fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie naczyniaków

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania naczyniaków.

Usuwanie naczyniaków to likwidacja naczyniaków płaskich. Często naczyniaki płaskie są przyczyną kompleksów i trwałych urazów psychicznych. Naczyniaki stanowią niejednorodną grupę zmian morfologicznych, które składają się z nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych (tętniczych, żylnych i włosowatych) lub chłonnych. Charakteryzują się szybkim podziałem komórek śródbłonka naczyń krwionośnych i mastocytów, czyli komórek układu odpornościowego. Zaliczane są do zaburzeń rozwojowych, powstają tuż po narodzinach, a ich wielkość i kształt zmienia się w ciągu życia. W rozwoju naczyniaków można wyodrębnić dwie fazy: proliferację i inwolucję. Proliferacja to faza rozwoju, która trwa od 6 do 18 miesięcy. W tym czasie masa naczyniaka znacznie się zwiększa, a zmiany przybierają intensywny czerwony kolor. Inwolucję natomiast cechuje zamieranie komórek, spowolnienie wzrostu i stopniowy zanik naczyniaka. Naczyniaki płaskie, które znajdują się na twarzy wzdłuż przebiegu nerwu trójdzielnego, mogą sugerować rozpoznanie wrodzonego zespołu Sturge’a-Webera (naczyniakowatość mózgowo-twarzowa). Rozpoznanie naczyniaków płaskich nie wymaga specjalistycznych badań, ponieważ wystarczy dokładne obejrzenie zmian skórnych przez lekarza. 

Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania naczyniaków?

Naczyniaki występują u 10–12 proc. niemowląt, częściej u dziewczynek niż chłopców; ich liczba maleje wraz z wiekiem (większość naczyniaków okresu wczesnodziecięcego znika samoistnie przed 10. rokiem życia). Przetrwałe znamiona naczyniowe dotyczą mniej niż 10 proc. osób dorosłych. 

Jak wyglądają naczyniaki?

Naczyniaki płaskie (malformacje naczyniowe) to zmiany skórne o charakterze łagodnego nowotworu, które nie wystają poza linię skóry, mają płaski i nieregularny kształt, zaś ich powierzchnia jest dobrze ograniczona. Zazwyczaj swoim wyglądem przypominają czerwone punkciki; czasami jednak zlewają się ze sobą, tworząc rozległe plamy nawet na dużych obszarach. Podczas ogrzania bądź też w czasie wysiłku mogą przybierać ciemniejszą barwę. Najczęściej tworzą się na twarzy, szyi lub karku już we wczesnym dzieciństwie – mianowicie rozwijają się w kilku pierwszych tygodniach lub miesiącach życia dziecka, a czasami w życiu płodowym. Tego typu zmiany skórne nie stanowią zagrożenia dla zdrowia; z czasem bledną, ale nie zanikają samoistnie. Powyżej 40. roku życia powierzchnia naczyniaka płaskiego guzkowato przerasta i na skutek zastoju krwi przybiera sinofioletowe zabarwienie. 

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania naczyniaków?

Usuwanie naczyniaków laserem dotyczy przede wszystkim naczyniaków płaskich. Wyróżnia się jednak kilka rodzajów znamion naczyniowych:

 • naczyniaki łagodne
  • naczyniaki płaskie – plamy na skórze o wyraźnie zaznaczonych granicach, nie wystające ponad powierzchnię skóry;
  • naczyniaki włośniczkowe – tzw. znamiona truskawkowe; narośle na skórze i błonach śluzowych;
  • naczyniaki jamiste – trójwymiarowe, występują w narządach wewnętrznych, ale także w skórze i błonie śluzowej;
 • naczyniaki złośliwe – bardzo rzadkie, poniżej przykłady:
  • mięsak Kaposiego;
  • naczyniakomięsak krwionośny;
  • obłoniak złośliwy.

Przyczyny powstawania naczyniaków:

Usuwanie naczyniaków to zabieg rozwiązujący problem naczyniaków płaskich, których powstawanie  jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:

 • zaburzenia genetyczne;
 • nadmierne namnażanie komórek śródbłonka budującego ścianę naczynia krwionośnego;
 • zespół Sturge’a i Webera – oprócz naczyniaka płaskiego, który występuje po jednej stronie twarzy wzdłuż przebiegu nerwu trójdzielnego odpowiedzialnego za czuciowe unerwienie twarzy, pojawiają się zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, a także jaskra;
 • zespół Klippela i Trenaunaya – oprócz naczyniaków płaskich kończyn można zaobserwować przerost kości i tkanek miękkich, jak też żylaki. 

Zapobieganie powstawaniu naczyniaków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania naczyniaków?

Nie istnieją sposoby zapobiegające powstawaniu naczyniaków.

W jaki sposób można usunąć naczyniaki?

Najnowocześniejszą metodą leczenia naczyniaków płaskich jest laseroterapia, którą należy zastosować kilka razy. Liczba zabiegów zależy od stopnia zaawansowania zmian naczyniowych – wizyty powtarza się co miesiąc. Laser cechuje wybiórcze działanie na hemoglobinę i melaninę, a jednocześnie nie wywiera szkodliwego wpływu na tkanki otaczające naczyniaka. Światło lasera wywołuje proces koagulacji, powodując zniszczenie naczyń krwionośnych w zmianach naczyniowych. 

Ryzyko nawrotu naczyniaków po zabiegu usuwania naczyniaków:

Naczyniaki płaskie u dzieci mają tendencję do stopniowego rozjaśniania się i zmniejszania i często samoistnie zanikają. U części pacjentów pozostają jednak na stałe. Zmiana w postaci naczyniaka płaskiego usunięta laserem nie nawraca. 

Polecane zabiegi usuwania naczyniaków:

 • laseroterapia zmiany naczyniowe.
usuwanie-naczyniakow

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.