Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie blizn przerostowych i zanikowych

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania blizn przerostowych i zanikowych.

Usuwanie blizn przerostowych i zanikowych to sposób na blizny. Blizny tworzą się w miejscu urazu lub m.in. jako następstwo stanów zapalnych. Blizny przerostowe powstają po przerwaniu ciągłości skóry i są końcowym etapem naprawy tkanek. Są zbudowane z tkanki łącznej włóknistej, która zarówno wypełnia miejsce ubytku, jak i umożliwia gojenie ran. Blizny pozostawia na skórze każda rana, zaś bez pozostawienia blizny mogą zagoić się jedynie uszkodzenia powierzchownych warstw skóry. Zazwyczaj najmniej widoczne są blizny pooperacyjne. O pełnym zagojeniu rany można mówić dopiero po 3 miesiącach, jednak właściwy wygląd blizny wykształca się dopiero po 2 latach. Tymczasem blizny zanikowe powstają z powodu wytwarzania zbyt małej ilości kolagenu. Wielkość i głębokość tych blizn zależą od nasilenia przebytego trądziku lub ospy. Blizny potrądzikowe (najczęstszy typ blizn atroficznych) zwykle występują na całej twarzy i są trudne do zakrycia makijażem. Taka skóra jest sztywna, nierozciągliwa, wygląda na „podziobaną”. Dla wielu stanowi duży problem estetyczny.

Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu usuwania blizn przerostowych i zanikowych?

Usuwanie blizn przeprowadza się w przypadku blizn patologicznych, a więc przerostowych i zanikowych. Ich nieestetyczny wygląd, tym bardziej w miejscach widocznych na ciele, wymusza zabiegi redukujące blizny. U młodych osób często dochodzi do przerostu blizn ze względu na intensywnie zachodzące procesy regeneracyjne. Natomiast w przypadku starszych pacjentów gojenie zachodzi z mniejszym odczynem łącznotkankowym, dzięki czemu blizny wyglądają dużo korzystniej. Ponadto lokalizacja blizny jest bardzo istotna z punktu widzenia estetyki. Zazwyczaj w miarę dobrze wyglądają blizny w obrębie twarzy (zwłaszcza w okolicach powiek), na narządach płciowych, jak również na dłoniach. Blizny znajdujące się na klatce piersiowej (szczególnie na mostku), grzbiecie, ramionach, udach, a także grzbietowej części rąk najczęściej wyglądają niekorzystnie. Bardziej widoczne są blizny umiejscowione prostopadle do naturalnych fałdów skóry, czyli tzw. linii Langera. Często w większym stopniu ulegają obkurczaniu, co może prowadzić do powstania przykurczu w miejscu blizny.

Jak wyglądają blizny przerostowe i zanikowe?

Usuwanie blizn przerostowych i zanikowych dotyczy blizn o różnej morfologii. Ze względu na sposób gojenia się można wyróżnić 2 rodzaje blizn:

 • blizny fizjologiczne – są następstwem prawidłowego gojenia:
  • blizny niedojrzałe – są czerwone i lekko wypukłe, czasami swędzące lub bolesne. Z czasem stają się płaskie i zaczynają wyglądem przypominać otaczającą je skórę, jednak zanim osiągną pełną dojrzałość, mogą minąć nawet 2 lata;
  • blizny dojrzałe – powstają w wyniku prawidłowego procesu gojenia i nie powodują żadnych dolegliwości w rodzaju przykurczu lub ściągnięcia skóry. Dojrzałe blizny są płaskie, miękkie w dotyku i elastyczne, a ich odcień jest jaśniejszy od skóry;
 • blizny patologiczne – powstają w wyniku zaburzonych procesów gojenia:
  • blizny przerostowe – są czerwone i pogrubiałe; wystają nad powierzchnią skóry. Od momentu uszkodzenia skóry rozwijają się stosunkowo szybko; poszerzają się z powodu napięcia rany, ale nie przekraczają jej granic. Z czasem mogą zmniejszać się, a nawet samoistnie się cofać;
  • keloidy (guzy łącznotkankowe) – powstają w wyniku nieprawidłowej reakcji skóry na uraz i cechują się dużą skłonnością do nawrotów po ich chirurgicznym usunięciu. Powstają w wyniku nadprodukcji kolagenu i dlatego przekraczają granicę rany. Keloidy są twarde i włókniste w kolorze sino-czerwonym. Poza tym mają nieregularny lub podłużny kształt;
  • blizny zanikowe (atroficzne) – mają postać okrągłych, niewielkich wgłębień poniżej powierzchni skóry. Są one najczęściej następstwem stanów zapalnych, tj. trądziku, ospy wietrznej bądź też nieprawidłowego leczenia sterydami. Ponadto do blizn zanikowych zalicza się rozstępy.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na wygląd blizny i proces bliznowacenia. Zalicza się do nich wiek, stan zdrowia i predyspozycje genetyczne pacjenta, kształt i lokalizację blizny, a także jej położenie w stosunku do naturalnych linii ciała. Dużą rolę odgrywa również napięcie tkanek bliznowatych, przebieg procesu gojenia rany (np. krwiak, infekcja czy też upośledzenie ukrwienia), a także sposób postępowania zachowawczego i chirurgicznego w przypadku chirurgicznej korekcji blizny. 

W jakich rodzajach blizn stosujemy zabieg usuwania blizn przerostowych i zanikowych?

Zabieg usuwania blizn przerostowych i zanikowych dotyczy zwykle blizn patologicznych i jest dobierany na podstawie rodzaju blizny. Ze względu na różne przyczyny, mechanizm ich powstawania, a także wygląd wyróżniamy blizny przerostowe i keloidy, jak również blizny zanikowe. 

Przyczyny powstawania blizn:

Usuwanie blizn przerostowych i zanikowych to zabieg rozwiązujący problem blizn, które mają różny mechanizm powstawania. Przyczyny powstawania blizn przerostowych to:

 • urazy;
 • operacje, a także zabiegi chirurgiczne;
 • oparzenia.

Natomiast w przypadku blizn zanikowych przyczynami ich powstawania są:

 • trądzik pospolity;
 • ospa wietrzna;
 • bakteryjne infekcje skóry z głębokimi zmianami ropnymi;
 • nieprawidłowa terapia miejscowymi glikokortykosteroidami;
 • nadmierne rozciągnięcie skóry na skutek gwałtownego przyrostu masy ciała.

Zapobieganie bliznom – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania blizn przerostowych i zanikowych?

Zapobieganie bliznom przerostowym polega na stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji blizn pourazowych. Polega ona na stosowaniu kilka tygodni po wygojeniu się rany różnego rodzaju plastrów i żeli silikonowych, a także na mobilizacji blizny. Dzięki temu zyskujemy większe prawdopodobieństwo, że powstała blizna będzie płaska i jasna, o barwie zbliżonej do koloru skóry. Natomiast profilaktyka blizn zanikowych sprowadza się do wczesnego i odpowiedniego leczenia przyczyn je wywołujących. Zatem należy odpowiednio wcześnie wdrażać leczenie trądziku pospolitego i ospy, jak również stosować właściwą higienę i pielęgnację skóry, chronić przed światłe UV i innymi czynnikami drażniącymi, a ponadto nie wolno rozdrapywać i wyciskać krost.

W jaki sposób można usunąć blizny?

Nie jest możliwe całkowite usunięcie blizn, a jedynie ich mniejsza bądź też większa redukcja. Im wcześniej zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym mniejsze będą ślady po bliznach.

W leczeniu blizn przerostowych sprawdza się kilka zabiegów. Są to przede wszystkim zabiegi z użyciem lasera CO2, ale także biostymulatorów takich jak fibryna, osocze, atelokolagen, Rh kolagen. Poza tym w redukcji blizn przerostowych pomaga karboksyterapia.

Jeśli chodzi o blizny zanikowe, szczególnie dobrze poddają się one leczeniu u młodych pacjentów, którzy posiadają duże zdolności regeneracyjne skóry. Terapia blizn atroficznych polega na zastosowaniu metod, które spowodują wypełnienie ubytków tkankowych w obrębie tego typu zmian skórnych. W leczeniu blizn zanikowych sprawdza się przede wszystkim laseroterapia CO2 oraz radiofrekwencja mikroigłowa. Efekty terapii są szczególnie satysfakcjonujące, jeśli zabiegi te połączymy z biostymulatorami – osoczem, fibryną, atelokolagenem czy Rh kolagenem. Do metod wspomagających leczenie blizn zanikowych zalicza się peelingi chemiczne, karboksyterapię i mezoterapię mikroigłową. 

Ryzyko nawrotu blizn przerostowych i zanikowych po zabiegu usuwania blizn przerostowych i zanikowych:

Zabiegi redukujące blizny, które prowadzą do korzystnej przebudowy skóry, dają trwałe efekty. Wyjątkiem są tylko blizny keloidowe, ponieważ usunięcie ich często powoduje ponowny przerost tkanki bliznowatej. 

Polecane zabiegi usuwania blizn przerostowych i zanikowych:

usuwanie-blizn-przerostowych-i-zanikowych

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google