Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie prosaków

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania prosaków.

Usuwanie prosaków to likwidacja drobnych zmian skórnych podobnych do ziaren prosa. Zwykle nie da się ich wycisnąć – rozwiązaniem jest laser. Prosaki (łac. milia) przypominają krostki, dlatego też myli się je z kaszakami, brodawkami łojotokowymi, trądzikiem, a nawet objawami chorób przenoszonych drogą płciową. Zazwyczaj pojawiają się w skupiskach na twarzy, głównie w okolicach oczu, na skroniach, czole i na nosie. Czasami tworzą się również na prąciu, mosznie lub wargach sromowych (u kobiet z reguły są mniejsze niż u mężczyzn). Prosakami nie można się zarazić. Nie są one niebezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie powodują żadnych uciążliwych objawów w postaci swędzenia czy pieczenia. Stanowią problem estetyczny, dlatego też wiele osób decyduje się na ich usunięcie.

Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania prosaków?

Prosaki występują głównie u niemowląt, jako wyraz niedojrzałości gruczołów łojowych produkujących nadmiar sebum, który zatyka ujścia gruczołów. Dość często pojawiają się także u nastolatków – przyczyny są podobne jak u dzieci do 1. roku życia i są związane z burzą hormonalną okresu dojrzewania. Zdarza się, że osoby dorosłe też mają prosaki.

Jak wyglądają prosaki?

Zabieg usuwania prosaków przeprowadza się wtedy, gdy stanowią one problem estetyczny. Prosaki mają postać kuleczek o białej, żółtawej lub kremowej barwie. Mogą mieć wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów.

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania prosaków?

Wyróżnia się kilka rodzajów prosaków:

  • prosaki pierwotne – cysty powstają zwykle wokół powiek, czoła i narządów płciowych, jednak znikają samoistnie po upływie kilku tygodni lub miesięcy; często są zaczerwienione i bolesne;
  • cysty wtórne – tworzą się w wyniku powierzchownego uszkodzenia skóry, np. po dermabrazji lub długotrwałej miejscowej terapii kortykosterydami; przeważnie są zlokalizowane w miejscach uszkodzenia skóry;
  • wysiewowe – pojawiają się samoistnie, ale mogą być też związane z zaburzeniami genetycznymi lub autoimmunologicznymi skóry, np. z toczniem rumieniowatym czy liszajem płaskim; często występują na twarzy (np. na policzkach, powiekach, szczęce) i górnej części tułowia.

Przyczyny powstawania prosaków:

Usuwanie prosaków to zabieg rozwiązujący problem, którego przyczyny powstawania nie są do końca znane. Te zastoinowe torbiele gruczołów łojowych skóry tworzą się, gdy w ujściach gruczołów dochodzi do nadmiernego gromadzenia się łoju. Rogowacenie mieszków włosowych prowadzi do zatkania gruczołów łojowych i zbierania się sebum tuż pod skórą. W takich warunkach prosaki stają się twarde, a także wyraźnie odgraniczone od otaczających je tkanek.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia prosaków:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry;
  • zaburzenia hormonalne;
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe.

Zapobieganie powstawaniu prosaków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania prosaków?

Aby ograniczyć powstawanie prosaków, należy dbać o właściwą higienę oraz pielęgnację skóry. Warto regularnie wykonywać zabiegi oczyszczające, a także stosować preparaty peelingujące.

W jaki sposób można usunąć prosaki?

Samodzielne usuwanie prosaków nie jest najlepszym pomysłem. Prosaków nie wolno samodzielnie wyciskać, ponieważ w ten można sposób uszkodzić naskórek, doprowadzić do powstania blizny lub zakażenia. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest usunięcie prosaków w gabinecie medycyny estetycznej i/lub kosmetologii i wyłuszczenie zmian. Spośród wielu metod pozwalających skutecznie pozbyć się prosaków najczęściej stosowane sposoby to: nakłucie i czyszczenie zawartości prosaka za pomocą sterylnej, jednorazowej igły, zwykle podczas kosmetologicznego zabiegu oczyszczania manualnego na zimno, ponadto chirurgiczne łyżeczkowanie i zabiegi przeprowadzane z użyciem lasera CO2.

Ryzyko nawrotu prosaków po zabiegu usuwania prosaków:

Prosaki mają tendencję do częstego nawracania, niezależnie od zastosowanej metody ich usuwania.

Polecane zabiegi usuwania prosaków:

usuwanie-prosakow

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google