułożenia skóry podczas snu.

Podział zmarszczek ze względu na ich głębokość:

 • zmarszczki powierzchowne – mają nie więcej niż pół milimetra głębokości i najczęściej powstają wokół oczu;
 • zmarszczki głębokie – poziome lub pionowe bruzdy, które są zlokalizowane na czole, policzkach, dolnej części twarzy i szyi. 

Przyczyny powstawania zmarszczek:

Usuwanie zmarszczek to zabieg rozwiązujący problem zmarszczek, którego powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka, takie jak:

 • predyspozycje genetyczne;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
 • nadmierna mimika twarzy;
 • niewłaściwa pielęgnacja;
 • rozciąganie skóry na twarzy podczas nakładania makijażu;
 • niezmywanie makijażu przed snem;
 • nadmierna ekspozycja na słońce;
 • niestosowanie kremów z filtrami UV;
 • smog i zanieczyszczenie powietrza;
 • suche powietrze (np. w pomieszczeniach klimatyzowanych);
 • przewlekły stres (zmniejsza odporność, jak również zdolność organizmu do regeneracji);
 • picie zbyt małej ilości wody;
 • niewłaściwa dieta;
 • niedobór witamin i minerałów;
 • zbyt częste żucie gumy;
 • brak ruchu;
 • bezsenność, jak również brak odpowiedniej ilości snu;
 • spanie na brzuchu;
 • nieodpowiednia postawa (garbienie się bądź też częste pochylanie głowy przyspiesza powstawanie zmarszczek na szyi i dekolcie);
 • palenie papierosów;
 • picie alkoholu;
 • zażywanie narkotyków. 

Zapobieganie zmarszczkom – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania zmarszczek?

Usuwanie zmarszczek jako zabieg estetyczny można opóźnić dzięki systematycznej prawidłowej pielęgnacji skóry, a także zdrowemu trybowi życia. Składa się na niego urozmaicone odżywianie, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna czy też unikanie stresu i szkodliwych czynników środowiskowych (dym tytoniowy, promieniowanie UV itp.). 

W jaki sposób można usunąć zmarszczki?

W przypadku zmarszczek mimicznych polecane są zabiegi z użyciem botoksu. Ponadto zmarszczki palacza, bruzdy nosowo-wargowe i marionetki można wypełnić kwasem hialuronowym lub tkanką tłuszczową. Innym sposobem na pozbycie się niechcianych zmarszczek i bruzd jest zabieg z nićmi rewitalizującymi, które napinają i wygładzają skórę. Seria peelingów chemicznych niweluje drobne zmarszczki dzięki usunięciu martwego naskórka i innych zanieczyszczeń z powierzchni skóry oraz dzięki delikatnej przebudowie górnych warstw skóry. Radiofrekwencja mikroigłowa jest połączeniem radiofrekwencji i mikronakłuwania; po zabiegu skóra staje się napięta i sprężysta, a zmarszczki wygładzone. Laseroterapia CO2 powoduje mikrouszkodzenia skóry oraz denaturację i skurcz włókien kolagenowych, co prowadzi do zwiększenia napięcia skóry i niwelowania zmarszczek. Fotoodmładzanie przeprowadzane za pomocą lasera nieablacyjnego także zmniejsza drobne zmarszczki. Podanie dwutlenku węgla podczas karboksyterapii powoduje wzmożoną syntezę kolagenu i elastyny, a tym samym redukcję zmarszczek. Biostymulatory: fibryna, atelokolagen, hydroksyapatyt wapnia, kwas hialuronowy i aminokwasy, a także Rh kolagen również zwiększają elastyczność i jędrność skóry.

Ryzyko nawrotu zmarszczek po zabiegu usuwania zmarszczek:

Zmarszczki są nieodłączną oznaką upływu czasu. Zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii jedynie spowalniają proces ich powstawania. Efekty zabiegów – zależnie od ich rodzaju i intensywności działania – utrzymują się przez okres od kilku dni przez kilka miesięcy do kilku lat. 

Polecane zabiegi usuwania zmarszczek:

usuwanie-zmarszczek

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google