POLECANE ZABIEGI
Laseroterapia zmiany naczynioweA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania rubinków.
Usuwanie rubinków to likwidacja punktów rubinowych. Punkty rubinowe są drobnymi naczyniakami o niezłośliwym charakterze. Proces powstawania punktów rubinowych jest złożony, różnorodny i nie do końca zbadany. Dlatego też jak do tej pory jednoznaczne przyczyny tworzenia się punktów rubinowych pozostają niewyjaśnione. Ponieważ często licznie występują u osób ze sobą spokrewnionych, sugeruje to podłoże genetyczne. Naczyniaki rubinowe nie rosną, nie rozsiewają się, nie zmieniają swojego wyglądu i nie powodują żadnych dolegliwości, jak np. swędzenie. Zdarza się, że są mylnie kojarzone z objawami czerniaka, a także z innymi poważnymi dolegliwościami.
Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania rubinków?
Rubinki (rubinki, naczyniaki rubinowe, naczyniaki starcze, plamy De Morgana) występują u większości ludzi. Zazwyczaj pierwsze zmiany skórne pojawiają się po 30. roku życia; natomiast u osób powyżej 60. roku życia jest ich już bardzo dużo. Najczęściej pojawiają się na ramionach i tułowiu oraz tam, gdzie skóra jest cieńsza, czyli na twarzy, szyi i dekolcie. Przeważnie występują u osób z jasną karnacją skóry, częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Jak wyglądają rubinki?
Zabieg usuwania rubinków przeprowadza się na zmianach mających postać niewielkich punktów przypominających grudki w czerwonym, bordowym lub fioletowym kolorze. Przeważnie nie przekraczają kilku milimetrów wielkości.
Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania rubinków?
Rubinki są dosyć jednorodnymi zmianami skórnymi, zatem nie istnieje podział na różne rodzaje tych zmian.
Przyczyny powstawania rubinków:
Przyczyną powstawania rubinków jest nadmierna proliferacja, czyli rozrastanie i poszerzanie się maleńkich naczynek krwionośnych, które znajdują się płytko pod powierzchnią skóry. Z wiekiem zanikają włókna sprężyste wchodzące w skład naczyń krwionośnych, na skutek czego naczynia rozszerzają się, tworząc w ten sposób zgrubienie. Proliferacja naczyń nie ma podłoża nowotworowego, dlatego też naczyniaki rubinowe nie powinny wzbudzać niepokoju.
Usuwanie rubinków to zabieg rozwiązujący problem punktów rubinowych, których powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:
- predyspozycje genetyczne;
- wahania gospodarki hormonalnej (np. ciąża);
- uszkodzenia skóry;
- schorzenia wątroby;
- zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego;
- nadmierna ekspozycja na słońce;
- kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi;
- przewlekły stres;
- przemęczenie organizmu;
- dieta bogata w ostre przyprawy;
- nadużywanie kawy lub alkoholu.
Zapobieganie powstawaniu rubinków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania rubinków?
Nie istnieją metody zapobiegania powstawaniu punktów rubinowych.
W jaki sposób można usunąć rubinki?
Jeśli rubinki znajdują się na skórze w miejscach narażonych na urazy (np. na szyi, twarzy lub w miejscu, gdzie znajduje się np. zapięcie od biustonosza), warto rozważyć ich usunięcie, aby nie powodować mechanicznych uszkodzeń i związanych z nimi krwawień. Naczyniaki rubinowe można usunąć za pomocą lasera. Zabieg trwa bardzo krótko, to znaczy w zależności od ilości zmian od kilku do kilkunastu minut. W przypadku laseroterapii zmian naczyniowych hemoglobina znajdująca się w punktach rubinowych absorbuje wiązkę laserową, co powoduje obkurczenie i zamknięcie naczyń.
Ryzyko nawrotu rubinków po zabiegu usuwania rubinków:
Istnieje niewielkie ryzyko nawrotu rubinków po zabiegu laserowym.