fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie prosaków

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania prosaków.

Usuwanie prosaków to likwidacja drobnych zmian skórnych podobnych do ziaren prosa. Zwykle nie da się ich wycisnąć – rozwiązaniem jest laser. Prosaki (łac. milia) przypominają krostki, dlatego też myli się je z kaszakami, brodawkami łojotokowymi, trądzikiem, a nawet objawami chorób przenoszonych drogą płciową. Zazwyczaj pojawiają się w skupiskach na twarzy, głównie w okolicach oczu, na skroniach, czole i na nosie. Czasami tworzą się również na prąciu, mosznie lub wargach sromowych (u kobiet z reguły są mniejsze niż u mężczyzn). Prosakami nie można się zarazić. Nie są one niebezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie powodują żadnych uciążliwych objawów w postaci swędzenia czy pieczenia. Stanowią problem estetyczny, dlatego też wiele osób decyduje się na ich usunięcie.

Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania prosaków?

Prosaki występują głównie u niemowląt, jako wyraz niedojrzałości gruczołów łojowych produkujących nadmiar sebum, który zatyka ujścia gruczołów. Dość często pojawiają się także u nastolatków – przyczyny są podobne jak u dzieci do 1. roku życia i są związane z burzą hormonalną okresu dojrzewania. Zdarza się, że osoby dorosłe też mają prosaki.

Jak wyglądają prosaki?

Zabieg usuwania prosaków przeprowadza się wtedy, gdy stanowią one problem estetyczny. Prosaki mają postać kuleczek o białej, żółtawej lub kremowej barwie. Mogą mieć wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów.

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania prosaków?

Wyróżnia się kilka rodzajów prosaków:

  • prosaki pierwotne – cysty powstają zwykle wokół powiek, czoła i narządów płciowych, jednak znikają samoistnie po upływie kilku tygodni lub miesięcy; często są zaczerwienione i bolesne;
  • cysty wtórne – tworzą się w wyniku powierzchownego uszkodzenia skóry, np. po dermabrazji lub długotrwałej miejscowej terapii kortykosterydami; przeważnie są zlokalizowane w miejscach uszkodzenia skóry;
  • wysiewowe – pojawiają się samoistnie, ale mogą być też związane z zaburzeniami genetycznymi lub autoimmunologicznymi skóry, np. z toczniem rumieniowatym czy liszajem płaskim; często występują na twarzy (np. na policzkach, powiekach, szczęce) i górnej części tułowia.

Przyczyny powstawania prosaków:

Usuwanie prosaków to zabieg rozwiązujący problem, którego przyczyny powstawania nie są do końca znane. Te zastoinowe torbiele gruczołów łojowych skóry tworzą się, gdy w ujściach gruczołów dochodzi do nadmiernego gromadzenia się łoju. Rogowacenie mieszków włosowych prowadzi do zatkania gruczołów łojowych i zbierania się sebum tuż pod skórą. W takich warunkach prosaki stają się twarde, a także wyraźnie odgraniczone od otaczających je tkanek.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia prosaków:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry;
  • zaburzenia hormonalne;
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe.

Zapobieganie powstawaniu prosaków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania prosaków?

Aby ograniczyć powstawanie prosaków, należy dbać o właściwą higienę oraz pielęgnację skóry. Warto regularnie wykonywać zabiegi oczyszczające, a także stosować preparaty peelingujące.

W jaki sposób można usunąć prosaki?

Samodzielne usuwanie prosaków nie jest najlepszym pomysłem. Prosaków nie wolno samodzielnie wyciskać, ponieważ w ten można sposób uszkodzić naskórek, doprowadzić do powstania blizny lub zakażenia. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest usunięcie prosaków w gabinecie medycyny estetycznej i/lub kosmetologii i wyłuszczenie zmian. Spośród wielu metod pozwalających skutecznie pozbyć się prosaków najczęściej stosowane sposoby to: nakłucie i czyszczenie zawartości prosaka za pomocą sterylnej, jednorazowej igły, zwykle podczas kosmetologicznego zabiegu oczyszczania manualnego na zimno, ponadto chirurgiczne łyżeczkowanie i zabiegi przeprowadzane z użyciem lasera CO2.

Ryzyko nawrotu prosaków po zabiegu usuwania prosaków:

Prosaki mają tendencję do częstego nawracania, niezależnie od zastosowanej metody ich usuwania.

Polecane zabiegi usuwania prosaków:

usuwanie-prosakow

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.