POLECANE ZABIEGI
Laseroterapia zmiany naczynioweA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania naczyniaków.
Usuwanie naczyniaków to likwidacja naczyniaków płaskich. Często naczyniaki płaskie są przyczyną kompleksów i trwałych urazów psychicznych. Naczyniaki stanowią niejednorodną grupę zmian morfologicznych, które składają się z nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych (tętniczych, żylnych i włosowatych) lub chłonnych. Charakteryzują się szybkim podziałem komórek śródbłonka naczyń krwionośnych i mastocytów, czyli komórek układu odpornościowego. Zaliczane są do zaburzeń rozwojowych, powstają tuż po narodzinach, a ich wielkość i kształt zmienia się w ciągu życia. W rozwoju naczyniaków można wyodrębnić dwie fazy: proliferację i inwolucję. Proliferacja to faza rozwoju, która trwa od 6 do 18 miesięcy. W tym czasie masa naczyniaka znacznie się zwiększa, a zmiany przybierają intensywny czerwony kolor. Inwolucję natomiast cechuje zamieranie komórek, spowolnienie wzrostu i stopniowy zanik naczyniaka. Naczyniaki płaskie, które znajdują się na twarzy wzdłuż przebiegu nerwu trójdzielnego, mogą sugerować rozpoznanie wrodzonego zespołu Sturge’a-Webera (naczyniakowatość mózgowo-twarzowa). Rozpoznanie naczyniaków płaskich nie wymaga specjalistycznych badań, ponieważ wystarczy dokładne obejrzenie zmian skórnych przez lekarza.
Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania naczyniaków?
Naczyniaki występują u 10–12 proc. niemowląt, częściej u dziewczynek niż chłopców; ich liczba maleje wraz z wiekiem (większość naczyniaków okresu wczesnodziecięcego znika samoistnie przed 10. rokiem życia). Przetrwałe znamiona naczyniowe dotyczą mniej niż 10 proc. osób dorosłych.
Jak wyglądają naczyniaki?
Naczyniaki płaskie (malformacje naczyniowe) to zmiany skórne o charakterze łagodnego nowotworu, które nie wystają poza linię skóry, mają płaski i nieregularny kształt, zaś ich powierzchnia jest dobrze ograniczona. Zazwyczaj swoim wyglądem przypominają czerwone punkciki; czasami jednak zlewają się ze sobą, tworząc rozległe plamy nawet na dużych obszarach. Podczas ogrzania bądź też w czasie wysiłku mogą przybierać ciemniejszą barwę. Najczęściej tworzą się na twarzy, szyi lub karku już we wczesnym dzieciństwie – mianowicie rozwijają się w kilku pierwszych tygodniach lub miesiącach życia dziecka, a czasami w życiu płodowym. Tego typu zmiany skórne nie stanowią zagrożenia dla zdrowia; z czasem bledną, ale nie zanikają samoistnie. Powyżej 40. roku życia powierzchnia naczyniaka płaskiego guzkowato przerasta i na skutek zastoju krwi przybiera sinofioletowe zabarwienie.
Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania naczyniaków?
Usuwanie naczyniaków laserem dotyczy przede wszystkim naczyniaków płaskich. Wyróżnia się jednak kilka rodzajów znamion naczyniowych:
- naczyniaki łagodne
- naczyniaki płaskie – plamy na skórze o wyraźnie zaznaczonych granicach, nie wystające ponad powierzchnię skóry;
- naczyniaki włośniczkowe – tzw. znamiona truskawkowe; narośle na skórze i błonach śluzowych;
- naczyniaki jamiste – trójwymiarowe, występują w narządach wewnętrznych, ale także w skórze i błonie śluzowej;
- naczyniaki złośliwe – bardzo rzadkie, poniżej przykłady:
- mięsak Kaposiego;
- naczyniakomięsak krwionośny;
- obłoniak złośliwy.
Przyczyny powstawania naczyniaków:
Usuwanie naczyniaków to zabieg rozwiązujący problem naczyniaków płaskich, których powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:
- zaburzenia genetyczne;
- nadmierne namnażanie komórek śródbłonka budującego ścianę naczynia krwionośnego;
- zespół Sturge’a i Webera – oprócz naczyniaka płaskiego, który występuje po jednej stronie twarzy wzdłuż przebiegu nerwu trójdzielnego odpowiedzialnego za czuciowe unerwienie twarzy, pojawiają się zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, a także jaskra;
- zespół Klippela i Trenaunaya – oprócz naczyniaków płaskich kończyn można zaobserwować przerost kości i tkanek miękkich, jak też żylaki.
Zapobieganie powstawaniu naczyniaków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania naczyniaków?
Nie istnieją sposoby zapobiegające powstawaniu naczyniaków.
W jaki sposób można usunąć naczyniaki?
Najnowocześniejszą metodą leczenia naczyniaków płaskich jest laseroterapia, którą należy zastosować kilka razy. Liczba zabiegów zależy od stopnia zaawansowania zmian naczyniowych – wizyty powtarza się co miesiąc. Laser cechuje wybiórcze działanie na hemoglobinę i melaninę, a jednocześnie nie wywiera szkodliwego wpływu na tkanki otaczające naczyniaka. Światło lasera wywołuje proces koagulacji, powodując zniszczenie naczyń krwionośnych w zmianach naczyniowych.
Ryzyko nawrotu naczyniaków po zabiegu usuwania naczyniaków:
Naczyniaki płaskie u dzieci mają tendencję do stopniowego rozjaśniania się i zmniejszania i często samoistnie zanikają. U części pacjentów pozostają jednak na stałe. Zmiana w postaci naczyniaka płaskiego usunięta laserem nie nawraca.