fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie tłuszczaków

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania tłuszczaków. 

Usuwanie tłuszczaków to sposób na likwidację guzów z tkanki tłuszczowej. Są to najczęstsze łagodne nowotwory tkanek miękkich u dorosłych. Stanowią one skupisko dojrzałych adipocytów, czyli komórek tłuszczowych, i są otoczone włóknistą torebką. Tłuszczaki lokalizują się praktycznie we wszystkich częściach ciała. Są to zmiany rosnące bardzo powoli, zaś rozwijają się wskutek przerostu tkanki tłuszczowej ( z komórek tłuszczowych pierwotnych. Stąd też zmiany te rosną wraz ze wzrostem masy ciała, ale z kolei nie zmniejszają się po schudnięciu. Najczęściej występują pod skórą, ale mogą pojawiać się także w obrębie narządów wewnętrznych. Tłuszczaki po zbadaniu fizykalnym wymagają diagnostyki w postaci USG. Jeżeli guzek nie przekracza 5 cm, znajduje się w tkance podskórnej i rozpoznanie jest potwierdzone w badaniu ultrasonograficznym, może być usunięty. Tymczasem zmiana słabo odgraniczona, leżąca głębiej, szybko rosnąca i większa niż 5 cm przed usunięciem wymaga wykonania biopsji (różnicowanie z mięsakiem).

Jak często występują wskazania do usuwania tłuszczaków?

Tłuszczaki występują u 1% populacji. Większość tego typu zmian pojawia się między 40. a 60. rokiem życia. Dużo rzadziej tłuszczaki spotykamy u młodszych dorosłych i u dzieci.

Jak wyglądają tłuszczaki?

Usuwanie tłuszczaków przeprowadza się na miękkich, niebolesnych zmianach mieszczących się w obrębie tkanki podskórnej. Można je nieznacznie przesuwać względem podłoża, po czym zmiany te samoistnie powracają na pierwotne miejsce. Ich wielkość mieści się w granicach od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Mają okrągły lub owalny kształt, a także są dobrze odgraniczone od otoczenia. Skóra leżąca nad tłuszczakiem jest niezmieniona.Tłuszczaki zwykle są zmianami pojedynczymi, chociaż zdarzają się skupiska tłuszczaków (tzw. tłuszczak mnogi). Tłuszczaki narządów wewnętrznych mogą dawać objawy wynikające z uciskania na okoliczne tkanki, np. obrzęki, nadciśnienie tętnicze, żółtaczkę, zaburzenia oddychania itd.

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania tłuszczaków?

Wyróżniamy kilka rodzajów tłuszczaków ze względu na ich utkanie tkankowe:

 • lipoma (tłuszczak) – składa się tylko z komórek tłuszczowych; pojedyncza, dobrze wyczuwalna zmiana;
 • angiolipoma (naczyniakotłuszczak) – zawiera komórki tkanki tłuszczowej, jak również liczne naczynia krwionośne;
 • tłuszczak wielopostaciowy – tkanka tłuszczowa występuje razem z drobnymi naczyniami krwionośnymi;
 • tłuszczak z komórek wrzecionowatych – zwykle na karku, a także na czole, policzkach i powrózku nasiennym; u starszych mężczyzn;
 • myolipoma (mięśniakotłuszczak) – złożony z komórek tłuszczowych i mięśniowych; rzadki guz przestrzeni zaotrzewnowej;
 • myelolipoma (szpiczakotłuszczak) – łagodny guz nadnerczy;
 • fibrolipoma (włókniakotłuszczak) – oprócz adipocytów zawiera elementy tkanki włóknistej;
 • zimowiak – wywodzi się z tkanki tłuszczowej brunatnej; zwykle u niemowląt;
 • lipoblastoma – podobny do złośliwego tłuszczakomięsaka (liposarcoma); u niemowląt i małych dzieci. 

Przyczyny powstawania tłuszczaków:

Usuwanie tłuszczaków to zabieg rozwiązujący problem tłuszczaków, których powstawanie  jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:

 • predyspozycje genetyczne;
 • wiek pacjenta (40-60 r.ż.);
 • otyłość, hiperlipidemia, a także cukrzyca;
 • blizny pooperacyjne;
 • przebyte urazy i zranienia skóry;
 • przewlekła steroidoterapia;
 • zespół Cowdena (typowe dla niego są m.in. liczne guzki nienowotowrowe);
 • choroba Madelunga (zaburzenia metaboliczne związane z nadużywaniem alkoholu; głównie u mężczyzn);
 • zespół Gardnera (liczne polipy jelita grubego);
 • choroba Dercuma (tłuszczakowatość bolesna, u kobiet po menopauzie). 

Zapobieganie powstawaniu tłuszczaków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania tłuszczaków?

Nie mamy wpływu na powstawanie tłuszczaków występujących dziedzicznie, dlatego nie istnieją sposoby na ich zapobieganie. Jedynym sposobem na ograniczenie ryzyka wytworzenia się tłuszczaków jest unikanie urazów i zranień predysponujących do tego typu zmian, a także utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

W jaki sposób można usunąć tłuszczaki?

Usuwanie tłuszczaków to zabieg, na który pacjenci najczęściej decydują się ze względów estetycznych – nie akceptują wyglądu zmiany i przeszkadza im ona w codziennym funkcjonowaniu. Niekiedy mogą się także zdarzyć wskazania medyczne do zabiegu, a mianowicie, gdy tłuszczak uciska na okoliczne tkanki, powoduje dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchów czy jest po prostu duży. Tłuszczaki zazwyczaj usuwa się metodą chirurgiczną, polegającą na wyłuszczeniu guza po nacięciu skóry. Użycie lasera CO2 umożliwia precyzyjne i bezkrwawe nacięcie skóry, a następnie odpreparowanie guzka. Laseroterapia sprawia, że pole zabiegowe jest jałowe, co daje szybkie gojenie i dobre efekty estetyczne. Usunięcie tłuszczaków wielkości powyżej 2 cm wymaga zwykle założenia szwów chirurgicznych. Alternatywny sposób polega liposukcji (czyli odessaniu) tłuszczaka albo też na rozpuszczeniu tłuszczaka za pomocą lipolizy iniekcyjnej. Są to jednak dużo mniej popularne i efektywne metody.

Ryzyko nawrotu tłuszczaków po zabiegu usuwania tłuszczaków:

Tłuszczaki, które usunięto metodą chirurgiczną, w tym także za pomocą lasera CO2, nie mają tendencji do nawrotów. Dzieje się tak dlatego, że wyłuszczamy wtedy cały guzek, łącznie z torebką łącznotkankową. Po zastosowaniu lipolizy iniekcyjnej jak też liposukcji zdarzają się nawroty tłuszczaka. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że taka zmiana rośnie bardzo powoli i ewentualny kolejny zabieg jest mocno odroczony w czasie.

Polecane zabiegi usuwania tłuszczaków:

usuwanie-tłuszczakow

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.