Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie kaszaków

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania kaszaków.

Usuwanie kaszaków to likwidacja torbieli łojowych, które są wynikiem zaczopowania ujścia gruczołów łojowych w okolicy mieszka włosowego. Złuszczający się naskórek blokuje ujście gruczołu łojowego, co powoduje gromadzenie się łoju i naskórka w postaci płynnej lub serowatej masy wypełniającej cystę. Kaszaki są zazwyczaj zmianami o charakterze łagodnym. Jedynie zmiany o średnicy powyżej 5 cm, z cechami infekcji i nawracające są podejrzane i powinny zostać poddane badaniu histopatologicznemu w celu wykluczenia nowotworu złośliwego.

Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania kaszaków?

Kaszaki występują powszechnie.  Częściej spotyka się je u mężczyzn, głównie w 3. dekadzie życia. Ocenia się, że problem ten dotyczy 5-10% populacji.

Jak wyglądają kaszaki?

Zabieg usuwania kaszaków przeprowadza się na miękkich, niebolesnych (o ile nie rozwija się w nich stan zapalny) i przesuwalnych względem podłoża guzkach. Mają one barwę cielistą, czasem są białawe, bądź też przybierają odcień żółty. Czasem na szczycie guzka widoczna jest czarna kropka – to miejsce ujścia mieszka włosowego. Torbiele zastoinowe (torbiele łojowe) występują pojedynczo lub w skupisku, poza tym osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zlokalizowane są w okolicach nagromadzenia mieszków włosowych – na twarzy, skórze owłosionej głowy, szyi, a także górnej części tułowia, rzadziej w okolicach intymnych.

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania kaszaków?

Podział kaszaków ze względu na pochodzenie tkankowe:

 • kaszaki tricholemmalne – wywodzące się z mieszków włosowych (występują najczęściej);
 • kaszaki epidermalne – naskórkowe.

Podział kaszaków ze względu na przyczyny powstania:

 • kaszaki rzekome – powstałe w wyniku nadprodukcji sebum;
 • kaszaki prawdziwe – tworzące się na tle genetycznie uwarunkowanych nieprawidłowości w budowie skóry w okresie życia płodowego (w zespole Gardnera).

Przyczyny powstawania kaszaków:

Usuwanie kaszaków to zabieg rozwiązujący problem kaszaków, których powstawanie  jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:

 • rodzinna skłonność do występowania kaszaków;
 • okres dojrzewania (gdy występuje wzmożona czynność gruczołów łojowych);
 • przetłuszczanie się włosów;
 • stosowanie kosmetyków komedogennych (zaskórnikotwórczych);
 • niewystarczająca higiena osobista;
 • nadmierne opalanie się;
 • zakażenie wirusem HPV (zmiany w okolicach intymnych);
 • zespół Gardnera (kaszaki prawdziwe).

Zapobieganie powstawaniu kaszaków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania kaszaków?

Należy stosować odpowiednią pielęgnację skóry, która uwzględnia peelingi ułatwiające usuwanie zrogowaciałego naskórka, a także lekkie kosmetyki nie zatykające ujść jednostek włosowo-łojowych.

W jaki sposób można usunąć kaszaki?

Usuwane są przeważnie ze względów estetycznych. Dobre efekty zabiegowe w przypadku drobnych zmian daje zastosowanie lasera CO2 (zabieg bezkrwawy, dobre gojenie się rany). Można stosować także krioterapię. Kaszaki o większej średnicy lub zmienione zapalnie powinny być usuwane chirurgicznie. Nie wolno samodzielnie wyciskać zawartości kaszaka i nakłuwać go igłą, ponieważ łatwo wtedy wprowadzić do wnętrza cysty bakterie z powierzchni skóry i wywołać zakażenie.

Ryzyko nawrotu kaszaków po zabiegu usuwania kaszaków :

Ryzyko nawrotu kaszaka istnieje w razie niepełnego usunięcia torebki łącznotkankowej w trakcie zabiegu. Może to nastąpić także na skutek samoistnego bądź pourazowego pęknięcia i zagojenia się kaszaka.

Polecane zabiegi usuwania kaszaków:

usuwanie-kaszakow

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google