POLECANE ZABIEGI
Laseroterapia łagodne zmiany skórneA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania kaszaków.
Usuwanie kaszaków to likwidacja torbieli łojowych, które są wynikiem zaczopowania ujścia gruczołów łojowych w okolicy mieszka włosowego. Złuszczający się naskórek blokuje ujście gruczołu łojowego, co powoduje gromadzenie się łoju i naskórka w postaci płynnej lub serowatej masy wypełniającej cystę. Kaszaki są zazwyczaj zmianami o charakterze łagodnym. Jedynie zmiany o średnicy powyżej 5 cm, z cechami infekcji i nawracające są podejrzane i powinny zostać poddane badaniu histopatologicznemu w celu wykluczenia nowotworu złośliwego.
Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania kaszaków?
Kaszaki występują powszechnie. Częściej spotyka się je u mężczyzn, głównie w 3. dekadzie życia. Ocenia się, że problem ten dotyczy 5-10% populacji.
Jak wyglądają kaszaki?
Zabieg usuwania kaszaków przeprowadza się na miękkich, niebolesnych (o ile nie rozwija się w nich stan zapalny) i przesuwalnych względem podłoża guzkach. Mają one barwę cielistą, czasem są białawe, bądź też przybierają odcień żółty. Czasem na szczycie guzka widoczna jest czarna kropka – to miejsce ujścia mieszka włosowego. Torbiele zastoinowe (torbiele łojowe) występują pojedynczo lub w skupisku, poza tym osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zlokalizowane są w okolicach nagromadzenia mieszków włosowych – na twarzy, skórze owłosionej głowy, szyi, a także górnej części tułowia, rzadziej w okolicach intymnych.
Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania kaszaków?
Podział kaszaków ze względu na pochodzenie tkankowe:
- kaszaki tricholemmalne – wywodzące się z mieszków włosowych (występują najczęściej);
- kaszaki epidermalne – naskórkowe.
Podział kaszaków ze względu na przyczyny powstania:
- kaszaki rzekome – powstałe w wyniku nadprodukcji sebum;
- kaszaki prawdziwe – tworzące się na tle genetycznie uwarunkowanych nieprawidłowości w budowie skóry w okresie życia płodowego (w zespole Gardnera).
Przyczyny powstawania kaszaków:
Usuwanie kaszaków to zabieg rozwiązujący problem kaszaków, których powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:
- rodzinna skłonność do występowania kaszaków;
- okres dojrzewania (gdy występuje wzmożona czynność gruczołów łojowych);
- przetłuszczanie się włosów;
- stosowanie kosmetyków komedogennych (zaskórnikotwórczych);
- niewystarczająca higiena osobista;
- nadmierne opalanie się;
- zakażenie wirusem HPV (zmiany w okolicach intymnych);
- zespół Gardnera (kaszaki prawdziwe).
Zapobieganie powstawaniu kaszaków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania kaszaków?
Należy stosować odpowiednią pielęgnację skóry, która uwzględnia peelingi ułatwiające usuwanie zrogowaciałego naskórka, a także lekkie kosmetyki nie zatykające ujść jednostek włosowo-łojowych.
W jaki sposób można usunąć kaszaki?
Usuwane są przeważnie ze względów estetycznych. Dobre efekty zabiegowe w przypadku drobnych zmian daje zastosowanie lasera CO2 (zabieg bezkrwawy, dobre gojenie się rany). Można stosować także krioterapię. Kaszaki o większej średnicy lub zmienione zapalnie powinny być usuwane chirurgicznie. Nie wolno samodzielnie wyciskać zawartości kaszaka i nakłuwać go igłą, ponieważ łatwo wtedy wprowadzić do wnętrza cysty bakterie z powierzchni skóry i wywołać zakażenie.
Ryzyko nawrotu kaszaków po zabiegu usuwania kaszaków :
Ryzyko nawrotu kaszaka istnieje w razie niepełnego usunięcia torebki łącznotkankowej w trakcie zabiegu. Może to nastąpić także na skutek samoistnego bądź pourazowego pęknięcia i zagojenia się kaszaka.