A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania wągrów.
Usuwanie wągrów to sposób na zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, które stanowią problem estetyczny najczęściej u osób młodych. Za powstawanie wągrów odpowiedzialne jest sebum zapychające ujścia porów i niewłaściwie przebiegający proces złuszczania naskórka. Sebum zapewnia miękkość skóry, zabezpiecza ją przed wysuszaniem i tworzy warstwę ochronną. Pełni także funkcję oczyszczającą, ponieważ pomaga obumarłym komórkom naskórka z gruczołów łojowych przedostać się na powierzchnię skóry. Jednak jego nadmiar zakłóca prawidłowe funkcjonowanie skóry. Gruczoły łojowe produkują dużo lepkiego tłuszczu, a w okresie dojrzewania, gdy pojawia się trądzik, ich aktywność dodatkowo wzrasta, co prowadzi do powstania łojotoku. Pory nie nadążają z oczyszczaniem się z łoju i dochodzi do powstania czopów, które zamykają ujścia kanalików gruczołów łojowych. Gromadzi się w nich sebum, bakterie i martwe komórki naskórka, w wyniku czego powstają widoczne zaskórniki. Zaskórniki występują zazwyczaj u osób z tłustą lub mieszaną cerą. Łatwo ulegają nadkażeniom bakteryjnym, powodując typowe dla trądziku ropne krosty i pogarszając kondycję skóry.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu usuwania wągrów?
Zaskórniki, potocznie zwane wągrami, to wykwity skórne, które najczęściej towarzyszą trądzikowi pospolitemu w okresie dojrzewania. Tak więc wągry stanowią problem u większości młodzieży, ale także u 8% populacji osób dorosłych w wieku 35-44 lat, zmagających się z tym schorzeniem.
Jak wyglądają wągry?
Usuwanie wągrów jest zabiegiem, który stosujemy na zaskórniki mogące mieć różną wielkość – od prawie niewidocznych kropek po dość duże wykwity. Są to białe zaskórniki zamknięte, jak też czarne zaskórniki otwarte. Często towarzyszą im inne zmiany skórne, np. wypryski. Przy wzmożonej produkcji sebum można zaobserwować również pogrubienie rogowych warstw skóry w ujściach kanałów wyprowadzających gruczoły łojowe. Najczęściej pojawiają się one w miejscach, w których znajduje się najwięcej gruczołów łojowych, czyli na nosie, czole i brodzie, a także na ramionach, plecach i klatce piersiowej.
W jakich rodzajach wągrów stosujemy zabieg usuwania wągrów?
Zaskórniki dzielą się na zamknięte i otwarte. Zaskórniki zamknięte znajdują się w głębszych warstwach skóry, mają białawy odcień i trudniej je usunąć. Natomiast zaskórniki otwarte wyglądają jak czarne kropki na skórze (ang. blackheads). Znajdują się one tuż przy ujściu gruczołów łojowych skóry, a ponadto łatwo przemieniają się w ropne krostki pod wpływem działania bakterii. Mają czarny lub ciemnobrązowy kolor z powodu utleniania pod wpływem powietrza nagromadzonych w skórze komórek naskórka. Zaskórniki otwarte mogą łatwo przekształcić się w torbiele ropne bądź też wykwity grudkowo-krostkowe.
Przyczyny powstawania wągrów:
Usuwanie wągrów to zabieg likwidujący zaczopowane ujścia gruczołów łojowych. Ich powstawanie wiąże się z różnymi czynnikami ryzyka:
- predyspozycje genetyczne;
- zastój sebum;
- rogowacenie ujść mieszków włosowo-łojowych;
- zmiany hormonalne;
- niewłaściwe nawyki higieniczne (wyciskanie zmian skórnych, a także nadmierne przesuszanie skóry);
- nieodpowiednia dieta;
- przewlekły stres;
- stosowanie kosmetyków niedostosowanych do rodzaju, jak też potrzeb skóry;
- palenie papierosów;
- zanieczyszczenia środowiska;
- przyjmowanie niektórych leków.
Zapobieganie powstawaniu wągrów – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania wągrów?
Podstawą profilaktyki powstawania wągrów jest regularne i prawidłowe oczyszczanie twarzy, zarówno w postaci codziennej toalety skóry, jak i systematycznie wykonywanych zabiegów oczyszczających w gabinecie kosmetologicznym.
W jaki sposób można usunąć wągry?
Usuwanie zaskórników i oczyszczanie porów umożliwiają takie zabiegi kosmetologiczne jak oczyszczanie manualne na zimno, peelingi chemiczne i mikrodermabrazja diamentowa, dobierane indywidualnie do potrzeb i rodzaju skóry. Własnoręczne wyciskanie zaskórników nie dość, że nie pomaga w leczeniu, to wręcz je zaburza, ponieważ prowadzi do uszkodzeń skóry i jej nadkażeń. Szybka poprawa stanu cery jest możliwa dzięki dobrym nawykom higienicznym, unikaniu dotykania twarzy i niewykonywaniu samodzielnego oczyszczania skóry.
Ryzyko nawrotu wągrów po zabiegu usuwania wągrów:
Zmiany skórne w postaci zaskórników mogą pojawiać się okresowo lub też być stale obecne. Ryzyko nawrotu wągrów po zabiegu ich usuwania nasila się w przypadku znacznego łojotoku, a także w razie braku nawyku codziennego oczyszczania cery.