fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie pieprzyków

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania pieprzyków.

Usuwanie pieprzyków to likwidacja znamion barwnikowych. Są to zmiany skórne, które powstają z powodu namnożenia się w skórze melanocytów. Zwykle proces ten ma miejsce na skutek narażenia skóry na promieniowanie UV. Większość pieprzyków ma charakter łagodny.

Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania pieprzyków?

Pieprzyki występują niemal u wszystkich ludzi, zaś ich liczba rośnie wraz z wiekiem. Znajdujemy je na skórze osób o jasnej karnacji. W 98% pojawiają się we wczesnym dzieciństwie.

Jak wyglądają pieprzyki?

Znamiona łagodne (typowe) charakteryzują się regularnym kształtem, są płaskie lub wypukłe, mogą mieć kolor od jasnobrązowego do ciemnobrunatnego. Najczęściej występują od dzieciństwa, a ich wygląd nie zmienia się na przestrzeni lat. Natomiast znamiona atypowe mają powyżej 5 mm średnicy, nieregularny kształt, niejednorodny kolor i zmieniają swój wygląd w czasie. Takie pieprzyki wymagają regularnej kontroli onkologicznej (badanie dermatoskopem co 6-12 miesięcy), ponieważ zmiany atypowe mogą ulec zezłośliwieniu do czerniaka.

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania pieprzyków?

 • znamiona wrodzone – powstają w okresie życia płodowego, zwykle są jednolitą owalną zmianą na skórze;
 • znamiona nabyte – występują najczęściej:
  • znamiona typowe;
  • znamiona atypowe – o nieregularnej strukturze;

Wyróżnia się także kilka typów znamion barwnikowych charakterystycznych:

 • znamię błękitne – niebieskie znamię barwnikowe, zwykle łagodne (jeśli ma średnicę poniżej 1 cm);
 • znamię Spitza – gł. u dzieci i młodzieży, różowy pieprzyk, szybko rosnący, zwykle powyżej 1 cm średnicy, może przekształcić się w zmianę złośliwą;
 • znamię Beckera – brunatna plama o średnicy kilku centymetrów, często owłosiona, zmiana łagodna;
 • znamię Suttona – łagodny pieprzyk z odbarwioną obwódką, występuje w chorobach autoimmunologicznych;
 • znamię Clarka – lekko wypukłe, niewielkie, ciemne znamię, częste, zwykle łagodne.

Przyczyny powstawania pieprzyków:

Zabieg usuwania pieprzyków rozwiązuje problem znamion barwnikowych, których powstawanie  jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:

 • predyspozycje genetyczne;
 • ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe;
 • zmiany hormonalne, np. w czasie ciąży

Zapobieganie powstawaniu pieprzyków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania pieprzyków?

Można jedynie ograniczyć powstawanie pieprzyków, natomiast nie da się całkowicie wyeliminować tego procesu. Konieczne jest zachowywanie fotoprotekcji (kosmetyki z wysokim filtrem UVA i UVB), a także unikanie ekspozycji na słońce (zwł. między godziną 10.00 a 16.00) i opalania w solarium.

W jaki sposób można usunąć pieprzyki?

Znamiona melanocytowe, które nie mają cech atypowości, nie wymagają zabiegu usuwania pieprzyków. Jeśli jednak stanowią problem estetyczny albo znajdują się w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych (na odsłoniętych częściach ciała) lub w miejscu drażnionym mechanicznie, w którym łatwo ulegają uszkodzeniu przez ucisk lub otarcie, warto je zlikwidować. Znamiona barwnikowe można usunąć chirurgicznie lub posługując się laserem ablacyjnym CO2, ale także krioterapią lub elektrokoagulacją. Wszystkie zmiany budzące wątpliwości powinny być poddane badaniu histopatologicznemu, tak więc sposób usunięcia pieprzyka za każdym razem ustalany jest indywidualnie.

Ryzyko nawrotu pieprzyków po zabiegu usuwania pieprzyków:

Zazwyczaj w miejscu usuniętego pieprzyka nie odrasta nowa zmiana.

Polecane zabiegi usuwania pieprzyków:

usuwanie-pieprzykow

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.