fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie odcisków

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania odcisków.

Usuwanie odcisków to likwidacja bolesnego zgrubienia naskórka stopy. Odciski powstają, gdy skóra broni się przed nadmiernym naciskiem. Są to zmiany skórne w postaci utwardzonych i pogrubionych niewielkich obszarów skóry, które mogą pociągać za sobą zwiększone ryzyko zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Często w przypadku nadmiernie zrogowaciałego naskórka dochodzi do jego pękania i naruszenia ciągłości skóry. Jest to przyczyną bólu i utrudnia normalne chodzenie. Zmiany na stopach powodują dyskomfort ze względów estetycznych, a także potrafią negatywnie wpływać na samoocenę i zdecydowanie obniżać komfort życia.

Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania odcisków?

Jest to powszechnie występująca dolegliwość. Z nagniotkami znacznie częściej borykają się kobiety niż mężczyźni.

Jak wyglądają odciski?

Zabieg usuwania odcisków przeprowadza się zazwyczaj dopiero, gdy pojawią się dolegliwości bólowe. Odciski (inaczej: nagniotki) to zmiany na palcach lub podeszwie stopy w postaci warstwy obumarłego, zrogowaciałego naskórka. Powstają one na skutek długotrwałego tarcia lub ucisku (jest to wyraźnie odgraniczony obszar nadmiernego rogowacenia skóry). Zazwyczaj tworzą się w okolicy śródstopia oraz boków i spodnich części palców, w wyniku reakcji obronnej organizmu, który w ten sposób reaguje na zbyt intensywny ucisk w danym miejscu. Martwe komórki naskórka odkładają się, twardnieją i obumierają, co może powodować dolegliwości bólowe. Im dłużej trwa uraz, tym bardziej narasta jej zrogowaciała warstwa, która nie ulega samoistnemu złuszczeniu.

Odciski są często mylone z modzelami ze względu na to, że powstają w tych samych miejscach. Dotyczy to okolic głównie pomiędzy palcami, na stawach palców i podeszwie stopy. Pomimo podobnego wyglądu i podobnych przyczyn powodujących ich powstawanie, pomiędzy modzelami i odciskami występują pewne różnice. Nagniotki mogą powstać w ciągu zaledwie kilku godzin, są twarde i w żółtym kolorze. Mają zazwyczaj kształt stożka, którego ostre zakończenie jest skierowane w głąb skóry. Powoduje to – w przypadku ucisku – podrażnienie nerwów i ból. Z kolei modzele, w przeciwieństwie do odcisków, są większe, nie mają ostrego zakończenia i nie sprawiają bólu.

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania odcisków?

Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków:

 • odcisk miękki – powstaje na wewnętrznych (przylegających do siebie) powierzchniach palców stóp, gdzie środowisko jest wilgotne i ciepłe; taki odcisk jest miękki i wilgotny;
 • odcisk twardy – tworzy się w suchych  i płaskich miejscach stopy, gdzie niemal bezpośrednio pod skórą znajduje się kość; są to odciski małe, okrągłe i twarde.

Przyczyny powstawania odcisków:

Usuwanie odcisków to zabieg rozwiązujący problem nagniotków, których główną przyczyną powstawania jest niewygodne, źle dobrane obuwie. W zbyt ciasnych butach odciski tworzą się w miejscach, w których najmocniej uwierają. Dostanie się piasku, kamyczka lub drobnego szkła pod skórę prowadzi nie tylko do powstania odcisku, ale także otorbienia się ciała obcego i dolegliwości bólowych. Czasami pod nagniotkami rozwija się stan zapalny, któremu towarzyszą zaczerwienienie, świąd i silny ból.

Czynniki zwiększające ryzyko powstawania odcisków:

 • noszenie ciasnych butów powodujących ucisk;
 • noszenie butów na wysokim obcasie, które uciskają przednią część stopy;
 • noszenie luźnych butów mogących powodować otarcia;
 • noszenie butów z cienką podeszwą (w takich butach nacisk na stopę jest większy niż w butach o grubszej podeszwie);
 • noszenie źle wyprofilowanego obuwia (ciężar ciała nie rozkłada się równomiernie, co powoduje miejscowe naciski);
 • noszenie butów bez skarpetek;
 • chodzenie bez obuwia;
 • duża nadwaga;
 • zaburzenia chodu (np. płaskostopie poprzeczne);
 • zaburzenia struktury kostnej (np. paluch koślawy, ostroga piętowa, czyli mała narośl kostna powstająca wzdłuż stawów, zachodzenie palców na siebie będące genetycznie uwarunkowanym zniekształceniem palców stóp);
 • podłoże chorobowe: nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia w ukrwieniu kończyn dolnych, nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy, zwyrodnienia.

Zapobieganie powstawaniu odcisków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania odcisków?

Należy nosić wygodne, odpowiednio wyprofilowane obuwie, które nie powoduje nadmiernego ucisku na podeszwy i palce stóp.

W jaki sposób można usunąć odciski?

Samodzielne usuwanie odcisków może skończyć się infekcją grzybiczą lub bakteryjną. W celu usunięcia tego typu zmian na stopach należy zwrócić się po pomoc do podologa, który wykona zabieg za pomocą sterylnych narzędzi i jednorazowych materiałów. Z kolei w Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia alternatywą dla metod chirurgicznych jest zabieg laserowy z użyciem lasera CO2. Polega on na podgrzaniu i odparowaniu zmienionych chorobowo tkanek za pomocą wiązki elektromagnetycznej lasera. Po zabiegu pozostaje bezkrwawa, sucha nadżerka, dość szybko gojąca się.

Ryzyko nawrotu odcisków po zabiegu usuwania odcisków:

Odciski są zmianami skórnymi o charakterze nawrotowym. Aby zminimalizować ryzyko nawrotu, należy chodzić we właściwie dopasowanych butach i skarpetkach, stosować różnego rodzaju wkładki do obuwia zwiększające komfort chodzenia oraz stosować odpowiednią pielęgnację stóp (kremy z mocznikiem, peelingi).

Polecane zabiegi usuwania odcisków:

usuwanie-odciskow

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.