
A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania porów.
Usuwanie porów to sposób na rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, występujące głównie u osób z cerą tłustą i dojrzałą. Pory odpowiadają za odprowadzanie na powierzchnię skóry łoju i potu, zapewniają dopływ powietrza do nawet głębokich warstw skóry, a także biorą udział w procesie termoregulacji organizmu. Nieodpowiednia pielęgnacja może powodować pojawienie się rozszerzonych porów w późniejszym okresie życia. Ponadto nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne i palenie papierosów przyczyniają się do utraty kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się rozciągnięta, a pory stają się większe. Rozszerzone pory powstają z powodu zalegania w nich nadmiaru łoju. W skórze wykazującej skłonności do przetłuszczania się ujścia gruczołów łojowych są blokowane przez sebum, ale także przez bakterie, produkty przemiany materii, złuszczony naskórek i zanieczyszczenia – mieszaninę kurzu i resztek kosmetyków. Zalegająca w nich wydzielina rozpycha kanaliki gruczołów łojowych, w wyniku czego powstają zaskórniki, a pory ulegają poszerzeniu. Często rozszerzone pory to także pozostałość po trądziku.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu usuwania porów?
Rozszerzone pory są częstym problemem osób borykających się ze skórą tłustą, a także u osób w wieku dojrzałym, gdy skóra staje się wiotka i rozciągnięta.
Jak wyglądają rozszerzone pory?
Usuwanie porów jest rozwiązaniem problemu rozszerzonych porów. Są to nadmiernie rozszerzone ujścia gruczołów łojowych produkujących sebum. Na twarzy znajduje się około 3000 porów, zaś ich rozmiar i kształt z wiekiem ulega zmianie. Rozszerzone pory stanowią genetycznie uwarunkowany problem, który dotyczy kobiet i mężczyzn z mieszaną i tłustą cerą. U osób z cerą normalną lub suchą pory są prawie niewidoczne. Natomiast w rozciągniętej skórze (cera dojrzała) przybierają owalny kształt i wyglądają na większe niż te okrągłe, które znajdują się w skórze jędrnej i zdrowej. Trwale rozszerzone pory sprawiają, że cera wygląda na zmęczoną i poszarzałą. Powstają przeważnie w miejscach, w których aktywność gruczołów łojowych jest najwyższa, tj. na czole, nosie, brodzie i środkowej partii policzków. Cera z rozszerzonymi porami błyszczy się i wykazuje tendencję do nadprodukcji sebum, pogrubienia naskórka i tworzenia się wągrów bądź też wyprysków.
W jakich rodzajach rozszerzonych porów stosujemy zabieg usuwania porów?
Rozszerzone pory są defektem estetycznym o dość jednorodnej morfologii – mają wygląd „dziurek” na skórze. Ich odmianą są zaskórniki, czyli ujścia gruczołów łojowych, które uległy zaczopowaniu.
Przyczyny powstawania rozszerzonych porów:
Usuwanie porów to zabieg redukujący widoczność rozszerzonych ujść gruczołów łojowych. Ich powstawanie wiąże się z różnymi czynnikami ryzyka:
- czynniki genetyczne;
- nieprawidłowa praca gruczołów łojowych;
- nadmierne wydzielanie sebum;
- niewłaściwa higiena;
- niedokładny demakijaż twarzy;
- utrata przez skórę kolagenu i elastyny.
Zapobieganie powstawaniu rozszerzonych porów – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania porów?
Aby zapobiec powstawaniu rozszerzonych porów, należy dbać o odpowiednią pielęgnację skóry z tendencją do przetłuszczania się. Polega ona na systematycznym oczyszczaniu cery, jednocześnie na jej nawilżaniu. Niezbędna jest także ochrona przeciwsłoneczna.
W jaki sposób można usunąć rozszerzone pory?
Należy stosować zabiegi oczyszczające, złuszczające i ujędrniające, a także przestrzegać higieny i zasad pielęgnacji skóry. Oczyszczanie i złuszczanie obkurcza ujścia gruczołów łojowych i zabezpiecza je przed zbieraniem się zanieczyszczeń, martwego naskórka i sebum. W kosmetologii w walce z rozszerzonymi porami stosuje się oczyszczanie manualne na zimno, jak również mikrodermabrazję diamentową, mezoterapię mikroigłową i peelingi chemiczne. Szczególnym zabiegiem jest radiofrekwencja mikroigłowa, która stymuluje regenerację, nadaje gładkość i zwiększa gęstość skóry. W medycynie estetycznej zabiegi ujędrniające także pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu korzystnie wpływają na strukturę skóry i wygładzają ją. Takie działanie wykazuje laseroterapia CO2 w postaci resurfacingu, ale także biostymulatory autologiczne – fibryna i osocze. Mezoterapia igłowa dostarcza skórze niezbędnych składników, nawilża ją i odżywia. Do pielęgnacji domowej należy używać kosmetyków, które nie zawierają alkoholu, ale za to nawilżają i oczyszczają skórę. Poza tym warto ograniczyć opalanie i zrezygnować z nikotyny.
Ryzyko nawrotu rozszerzonych porów po zabiegu usuwania porów:
Zabiegi poprawiające gęstość skóry i wygładzające jej powierzchnię, polegające na stymulacji syntezy kolagenu, dają trwały efekt redukcji rozszerzonych porów. Natomiast zabiegi pielęgnujące z zakresu kosmetologii, o ile nie są stosowane systematycznie, powodują efekt trwający tylko przez określony czas. Jest to okres bardzo zróżnicowany, zależny od nasilenia łojotoku skóry.