POLECANE ZABIEGI
Laseroterapia odciskiA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania odcisków.
Usuwanie odcisków to likwidacja bolesnego zgrubienia naskórka stopy. Odciski powstają, gdy skóra broni się przed nadmiernym naciskiem. Są to zmiany skórne w postaci utwardzonych i pogrubionych niewielkich obszarów skóry, które mogą pociągać za sobą zwiększone ryzyko zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Często w przypadku nadmiernie zrogowaciałego naskórka dochodzi do jego pękania i naruszenia ciągłości skóry. Jest to przyczyną bólu i utrudnia normalne chodzenie. Zmiany na stopach powodują dyskomfort ze względów estetycznych, a także potrafią negatywnie wpływać na samoocenę i zdecydowanie obniżać komfort życia.
Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania odcisków?
Jest to powszechnie występująca dolegliwość. Z nagniotkami znacznie częściej borykają się kobiety niż mężczyźni.
Jak wyglądają odciski?
Zabieg usuwania odcisków przeprowadza się zazwyczaj dopiero, gdy pojawią się dolegliwości bólowe. Odciski (inaczej: nagniotki) to zmiany na palcach lub podeszwie stopy w postaci warstwy obumarłego, zrogowaciałego naskórka. Powstają one na skutek długotrwałego tarcia lub ucisku (jest to wyraźnie odgraniczony obszar nadmiernego rogowacenia skóry). Zazwyczaj tworzą się w okolicy śródstopia oraz boków i spodnich części palców, w wyniku reakcji obronnej organizmu, który w ten sposób reaguje na zbyt intensywny ucisk w danym miejscu. Martwe komórki naskórka odkładają się, twardnieją i obumierają, co może powodować dolegliwości bólowe. Im dłużej trwa uraz, tym bardziej narasta jej zrogowaciała warstwa, która nie ulega samoistnemu złuszczeniu.
Odciski są często mylone z modzelami ze względu na to, że powstają w tych samych miejscach. Dotyczy to okolic głównie pomiędzy palcami, na stawach palców i podeszwie stopy. Pomimo podobnego wyglądu i podobnych przyczyn powodujących ich powstawanie, pomiędzy modzelami i odciskami występują pewne różnice. Nagniotki mogą powstać w ciągu zaledwie kilku godzin, są twarde i w żółtym kolorze. Mają zazwyczaj kształt stożka, którego ostre zakończenie jest skierowane w głąb skóry. Powoduje to – w przypadku ucisku – podrażnienie nerwów i ból. Z kolei modzele, w przeciwieństwie do odcisków, są większe, nie mają ostrego zakończenia i nie sprawiają bólu.
Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania odcisków?
Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków:
- odcisk miękki – powstaje na wewnętrznych (przylegających do siebie) powierzchniach palców stóp, gdzie środowisko jest wilgotne i ciepłe; taki odcisk jest miękki i wilgotny;
- odcisk twardy – tworzy się w suchych i płaskich miejscach stopy, gdzie niemal bezpośrednio pod skórą znajduje się kość; są to odciski małe, okrągłe i twarde.
Przyczyny powstawania odcisków:
Usuwanie odcisków to zabieg rozwiązujący problem nagniotków, których główną przyczyną powstawania jest niewygodne, źle dobrane obuwie. W zbyt ciasnych butach odciski tworzą się w miejscach, w których najmocniej uwierają. Dostanie się piasku, kamyczka lub drobnego szkła pod skórę prowadzi nie tylko do powstania odcisku, ale także otorbienia się ciała obcego i dolegliwości bólowych. Czasami pod nagniotkami rozwija się stan zapalny, któremu towarzyszą zaczerwienienie, świąd i silny ból.
Czynniki zwiększające ryzyko powstawania odcisków:
- noszenie ciasnych butów powodujących ucisk;
- noszenie butów na wysokim obcasie, które uciskają przednią część stopy;
- noszenie luźnych butów mogących powodować otarcia;
- noszenie butów z cienką podeszwą (w takich butach nacisk na stopę jest większy niż w butach o grubszej podeszwie);
- noszenie źle wyprofilowanego obuwia (ciężar ciała nie rozkłada się równomiernie, co powoduje miejscowe naciski);
- noszenie butów bez skarpetek;
- chodzenie bez obuwia;
- duża nadwaga;
- zaburzenia chodu (np. płaskostopie poprzeczne);
- zaburzenia struktury kostnej (np. paluch koślawy, ostroga piętowa, czyli mała narośl kostna powstająca wzdłuż stawów, zachodzenie palców na siebie będące genetycznie uwarunkowanym zniekształceniem palców stóp);
- podłoże chorobowe: nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia w ukrwieniu kończyn dolnych, nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy, zwyrodnienia.
Zapobieganie powstawaniu odcisków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania odcisków?
Należy nosić wygodne, odpowiednio wyprofilowane obuwie, które nie powoduje nadmiernego ucisku na podeszwy i palce stóp.
W jaki sposób można usunąć odciski?
Samodzielne usuwanie odcisków może skończyć się infekcją grzybiczą lub bakteryjną. W celu usunięcia tego typu zmian na stopach należy zwrócić się po pomoc do podologa, który wykona zabieg za pomocą sterylnych narzędzi i jednorazowych materiałów. Z kolei w Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia alternatywą dla metod chirurgicznych jest zabieg laserowy z użyciem lasera CO2. Polega on na podgrzaniu i odparowaniu zmienionych chorobowo tkanek za pomocą wiązki elektromagnetycznej lasera. Po zabiegu pozostaje bezkrwawa, sucha nadżerka, dość szybko gojąca się.
Ryzyko nawrotu odcisków po zabiegu usuwania odcisków:
Odciski są zmianami skórnymi o charakterze nawrotowym. Aby zminimalizować ryzyko nawrotu, należy chodzić we właściwie dopasowanych butach i skarpetkach, stosować różnego rodzaju wkładki do obuwia zwiększające komfort chodzenia oraz stosować odpowiednią pielęgnację stóp (kremy z mocznikiem, peelingi).