fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie wągrów

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której rozwiązuje się problem zaskórników (wągry, czarne kropki, zaskórniki zamknięte, zaskórniki otwarte, wykwity na skórze powstałe na skutek zablokowania gruczołów łojowych).

Zaskórniki to zaczopowane ujścia gruczołów łojowych. Ich usuwanie umożliwiają profesjonalne zabiegi kosmetologiczne. Nie należy robić tego samodzielnie.

Zaskórniki, potocznie zwane wągrami, to wykwity skórne, które najczęściej towarzyszą trądzikowi młodzieńczemu w okresie dojrzewania. Za ich powstawanie odpowiedzialne jest sebum (czyli łój) zapychające ujścia porów i niewłaściwie przebiegający proces złuszczania naskórka. Gruczoły łojowe produkują dużo lepkiego tłuszczu, a w okresie dojrzewania, gdy pojawia się trądzik, ich aktywność dodatkowo wzrasta, co prowadzi do powstania łojotoku. Produkcja sebum jest bardzo intensywna – pory nie nadążają z samoistnym oczyszczaniem się z łoju i dochodzi do powstania czopów, które zamykają ujścia kanalików gruczołów łojowych. Gromadzi się w nich serum, bakterie i martwe komórki naskórka, w wyniku czego powstają widoczne zaskórniki. Najczęściej pojawiają się one w miejscach, w których znajduje się najwięcej gruczołów łojowych, czyli na nosie, czole i brodzie, a także na ramionach, plecach i klatce piersiowej). Mogą mieć różną wielkość – od prawie niewidocznych kropek po dość duże wykwity. Często towarzyszą im inne zmiany skórne, np. wypryski. Przy wzmożonej produkcji sebum można zaobserwować również pogrubienie rogowych warstw skóry w ujściach kanałów wyprowadzających gruczoły łojowe. Zaskórniki występują zazwyczaj u osób z tłustą lub mieszaną cerą. Stanowią problem estetyczny, a ponadto łatwo ulegają nadkażeniom bakteryjnym, powodując typowe dla trądziku ropne krosty i pogarszając kondycję skóry.
Sebum zapewnia miękkość skóry, zabezpiecza ją przed wysuszaniem i tworzy warstwę ochronną, chroniąc skórę przed bakteriami i grzybami. Pełni także funkcję oczyszczającą, ponieważ pomaga obumarłym komórkom naskórka z gruczołów łojowych przedostać się na powierzchnię skóry. Jednak jego nadmiar zakłóca prawidłowe funkcjonowanie skóry. Zaskórniki dzielą się na zamknięte i otwarte. Zaskórniki zamknięte znajdują się w głębszych warstwach skóry, mają białawy odcień i trudniej je usunąć. Z kolei zaskórniki otwarte wyglądają jak czarne kropki na skórze (ang. blackheads), które znajdują się tuż przy ujściu gruczołów łojowych skóry i łatwo przemieniają się w ropne krostki pod wpływem działania bakterii. Mają czarny lub ciemnobrązowy kolor z powodu utleniania pod wpływem powietrza nagromadzonych w skórze komórek naskórka. Zaskórniki otwarte mogą łatwo przekształcić się w torbiele ropne lub wykwity grudkowo-krostkowe. Zmiany skórne w postaci zaskórników mogą pojawiać się okresowo lub być stale obecne.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia zaskórników?

 • predyspozycje genetyczne;
 • zastój sebum;
 • rogowacenie ujść mieszków włosowo-łojowych;
 • zmiany hormonalne;
 • niewłaściwe nawyki higieniczne (wyciskanie zmian skórnych, nadmierne przesuszanie skóry);
 • nieodpowiednia dieta;
 • przewlekły stres;
 • stosowanie kosmetyków niedostosowanych do rodzaju i potrzeb skóry;
 • palenie papierosów;
 • zanieczyszczenia środowiska;
 • przyjmowanie niektórych leków.

W jaki sposób można pozbyć się zaskórników?

Usuwanie zaskórników i oczyszczanie porów umożliwiają zabiegi kosmetologiczne dobierane indywidualnie do potrzeb i rodzaju skóry. Własnoręczne wyciskanie zaskórników nie dość, że nie pomaga w leczeniu, to wręcz je zaburza, ponieważ prowadzi do uszkodzeń skóry i jej nadkażeń. Szybka poprawa stanu cery jest możliwa dzięki dobrym nawykom higienicznym, niedotykaniu twarzy i niewykonywaniu samodzielnego oczyszczania skóry.

W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku stosuje się następujące zabiegi:

 • oczyszczanie manualne na zimno („ręczne” usunięcie zaskórników);
 • peelingi chemiczne (redukcja zaskórników peelingami medycznymi);
 • mikrodermabrazja diamentowa (mechaniczne usunięcie zaskórników mikrodermabrazją);
 • oksybrazja (zniwelowanie zaskórników peelingiem wodno-tlenowym).
usuwanie-wagrow

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.