POLECANE ZABIEGI
Laseroterapia łagodne zmiany skórneA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania brodawek łojotokowych.
Usuwanie brodawek łojotokowych to likwidacja łagodnych nowotworów skóry. Zmiany te zwane są brodawkami starczymi. Stanowią problem estetyczny, zwłaszcza jeśli występują w większej liczbie i są dobrze widoczne dla otoczenia.
Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania brodawek łojotokowych?
Brodawki łojotokowe (inaczej: rogowacenie łojotokowe) zaczynają pojawiać się po 35 roku życia, ale występują głównie u osób starszych, z taką samą częstotliwością u mężczyzn i kobiet. Podsumowując – szacuje się, że występują one u ponad 90% osób po 60 roku życia.
Jak wyglądają brodawki łojotokowe?
Zabieg usuwania brodawek łojotokowych dotyczy zmian, które mają postać nieznacznie wystających ponad powierzchnię skóry, płaskich grudek, dobrze odgraniczonych od zdrowej skóry. Sprawiają wrażenie, jakby były na nią nałożone (w przeciwieństwie do ściśle zespolonego ze skórą czerniaka). Początkowo mają barwę beżową, z czasem zaś ciemnieją i przybierają kolor ciemnobrązowy. Typowe dla brodawek łojotokowych są zagłębienia i nierówności na powierzchni, w których znajdują się skupiska zrogowaciałych komórek naskórka i wydzieliny gruczołów łojowych. Brodawki starcze mają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Występują przeważnie na tułowiu, ale także na twarzy, skórze owłosionej głowy, szyi i kończynach górnych. Nie powodują dolegliwości bólowych.
Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi?
Usuwanie brodawek łojotokowych przeprowadza się na zmianach naskórkowych, które mają dosyć zróżnicowaną morfologię. Wyróżniamy zmiany płasko-wypukłe, a także takie, które są niewyczuwalne w dotyku. Ponadto brodawki starcze mogą występować pojedynczo lub jako zmiany mnogie, o bardzo zróżnicowanej wielkości. Rozróżniamy zmiany młodsze, o jasnobeżowym zabarwieniu, jak również zmiany stare, przyjmujące barwę ciemnobrunatną lub wręcz czarną.
Przyczyny powstawania brodawek łojotokowych:
Zabieg usuwania brodawek łojotokowych rozwiązuje problem brodawek starczych, których powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:
- osobnicza predyspozycja;
- rodzinna skłonność do występowania mnogich brodawek łojotokowych;
- wiek;
- nadmierne opalanie się;
- nowotwory narządów wewnętrznych.
Trzeba zachować tzw. czujność onkologiczną w przypadku nagłego pojawienia się kilkuset brodawek łojotokowych (tzw. objaw Lesera-Trelata) – może być to objaw choroby nowotworowej narządów wewnętrznych, zwł. raka jelita grubego.
Zapobieganie powstawaniu brodawek łojotokowych:
Skłonności genetyczne do powstawania brodawek łojotokowych zwykle ograniczają zbyt duży wpływ na ich pojawianie się. Pewne znacznie może mieć ochrona przed promieniowaniem słonecznych (filtry UVA i UVB) oraz unikanie mechanicznych podrażnień.
W jaki sposób można usunąć brodawki łojotokowe?
W celu usuwania brodawek łojotokowych najczęściej stosuje się laseroterapię z użyciem lasera CO2. Jest to metoda mało inwazyjna, w wyniku której dochodzi do szybkiego gojenia się miejsc po usuniętych zmianach. Wśród innych popularnych sposobów niszczenia zmian o typie rogowacenia łojotokowego należy wymienić łyżeczkowanie, krioterapię, a także elektrokoagulację.
Ryzyko nawrotu brodawek łojotokowych:
Zazwyczaj usunięta brodawka łojotokowa nie odrasta. U osób ze skłonnością do tworzenia się brodawek należy w przyszłości spodziewać się ich powstawania w nowych miejscach na skórze.