fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie kaszaków

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania kaszaków.

Usuwanie kaszaków to likwidacja torbieli łojowych, które są wynikiem zaczopowania ujścia gruczołów łojowych w okolicy mieszka włosowego. Złuszczający się naskórek blokuje ujście gruczołu łojowego, co powoduje gromadzenie się łoju i naskórka w postaci płynnej lub serowatej masy wypełniającej cystę. Kaszaki są zazwyczaj zmianami o charakterze łagodnym. Jedynie zmiany o średnicy powyżej 5 cm, z cechami infekcji i nawracające są podejrzane i powinny zostać poddane badaniu histopatologicznemu w celu wykluczenia nowotworu złośliwego.

Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania kaszaków?

Kaszaki występują powszechnie.  Częściej spotyka się je u mężczyzn, głównie w 3. dekadzie życia. Ocenia się, że problem ten dotyczy 5-10% populacji.

Jak wyglądają kaszaki?

Zabieg usuwania kaszaków przeprowadza się na miękkich, niebolesnych (o ile nie rozwija się w nich stan zapalny) i przesuwalnych względem podłoża guzkach. Mają one barwę cielistą, czasem są białawe, bądź też przybierają odcień żółty. Czasem na szczycie guzka widoczna jest czarna kropka – to miejsce ujścia mieszka włosowego. Torbiele zastoinowe (torbiele łojowe) występują pojedynczo lub w skupisku, poza tym osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zlokalizowane są w okolicach nagromadzenia mieszków włosowych – na twarzy, skórze owłosionej głowy, szyi, a także górnej części tułowia, rzadziej w okolicach intymnych.

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania kaszaków?

Podział kaszaków ze względu na pochodzenie tkankowe:

 • kaszaki tricholemmalne – wywodzące się z mieszków włosowych (występują najczęściej);
 • kaszaki epidermalne – naskórkowe.

Podział kaszaków ze względu na przyczyny powstania:

 • kaszaki rzekome – powstałe w wyniku nadprodukcji sebum;
 • kaszaki prawdziwe – tworzące się na tle genetycznie uwarunkowanych nieprawidłowości w budowie skóry w okresie życia płodowego (w zespole Gardnera).

Przyczyny powstawania kaszaków:

Usuwanie kaszaków to zabieg rozwiązujący problem kaszaków, których powstawanie  jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:

 • rodzinna skłonność do występowania kaszaków;
 • okres dojrzewania (gdy występuje wzmożona czynność gruczołów łojowych);
 • przetłuszczanie się włosów;
 • stosowanie kosmetyków komedogennych (zaskórnikotwórczych);
 • niewystarczająca higiena osobista;
 • nadmierne opalanie się;
 • zakażenie wirusem HPV (zmiany w okolicach intymnych);
 • zespół Gardnera (kaszaki prawdziwe).

Zapobieganie powstawaniu kaszaków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania kaszaków?

Należy stosować odpowiednią pielęgnację skóry, która uwzględnia peelingi ułatwiające usuwanie zrogowaciałego naskórka, a także lekkie kosmetyki nie zatykające ujść jednostek włosowo-łojowych.

W jaki sposób można usunąć kaszaki?

Usuwane są przeważnie ze względów estetycznych. Dobre efekty zabiegowe w przypadku drobnych zmian daje zastosowanie lasera CO2 (zabieg bezkrwawy, dobre gojenie się rany). Można stosować także krioterapię. Kaszaki o większej średnicy lub zmienione zapalnie powinny być usuwane chirurgicznie. Nie wolno samodzielnie wyciskać zawartości kaszaka i nakłuwać go igłą, ponieważ łatwo wtedy wprowadzić do wnętrza cysty bakterie z powierzchni skóry i wywołać zakażenie.

Ryzyko nawrotu kaszaków po zabiegu usuwania kaszaków :

Ryzyko nawrotu kaszaka istnieje w razie niepełnego usunięcia torebki łącznotkankowej w trakcie zabiegu. Może to nastąpić także na skutek samoistnego bądź pourazowego pęknięcia i zagojenia się kaszaka.

Polecane zabiegi usuwania kaszaków:

usuwanie-kaszakow

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.