A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania prosaków.
Usuwanie prosaków to likwidacja drobnych zmian skórnych podobnych do ziaren prosa. Zwykle nie da się ich wycisnąć – rozwiązaniem jest laser. Prosaki (łac. milia) przypominają krostki, dlatego też myli się je z kaszakami, brodawkami łojotokowymi, trądzikiem, a nawet objawami chorób przenoszonych drogą płciową. Zazwyczaj pojawiają się w skupiskach na twarzy, głównie w okolicach oczu, na skroniach, czole i na nosie. Czasami tworzą się również na prąciu, mosznie lub wargach sromowych (u kobiet z reguły są mniejsze niż u mężczyzn). Prosakami nie można się zarazić. Nie są one niebezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie powodują żadnych uciążliwych objawów w postaci swędzenia czy pieczenia. Stanowią problem estetyczny, dlatego też wiele osób decyduje się na ich usunięcie.
Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania prosaków?
Prosaki występują głównie u niemowląt, jako wyraz niedojrzałości gruczołów łojowych produkujących nadmiar sebum, który zatyka ujścia gruczołów. Dość często pojawiają się także u nastolatków – przyczyny są podobne jak u dzieci do 1. roku życia i są związane z burzą hormonalną okresu dojrzewania. Zdarza się, że osoby dorosłe też mają prosaki.
Jak wyglądają prosaki?
Zabieg usuwania prosaków przeprowadza się wtedy, gdy stanowią one problem estetyczny. Prosaki mają postać kuleczek o białej, żółtawej lub kremowej barwie. Mogą mieć wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów.
Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania prosaków?
Wyróżnia się kilka rodzajów prosaków:
- prosaki pierwotne – cysty powstają zwykle wokół powiek, czoła i narządów płciowych, jednak znikają samoistnie po upływie kilku tygodni lub miesięcy; często są zaczerwienione i bolesne;
- cysty wtórne – tworzą się w wyniku powierzchownego uszkodzenia skóry, np. po dermabrazji lub długotrwałej miejscowej terapii kortykosterydami; przeważnie są zlokalizowane w miejscach uszkodzenia skóry;
- wysiewowe – pojawiają się samoistnie, ale mogą być też związane z zaburzeniami genetycznymi lub autoimmunologicznymi skóry, np. z toczniem rumieniowatym czy liszajem płaskim; często występują na twarzy (np. na policzkach, powiekach, szczęce) i górnej części tułowia.
Przyczyny powstawania prosaków:
Usuwanie prosaków to zabieg rozwiązujący problem, którego przyczyny powstawania nie są do końca znane. Te zastoinowe torbiele gruczołów łojowych skóry tworzą się, gdy w ujściach gruczołów dochodzi do nadmiernego gromadzenia się łoju. Rogowacenie mieszków włosowych prowadzi do zatkania gruczołów łojowych i zbierania się sebum tuż pod skórą. W takich warunkach prosaki stają się twarde, a także wyraźnie odgraniczone od otaczających je tkanek.
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia prosaków:
- uwarunkowania genetyczne;
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry;
- zaburzenia hormonalne;
- infekcje bakteryjne lub wirusowe.
Zapobieganie powstawaniu prosaków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania prosaków?
Aby ograniczyć powstawanie prosaków, należy dbać o właściwą higienę oraz pielęgnację skóry. Warto regularnie wykonywać zabiegi oczyszczające, a także stosować preparaty peelingujące.
W jaki sposób można usunąć prosaki?
Samodzielne usuwanie prosaków nie jest najlepszym pomysłem. Prosaków nie wolno samodzielnie wyciskać, ponieważ w ten można sposób uszkodzić naskórek, doprowadzić do powstania blizny lub zakażenia. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest usunięcie prosaków w gabinecie medycyny estetycznej i/lub kosmetologii i wyłuszczenie zmian. Spośród wielu metod pozwalających skutecznie pozbyć się prosaków najczęściej stosowane sposoby to: nakłucie i czyszczenie zawartości prosaka za pomocą sterylnej, jednorazowej igły, zwykle podczas kosmetologicznego zabiegu oczyszczania manualnego na zimno, ponadto chirurgiczne łyżeczkowanie i zabiegi przeprowadzane z użyciem lasera CO2.
Ryzyko nawrotu prosaków po zabiegu usuwania prosaków:
Prosaki mają tendencję do częstego nawracania, niezależnie od zastosowanej metody ich usuwania.