Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie odcisków

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania odcisków.

Usuwanie odcisków to likwidacja bolesnego zgrubienia naskórka stopy. Odciski powstają, gdy skóra broni się przed nadmiernym naciskiem. Są to zmiany skórne w postaci utwardzonych i pogrubionych niewielkich obszarów skóry, które mogą pociągać za sobą zwiększone ryzyko zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Często w przypadku nadmiernie zrogowaciałego naskórka dochodzi do jego pękania i naruszenia ciągłości skóry. Jest to przyczyną bólu i utrudnia normalne chodzenie. Zmiany na stopach powodują dyskomfort ze względów estetycznych, a także potrafią negatywnie wpływać na samoocenę i zdecydowanie obniżać komfort życia.

Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania odcisków?

Jest to powszechnie występująca dolegliwość. Z nagniotkami znacznie częściej borykają się kobiety niż mężczyźni.

Jak wyglądają odciski?

Zabieg usuwania odcisków przeprowadza się zazwyczaj dopiero, gdy pojawią się dolegliwości bólowe. Odciski (inaczej: nagniotki) to zmiany na palcach lub podeszwie stopy w postaci warstwy obumarłego, zrogowaciałego naskórka. Powstają one na skutek długotrwałego tarcia lub ucisku (jest to wyraźnie odgraniczony obszar nadmiernego rogowacenia skóry). Zazwyczaj tworzą się w okolicy śródstopia oraz boków i spodnich części palców, w wyniku reakcji obronnej organizmu, który w ten sposób reaguje na zbyt intensywny ucisk w danym miejscu. Martwe komórki naskórka odkładają się, twardnieją i obumierają, co może powodować dolegliwości bólowe. Im dłużej trwa uraz, tym bardziej narasta jej zrogowaciała warstwa, która nie ulega samoistnemu złuszczeniu.

Odciski są często mylone z modzelami ze względu na to, że powstają w tych samych miejscach. Dotyczy to okolic głównie pomiędzy palcami, na stawach palców i podeszwie stopy. Pomimo podobnego wyglądu i podobnych przyczyn powodujących ich powstawanie, pomiędzy modzelami i odciskami występują pewne różnice. Nagniotki mogą powstać w ciągu zaledwie kilku godzin, są twarde i w żółtym kolorze. Mają zazwyczaj kształt stożka, którego ostre zakończenie jest skierowane w głąb skóry. Powoduje to – w przypadku ucisku – podrażnienie nerwów i ból. Z kolei modzele, w przeciwieństwie do odcisków, są większe, nie mają ostrego zakończenia i nie sprawiają bólu.

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania odcisków?

Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków:

 • odcisk miękki – powstaje na wewnętrznych (przylegających do siebie) powierzchniach palców stóp, gdzie środowisko jest wilgotne i ciepłe; taki odcisk jest miękki i wilgotny;
 • odcisk twardy – tworzy się w suchych  i płaskich miejscach stopy, gdzie niemal bezpośrednio pod skórą znajduje się kość; są to odciski małe, okrągłe i twarde.

Przyczyny powstawania odcisków:

Usuwanie odcisków to zabieg rozwiązujący problem nagniotków, których główną przyczyną powstawania jest niewygodne, źle dobrane obuwie. W zbyt ciasnych butach odciski tworzą się w miejscach, w których najmocniej uwierają. Dostanie się piasku, kamyczka lub drobnego szkła pod skórę prowadzi nie tylko do powstania odcisku, ale także otorbienia się ciała obcego i dolegliwości bólowych. Czasami pod nagniotkami rozwija się stan zapalny, któremu towarzyszą zaczerwienienie, świąd i silny ból.

Czynniki zwiększające ryzyko powstawania odcisków:

 • noszenie ciasnych butów powodujących ucisk;
 • noszenie butów na wysokim obcasie, które uciskają przednią część stopy;
 • noszenie luźnych butów mogących powodować otarcia;
 • noszenie butów z cienką podeszwą (w takich butach nacisk na stopę jest większy niż w butach o grubszej podeszwie);
 • noszenie źle wyprofilowanego obuwia (ciężar ciała nie rozkłada się równomiernie, co powoduje miejscowe naciski);
 • noszenie butów bez skarpetek;
 • chodzenie bez obuwia;
 • duża nadwaga;
 • zaburzenia chodu (np. płaskostopie poprzeczne);
 • zaburzenia struktury kostnej (np. paluch koślawy, ostroga piętowa, czyli mała narośl kostna powstająca wzdłuż stawów, zachodzenie palców na siebie będące genetycznie uwarunkowanym zniekształceniem palców stóp);
 • podłoże chorobowe: nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia w ukrwieniu kończyn dolnych, nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy, zwyrodnienia.

Zapobieganie powstawaniu odcisków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania odcisków?

Należy nosić wygodne, odpowiednio wyprofilowane obuwie, które nie powoduje nadmiernego ucisku na podeszwy i palce stóp.

W jaki sposób można usunąć odciski?

Samodzielne usuwanie odcisków może skończyć się infekcją grzybiczą lub bakteryjną. W celu usunięcia tego typu zmian na stopach należy zwrócić się po pomoc do podologa, który wykona zabieg za pomocą sterylnych narzędzi i jednorazowych materiałów. Z kolei w Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia alternatywą dla metod chirurgicznych jest zabieg laserowy z użyciem lasera CO2. Polega on na podgrzaniu i odparowaniu zmienionych chorobowo tkanek za pomocą wiązki elektromagnetycznej lasera. Po zabiegu pozostaje bezkrwawa, sucha nadżerka, dość szybko gojąca się.

Ryzyko nawrotu odcisków po zabiegu usuwania odcisków:

Odciski są zmianami skórnymi o charakterze nawrotowym. Aby zminimalizować ryzyko nawrotu, należy chodzić we właściwie dopasowanych butach i skarpetkach, stosować różnego rodzaju wkładki do obuwia zwiększające komfort chodzenia oraz stosować odpowiednią pielęgnację stóp (kremy z mocznikiem, peelingi).

Polecane zabiegi usuwania odcisków:

usuwanie-odciskow

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google