fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie rozstępów

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której rozwiązuje się problem rozstępów (pręgi na skórze, czerwone pręgi na skórze, białe pręgi na skórze, rozstępy w fazie zapalnej, rozstępy w fazie zanikowej, rozstępy po ciąży).

Rozstępy powstają na skutek rozerwania włókien kolagenowych skóry. Do leczenia tych zmian stosujemy metody stymulujące syntezę kolagenu.

Rozstępy (łac. striae distensae) – nazywane również tygrysimi paskami – to nic innego jak pęknięcia skóry, które szpecą ciało i często wywołują dyskomfort. Swoim wyglądem z początku przypominają bliznę (sino-bordowe pręgi otoczone zdrową skórą), a w obrazie histopatologicznym wykazują również wiele jej cech. Stare rozstępy natomiast mają cielisty kolor i czasami są niemal niewidoczne. Nieestetyczne wrzecionowate zmiany skórne w postaci rozstępów występują u około 70 proc. dorastających dziewcząt i aż 90 proc. kobiet w okresie ciąży. Pojawiają się również u niespełna 40 proc. chłopców w okresie dojrzewania. Zarówno u dziewcząt, jak i kobiet w ciąży najczęściej powstają na brzuchu, udach, biodrach i piersiach, natomiast u osób uprawiających intensywnie sporty siłowe głównie na klatce piersiowej, barkach oraz wewnętrznej stronie ramion i ud. W miejscach dotkniętych rozstępami skóra staje się wiotka i cienka niczym pergamin, ponieważ nie jest już podtrzymywana przez zdrową siatkę włókien kolagenowych. Z reguły rozstępy mają szerokość kilku milimetrów, chociaż czasami są grube jak ludzki palec i głębokie aż na centymetr. Niekiedy zdarza się również, że w miejscu rozstępów zaczyna dochodzić do bliznowacenia tkanek. Wówczas przerośnięte blizny wystają ponad powierzchnię skóry, tworząc nie wgłębienia, ale wypukłe prążki. W obrębie zmian skóra nie ma gruczołów łojowych i potowych oraz mieszków włosowych.
Choć ludzka skóra może wiele znieść – urazy, otarcia, słońce, mróz czy gwałtowną zmianę masy ciała – to jednak jej autoregeneracja jest ograniczona. Proces powstawania rozstępów jest związany z zaburzeniem funkcjonowania fibroblastów, podstawowych komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Białka te nadają skórze elastyczność, sprężystość i odpowiednie napięcie dzięki włóknom tworzącym uporządkowaną sieć. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej w kilku etapach. Gdy kruche włókna kolagenowe ulegają zerwaniu, na skórze powstają mało estetyczne wrzecionowate pasma. Na początku dochodzi do obrzęku w skórze właściwej, miejscowego stanu zapalnego wokół zmian oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych i nacieków limfocytów wokół światła naczynia. Z czasem rozstępy ulegają częściowemu zanikowi, wydłużają się i poszerzają, zmieniając kolor na ciemniejszy. W końcowej fazie natomiast stopniowo bledną, zmniejszają się i przybierają postać nieregularnych linii. Tygrysie paski w niekorzystny sposób wpływają na wygląd i strukturę skóry, pozostawiając trwałe i trudne do usunięcia ślady. Pojawieniu się rozstępów na ogół nie towarzyszą żadne objawy, jednak czasami może występować delikatny świąd i pieczenie.

Wyróżnia się dwie fazy rozwoju rozstępów:

 • faza I – faza zapalna, która trwa kilka miesięcy. Rozstępy dopiero zaczynają powstawać i mają sino-czerwone zabarwienie z powodu prześwitujących przez nie drobnych naczyń krwionośnych. Przybierają postać nieregularnych, podłużnych prążków ułożonych prostopadle do kierunku rozciągania się skóry. W tej fazie szanse na likwidację rozstępów za pomocą zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii są największe.
 • faza II – faza zanikowa, podczas której rozstępy stopniowo bledną i stają się mniej widoczne (ich zabarwienie jest zbliżone do koloru otaczającej je skóry). Włókna kolagenu i elastyny podejmują jeszcze próbę regeneracji, ale pomimo procesu blaknięcia na skórze pozostają widoczne białe lub perłowe prążki. Jeśli są głębokie, mogą być wyczuwalne przy dotyku. Przywrócenie pożądanego stanu skóry jest trudne i wymaga większej ilości zabiegów.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia rozstępów?

 • nadmierne rozciąganie skóry przekraczające jej elastyczność, np. podczas ciąży, intensywnego wzrostu lub nagłego i dużego przyrostu masy ciała;
 • okres dojrzewania;
 • menopauza;
 • zaburzenia hormonalne powodujące dysfunkcję fibroblastów, tj. komórek odpowiedzialnych za produkcję elastyny i włókien kolagenowych, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia wytrzymałości i elastyczności skóry;
 • długotrwały wpływ kortyzolu – hormonu stresu;
 • częste stosowanie niskokalorycznej diety ubogiej w składniki odżywcze, przede wszystkim w cynk;
 • niedobór mikro- i makroelementów;
 • choroby endokrynologiczne – nadczynność nadnerczy, zespół i choroba Cushinga;
 • przyjmowanie sterydów (np. przez kulturystów);
 • długotrwałe stosowanie steroidowych leków przeciwzapalnych;
 • predyspozycje genetyczne.

W jaki sposób można pozbyć się rozstępów?

Rozstępy to uciążliwy i dla wielu osób wstydliwy problem, którego trudno jest się pozbyć (zwłaszcza domowymi sposobami). Najlepiej rozpocząć terapię w pierwszej fazie, gdy rozstępy dopiero zaczynają się tworzyć. Liczba zabiegów zależy od rodzaju rozstępów. Na skuteczność terapii mają również wpływ uwarunkowania genetyczne pacjenta, jego wiek i sposób odżywiania się.

W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku stosuje się następujące zabiegi:

 • radiofrekwencja mikroigłowa (RF mikroigłowa, termolifting, radiofrekwencja mikroigła na rozstępy, usuwanie rozstępów RF mikroigłową);
 • laseroterapia (CO2) – rozstępy (laser na rozstępy, laserowe leczenie rozstępów, redukcja pręg na skórze laserem);
 • fibryna bogatopłytkowa (stymulator tkankowy, zmniejszenie rozstępów fibryną, ostrzykiwanie rozstępów fibryną);
 • osocze bogatopłytkowe (stymulator tkankowy, redukcja rozstępów osoczem, ostrzykiwanie pręg na skórze osoczem);
 • biostymulator na bazie atelokolagenu (biostymulator na rozstępy, rozjaśnianie rozstępów biostymulatorem);
 • biostymulator na bazie kwasu hialuronowego z kompleksem aminokwasów (likwidacja rozstępów biostymulatorem, leczenie pręg na skórze biostymulatorem);
 • biostymulator na bazie Rh kolagenu (zabieg z kolagenem na rozstępy, terapia kolagenowa na rozstępy);
 • karboksyterapia (terapia dwutlenkiem węgla, karboksyterapia na rozstępy, zmniejszenie widoczności rozstępów);
 • mezoterapia mikroigłowa (dermapen, mezopen, nakłuwanie rozstępów mezoterapią mikroigłową, redukcja rozstępów mezoterapią mikroigłową);
 • peelingi chemiczne (peelingi medyczne, rozjaśnianie pręg na skórze peelingiem, usuwanie rozstępów peelingiem).
usuwanie-rozstepow

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.