fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie tłuszczaków

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania tłuszczaków. 

Usuwanie tłuszczaków to sposób na likwidację guzów z tkanki tłuszczowej. Są to najczęstsze łagodne nowotwory tkanek miękkich u dorosłych. Stanowią one skupisko dojrzałych adipocytów, czyli komórek tłuszczowych, i są otoczone włóknistą torebką. Tłuszczaki lokalizują się praktycznie we wszystkich częściach ciała. Są to zmiany rosnące bardzo powoli, zaś rozwijają się wskutek przerostu tkanki tłuszczowej ( z komórek tłuszczowych pierwotnych. Stąd też zmiany te rosną wraz ze wzrostem masy ciała, ale z kolei nie zmniejszają się po schudnięciu. Najczęściej występują pod skórą, ale mogą pojawiać się także w obrębie narządów wewnętrznych. Tłuszczaki po zbadaniu fizykalnym wymagają diagnostyki w postaci USG. Jeżeli guzek nie przekracza 5 cm, znajduje się w tkance podskórnej i rozpoznanie jest potwierdzone w badaniu ultrasonograficznym, może być usunięty. Tymczasem zmiana słabo odgraniczona, leżąca głębiej, szybko rosnąca i większa niż 5 cm przed usunięciem wymaga wykonania biopsji (różnicowanie z mięsakiem).

Jak często występują wskazania do usuwania tłuszczaków?

Tłuszczaki występują u 1% populacji. Większość tego typu zmian pojawia się między 40. a 60. rokiem życia. Dużo rzadziej tłuszczaki spotykamy u młodszych dorosłych i u dzieci.

Jak wyglądają tłuszczaki?

Usuwanie tłuszczaków przeprowadza się na miękkich, niebolesnych zmianach mieszczących się w obrębie tkanki podskórnej. Można je nieznacznie przesuwać względem podłoża, po czym zmiany te samoistnie powracają na pierwotne miejsce. Ich wielkość mieści się w granicach od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Mają okrągły lub owalny kształt, a także są dobrze odgraniczone od otoczenia. Skóra leżąca nad tłuszczakiem jest niezmieniona.Tłuszczaki zwykle są zmianami pojedynczymi, chociaż zdarzają się skupiska tłuszczaków (tzw. tłuszczak mnogi). Tłuszczaki narządów wewnętrznych mogą dawać objawy wynikające z uciskania na okoliczne tkanki, np. obrzęki, nadciśnienie tętnicze, żółtaczkę, zaburzenia oddychania itd.

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania tłuszczaków?

Wyróżniamy kilka rodzajów tłuszczaków ze względu na ich utkanie tkankowe:

  • lipoma (tłuszczak) – składa się tylko z komórek tłuszczowych; pojedyncza, dobrze wyczuwalna zmiana;
  • angiolipoma (naczyniakotłuszczak) – zawiera komórki tkanki tłuszczowej, jak również liczne naczynia krwionośne;
  • tłuszczak wielopostaciowy – tkanka tłuszczowa występuje razem z drobnymi naczyniami krwionośnymi;
  • tłuszczak z komórek wrzecionowatych – zwykle na karku, a także na czole, policzkach i powrózku nasiennym; u starszych mężczyzn;
  • myolipoma (mięśniakotłuszczak) – złożony z komórek tłuszczowych i mięśniowych; rzadki guz przestrzeni zaotrzewnowej;
  • myelolipoma (szpiczakotłuszczak) – łagodny guz nadnerczy;
  • fibrolipoma (włókniakotłuszczak) – oprócz adipocytów zawiera elementy tkanki włóknistej;
  • zimowiak – wywodzi się z tkanki tłuszczowej brunatnej; zwykle u niemowląt;
  • lipoblastoma – podobny do złośliwego tłuszczakomięsaka (liposarcoma); u niemowląt i małych dzieci. 

Przyczyny powstawania tłuszczaków:

Usuwanie tłuszczaków to zabieg rozwiązujący problem tłuszczaków, których powstawanie  jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:

  • predyspozycje genetyczne;
  • wiek pacjenta (40-60 r.ż.);
  • otyłość, hiperlipidemia, a także cukrzyca;
  • blizny pooperacyjne;
  • przebyte urazy i zranienia skóry;
  • przewlekła steroidoterapia;
  • zespół Cowdena (typowe dla niego są m.in. liczne guzki nienowotowrowe);
  • choroba Madelunga (zaburzenia metaboliczne związane z nadużywaniem alkoholu; głównie u mężczyzn);
  • zespół Gardnera (liczne polipy jelita grubego);
  • choroba Dercuma (tłuszczakowatość bolesna, u kobiet po menopauzie). 

Zapobieganie powstawaniu tłuszczaków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania tłuszczaków?

Nie mamy wpływu na powstawanie tłuszczaków występujących dziedzicznie, dlatego nie istnieją sposoby na ich zapobieganie. Jedynym sposobem na ograniczenie ryzyka wytworzenia się tłuszczaków jest unikanie urazów i zranień predysponujących do tego typu zmian, a także utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

W jaki sposób można usunąć tłuszczaki?

Usuwanie tłuszczaków to zabieg, na który pacjenci najczęściej decydują się ze względów estetycznych – nie akceptują wyglądu zmiany i przeszkadza im ona w codziennym funkcjonowaniu. Niekiedy mogą się także zdarzyć wskazania medyczne do zabiegu, a mianowicie, gdy tłuszczak uciska na okoliczne tkanki, powoduje dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchów czy jest po prostu duży. Tłuszczaki zazwyczaj usuwa się metodą chirurgiczną, polegającą na wyłuszczeniu guza po nacięciu skóry. Użycie lasera CO2 umożliwia precyzyjne i bezkrwawe nacięcie skóry, a następnie odpreparowanie guzka. Laseroterapia sprawia, że pole zabiegowe jest jałowe, co daje szybkie gojenie i dobre efekty estetyczne. Usunięcie tłuszczaków wielkości powyżej 2 cm wymaga zwykle założenia szwów chirurgicznych. Alternatywny sposób polega liposukcji (czyli odessaniu) tłuszczaka albo też na rozpuszczeniu tłuszczaka za pomocą lipolizy iniekcyjnej. Są to jednak dużo mniej popularne i efektywne metody.

Ryzyko nawrotu tłuszczaków po zabiegu usuwania tłuszczaków:

Tłuszczaki, które usunięto metodą chirurgiczną, w tym także za pomocą lasera CO2, nie mają tendencji do nawrotów. Dzieje się tak dlatego, że wyłuszczamy wtedy cały guzek, łącznie z torebką łącznotkankową. Po zastosowaniu lipolizy iniekcyjnej jak też liposukcji zdarzają się nawroty tłuszczaka. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że taka zmiana rośnie bardzo powoli i ewentualny kolejny zabieg jest mocno odroczony w czasie.

Polecane zabiegi usuwania tłuszczaków:

usuwanie-tluszczakow

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.