fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie worków pod oczami

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania worków po oczami.

Usuwanie worków pod oczami zmniejsza skłonność do obrzęków w tej okolicy. Worki pod oczami to nadmiar tkanki w obrębie powiek dolnych. Wynikają one najczęściej z obecności obrzęków w tej okolicy i zmniejszonej elastyczności skóry powiek, ale także z powodu obecności mniejszych lub większych poduszeczek tkanki tłuszczowej. Cienka i delikatna skóra pod oczami nie zawiera gruczołów łojowych, a bardzo cienka podściółka tłuszczowa czyni pozbawioną ochrony lipidowej skórę mniej odporną zarówno na negatywny wpływ środowiska zewnętrznego, jak i proces starzenia. Z wiekiem skóra w tej okolicy staje się wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki mimiczne. Cieniom pod oczami często towarzyszy opuchlizna będąca efektem nagromadzenia nadmiernej ilości płynu w tkankach.

Z powodu osłabienia mechanizmu naturalnego drenażu narasta także skłonność do zastojów limfy w postaci porannych obrzęków powiek, które rzadko wiążą się ze zmianami zapalnymi objawiającymi się zaczerwieniem i zwiększoną bolesnością okolic oczu. Jednak obrzęk sprzyja uciskowi na naczynia i osłabieniu skóry, co sprawia, że cienie i obrzęki pod oczami bardzo często występują razem. Objawy te nasilają się nie tylko wraz z wiekiem, ale także w okresie zwiększonego zmęczenia lub choroby. Dodatkowo niezdrowy i niehigieniczny tryb życia powoduje nagromadzenie w organizmie nadmiernych ilości wody i szkodliwych toksyn. Delikatna skóra pod oczami staje się wtedy jeszcze cieńsza, a naczynka krwionośne bardziej kruche, przez co obrzęk jest bardzo wyraźnie widoczny. Stale utrzymujące się obrzęki pod oczami mogą być objawem zatrzymania wody w organizmie, który występuje w przypadku nie tylko wielu poważnych chorób nerek i nadnerczy (np. niewydolność nerek), ale także przy zaburzeniach krążenia (niewydolność serca, niewydolność żylna, zakrzepica żył głębokich) i chorobach tarczycy.

Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu?

Usuwanie worków pod oczami dość często wykonuje się u osób starszych, ale także narażonych na działanie szeregu niekorzystnych czynników, m.in. chorób, zmęczenia, niedostatecznej ilości snu, niewłaściwego trybu życia. Pewna część pacjentów cierpi na tę przypadłość z powodu predyspozycji genetycznych.

Jak wyglądają worki pod oczami?

Usuwanie worków pod oczami przeprowadza się zwykle wtedy, gdy są one już wyraźnie widoczne. Niezależnie od przyczyny podkrążone i podpuchnięte oczy postarzają i nadają twarzy zmęczony wygląd. Określenie worków pod oczami wzięło się z wyglądu powiek dolnych u osób z nadmiarem tkanki w tej okolicy. Są to wiszące fałdy skóry, tworzące nieestetyczną przestrzeń wypełnioną tkanką tłuszczową i nagromadzoną limfą (obrzęki).

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi?

Wyróżniamy kilka rodzajów worków pod oczami:

 • worki powiek dolnych – często występujące okresowo, zwykle po nocy – spowodowane obrzękiem powiek dolnych, mogą to być też poduszeczki tłuszczowe zlokalizowane pod powiekami;
 • malar bags (worki policzkowe) – poniżej dolnej powieki, w okolicy kości jarzmowych, przewlekły zastój chłonki w tkance podskórnej;
 • festoon – utrwalone worki w okolicy policzka spowodowane zastojem chłonki oraz zwiotczeniem skóry i mięśnia okrężnego oka

Przyczyny powstawania worków pod oczami:

Usuwanie worków pod oczami jest zabiegiem rozwiązującym problem worków pod oczami, które mogą być spowodowane różnymi przyczynami:

 • uwarunkowania genetyczne (obrzęki pod oczami, które występują niezależnie od warunków zewnętrznych i prowadzonego trybu życia, nie powinny wzbudzać większego niepokoju);
 • wiek – w miarę upływu czasu skóra staje się bardziej wiotka, mniej jędrna i cieńsza;
 • zaburzona praca układu limfatycznego (nieefektywne odprowadzanie nadmiaru wody i zbędnych metabolitów, czemu sprzyja horyzontalne ułożenie ciała w czasie snu);
 • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów;
 • przewlekły stres;
 • niedostateczna ilość snu;
 • nadmierny wysiłek fizyczny lub umysłowy;
 • chroniczne zmęczenie;
 • zbyt częste opalanie się na słońcu lub solarium;
 • anemia;
 • alergie (obrzęk może być spowodowany silnym drapaniem i pieczeniem oczu);
 • choroby dermatologiczne (np. atopowe zapalenie skóry);
 • choroby tarczycy (nadczynność lub niedoczynność tarczycy);
 • cukrzyca;
 • choroby nerek (np. zespół nerczycowy i kłębuszkowe zapalenie nerek);
 • choroby wątroby lub śledziony;
 • niedożywienie i niezdrowa dieta (zbyt duża ilość soli w pożywieniu);
 • niedobory pokarmowe (niedobór witaminy K i żelaza).

Zapobieganie powstawaniu worków pod oczami:

W przypadku obrzęków pod oczami można ograniczyć ich powstawanie, stosując zimne okłady i delikatny masaż wokół oczu. Istotną rolę odgrywa też zdrowy tryb życia.

W jaki sposób można usunąć worki pod oczami?

Usuwanie worków pod oczami odbywa się za pomocą różnych zabiegów, zależnie od istoty problemu estetycznego. Metodą mającą na celu zmniejszenie obrzęków pod oczami jest zwiększenie napięcia skóry powiek dolnych, które możemy uzyskać za pomocą zabiegu wykonanego plazmą medyczną. Punktowa sublimacja naskórka tej okolicy powoduje w efekcie końcowym obkurczenie wiotkiej skóry powiek, ograniczając możliwość powstawania obrzęków w tej okolicy. Worki pod oczami wynikające z obecności dużych poduszeczek tłuszczowych mogą być zlikwidowane tylko chirurgicznym usunięciem wspomnianych depozytów tkanki tłuszczowej.

Ryzyko nawrotu worków pod oczami:

Chirurgiczne usuwanie worków pod oczami z reguły daje trwałe efekty. Ryzyko nawrotu problemu w przypadku zastosowania innych metod zabiegowych jest kwestią indywidualną. Zależy od trybu życia, tempa starzenia się i wielu innych czynników.

Polecane zabiegi:

 • plazma medyczna blefaroplastyka.
usuwanie-cieni-pod-oczami

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.