A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg uniesienia kącików ust.
Uniesienie kącików ust to sposób na opadające kąciki ust. Usta w kształcie podkówki nadają twarzy zmęczony, smutny wygląd. W wyniku starzenia się dochodzi do wiotczenia skóry, która traci wypełnienie. Z czasem zmieniają się też rysy twarzy – odwróceniu ulega tzw. trójkąt młodości, do tej pory zwrócony wierzchołkiem do dołu. Policzki stopniowo opadają, zaś tłuszcz gromadzi się w okolicach żuchwy i brody. Powoli zanika tkanka podskórna i kostna w okolicy podbródka, co powoduje zapadnięcie się skóry pod dolną wargą na całej jej długości. Wiotczeją również mięśnie mimiczne, które są odpowiedzialne za uśmiech, w wyniku czego nie są w stanie utrzymywać dłużej kącików ust we właściwej pozycji. Dodatkowo usta tracą swoją pierwotną barwę, jędrność i elastyczność. U osób z pogodnym wyrazem twarzy proces ten zachodzi trochę wolniej. Opadanie kącików ust przyspiesza wyrazista mimika twarzy, która jest związana z intensywną pracą mięśnia okrężnego ust.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu?
Najczęściej opadanie kącików ust jest wywołane upływem czasu i starzeniem się. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i jest dość powszechny, zwłaszcza u osób powyżej 40. roku życia.
Jak wyglądają opadające kąciki ust?
Uniesienie kącików ust wykonuje się, kiedy zmieniają one swoje położenie. W wyniku tego usta układają się w podkówkę. Wtedy twarz nabiera smutnego i zmęczonego wyrazu.
W jakich rodzajach opadających kącików ust stosujemy zabieg?
Opadanie kącików ust dzielimy na problem wywołany procesami starzenia się oraz na problem związany z nadmiernym napięciem mięśniowym mięśni mimicznych. Są to procesy toczące się dość wolno. Wtedy możemy stosować zabiegi medycyny estetycznej, czyli uniesienie kącików ust. Tymczasem nagłe opadnięcie kącików ust jest symptomem poważnych chorób (udar mózgu, porażenie nerwu twarzowego, guz mózgu, uraz głowy), wymagających pilnej diagnostyki i leczenia.
Przyczyny powstawania opadających kącików ust:
Uniesienie kącików ust to rozwiązanie problemu opadających kącików ust, na którego powstanie wpływa wiele czynników ryzyka:
- predyspozycje genetyczne;
- procesy starzenia:
- wiotczenie skóry wokół ust;
- wiotczenie mięśni mimicznych wokół ust;
- ubytek tkanki poniżej kącików ust;
- nadmierna mimika twarzy, np. zbyt częste cofanie brody i przesuwanie żuchwy ku tyłowi;
- wzmożona aktywność mięśnia obniżającego kąt ust;
- problemy ortodontyczne;
- choroby neurologiczne, takie jak udar mózgu, guz mózgu bądź też porażenie nerwu twarzowego (dają opadnięcie jednego kącika ust);
- przebyty uraz głowy (zwykle opadnięcie jednego kącika ust).
Zapobieganie:
Opadanie kącików ust można opóźnić, wykonując regularnie delikatny masaż mięśni wokół ust, jak również ćwiczenia wzmacniające mięsień okrężny ust. Są to m.in. ćwiczenia polegające na bezgłośnym wypowiadaniu w jednym ciągu szeregu samogłosek.
W jaki sposób można usunąć opadające kąciki ust?
Uniesienie kącików ust jest możliwe dzięki wykonaniu różnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W tym celu można zastosować kwas hialuronowy, a także przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Odpowiednie podanie tych preparatów powoduje podniesienie kącików ust i wygładzenie skóry, a przez to również odmłodzenie twarzy. Poza tym efekt uniesienia opadniętych kącików ust można uzyskać dzięki zastosowaniu nici liftingujących, które modelując kształt twarzy, powodują m.in. poprawę wyglądu okolicy kącików ust. Tymczasem toksyna botulinowa blokuje połączenia nerwowe pomiędzy płytką nerwową a mięśniem, co powoduje rozluźnienie mięśnia obniżacza kąta ust. Po zabiegu twarz nabiera młodszego i naturalnego wyglądu, a kąciki ust są podniesione.
Ryzyko nawrotu opadających kącików ust po zabiegu:
Opadanie kącików ust po zabiegu unoszącym kąciki będzie nawracało wraz z postępem procesów starzenia. Tak więc trwałość zabiegów medycyny estetycznej wynosi od kilku miesięcy (botulina) do nawet kilku lat (przeszczep tłuszczu).