POLECANE ZABIEGI
Plazma medyczna blefaroplastykaA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania worków po oczami.
Usuwanie worków pod oczami to sposób na wiotkość skóry powiek dolnych. Worki pod oczami to inaczej nadmiar tkanki w obrębie dolnych powiek. Powstają one najczęściej z powodu zmniejszonej elastyczności skóry powiek i obecności obrzęków w tej okolicy, ale także obecności poduszeczek tkanki tłuszczowej. Cienka i delikatna skóra pod oczami nie zawiera gruczołów łojowych, a bardzo cienka podściółka tłuszczowa czyni pozbawioną ochrony lipidowej skórę mniej odporną zarówno na negatywny wpływ środowiska zewnętrznego, jak i starzenie. Z wiekiem skóra w tej okolicy staje się wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki mimiczne. Ponadto z powodu osłabienia mechanizmu naturalnego drenażu narasta skłonność do zastojów limfy w postaci porannych obrzęków powiek. Objawy te nasilają się nie tylko wraz z wiekiem, ale także w okresie zwiększonego zmęczenia lub choroby.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu?
Usuwanie worków pod oczami wykonuje się u osób starszych, ale także narażonych na działanie szeregu niekorzystnych czynników, m.in. chorób, zmęczenia, niedostatecznej ilości snu, niewłaściwego trybu życia. Pewna część pacjentów cierpi na tę przypadłość z powodu predyspozycji genetycznych.
Jak wyglądają worki pod oczami?
Usuwanie worków pod oczami przeprowadza się zwykle wtedy, gdy są one już wyraźnie widoczne. Podkrążone oczy postarzają i nadają twarzy zmęczony wygląd. Określenie worków pod oczami wzięło się z wyglądu powiek dolnych u osób z nadmiarem tkanki w tej okolicy. Są to wiszące fałdy skóry, tworzące nieestetyczny efekt. Mogą to być wiotkie fragmenty skóry, ale także przestrzeń wypełniona tkanką tłuszczową i nagromadzoną limfą (obrzęki).
Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi?
Wyróżniamy kilka rodzajów worków pod oczami:
- worki powiek dolnych – często występujące okresowo, zwykle po nocy – spowodowane obrzękiem powiek dolnych, mogą to być też poduszeczki tłuszczowe zlokalizowane pod powiekami;
- malar bags (worki policzkowe) – poniżej dolnej powieki, w okolicy kości jarzmowych, przewlekły zastój chłonki w tkance podskórnej;
- festoon – utrwalone worki w okolicy policzka spowodowane zastojem chłonki oraz zwiotczeniem skóry i mięśnia okrężnego oka.
Przyczyny powstawania worków pod oczami:
Usuwanie worków pod oczami jest zabiegiem rozwiązującym problem wiotkości skóry pod oczami. Jednak problem ten może być spowodowany różnymi przyczynami:
- uwarunkowania genetyczne (obrzęki pod oczami, które występują niezależnie od warunków zewnętrznych i prowadzonego trybu życia, nie powinny wzbudzać większego niepokoju);
- wiek (w miarę upływu czasu skóra staje się bardziej wiotka, mniej jędrna i cieńsza);
- zaburzona praca układu limfatycznego (nieefektywne odprowadzanie nadmiaru wody i zbędnych metabolitów, czemu sprzyja horyzontalne ułożenie ciała w czasie snu);
- nadużywanie alkoholu, a także palenie papierosów;
- przewlekły stres;
- niedostateczna ilość snu;
- nadmierny wysiłek fizyczny lub umysłowy;
- chroniczne zmęczenie;
- zbyt częste opalanie się na słońcu lub solarium;
- anemia;
- alergie (obrzęk może być spowodowany silnym drapaniem i pieczeniem oczu);
- choroby dermatologiczne (np. atopowe zapalenie skóry);
- cukrzyca;
- choroby nerek (np. zespół nerczycowy i kłębuszkowe zapalenie nerek);
- choroby wątroby lub śledziony;
- niedożywienie i niezdrowa dieta (zbyt duża ilość soli w pożywieniu);
- niedobory pokarmowe (niedobór witaminy K i żelaza).
Zapobieganie powstawaniu worków pod oczami:
W przypadku obrzęków pod oczami można ograniczyć ich powstawanie, stosując zimne okłady i delikatny masaż wokół oczu. Istotną rolę odgrywa też zdrowy tryb życia.
W jaki sposób można usunąć worki pod oczami?
Usuwanie worków pod oczami odbywa się za pomocą różnych zabiegów, zależnie od istoty problemu estetycznego. Metodą mającą na celu zmniejszenie worków pod oczami jest zwiększenie napięcia skóry powiek dolnych, które możemy uzyskać za pomocą zabiegu wykonanego plazmą medyczną. Punktowa sublimacja naskórka tej okolicy powoduje w efekcie końcowym obkurczenie wiotkiej skóry powiek i nadanie jej większej sprężystości oraz wygładzenie. Podobnie resurfacing wykonany za pomocą lasera CO2 poprawia strukturę skóry i zwiększa jej napięcie, przyczyniając się do zmniejszenia wiotkości skóry tej okolicy. Obrzęki pod oczami niestety nie mogą być trwale usunięte za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Natomiast worki pod oczami wynikające z obecności dużych poduszeczek tłuszczowych mogą być zlikwidowane tylko chirurgicznym usunięciem wspomnianych depozytów tkanki tłuszczowej.
Ryzyko nawrotu worków pod oczami:
Chirurgiczne usuwanie worków pod oczami (poduszeczek tłuszczowych) z reguły daje trwałe efekty. Z kolei ryzyko nawrotu problemu w przypadku wiotkiej skóry powiek dolnych jest kwestią indywidualną. Zależy od trybu życia, tempa starzenia się, jak też wielu innych czynników.