POLECANE ZABIEGI
Plazma medyczna blefaroplastykaA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg podniesienia powiek.
Podniesienie powiek to sposób na nadmiar skóry powiek, który optycznie zmniejsza oczy i sprawia, że twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Jednak jest to nie tylko defekt estetyczny. Z czasem nadmiar skóry na powiekach górnych ogranicza pole widzenia, ponieważ dochodzi do zwężenia szpary powiekowej i częściowego zasłonięcia gałki ocznej, co skutkuje marszczeniem czoła, podnoszeniem brwi lub przechylaniem głowy do tyłu. Pseudoopadanie powiek może również przekształcić się w przypadłość nazwaną leniwym okiem (nieprawidłowe ustawienie oczu lub odchylenie gałki ocznej), która objawia się obniżoną ostrością widzenia. Zaburzone widzenie może pociągać za sobą inne problemy zdrowotne, a także wymuszać nieprawidłową postawę, przekrzywianie głowy i wyciąganie szyi do przodu, co wpływa negatywnie na kręgosłup. Niektórzy ciągle dotykają palcami powiek, żeby je unieść i poszerzyć pole widzenia (tymczasem częste dotykanie palcem okolic oczu prowadzi do infekcji). Opadanie powiek dotyczy także chorób prowadzących do zmniejszenia szpary powiekowej z powodów innych niż nadmiar skóry na powiekach.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu podniesienia powiek?
Pseudoopadanie powiek jest bardzo częste u osób w wieku dojrzałym. Nasilają się wtedy procesy starzeniowe związane z utratą kolagenu i wiotczeniem skóry. Problem może jednak występować także u młodszych pacjentów, którzy już od wczesnych lat zmagają się z genetycznie uwarunkowanym nadmiarem skóry na powiekach. Pseudoopadanie powiek częściej dotyka mężczyzn, palaczy, osób z jasną cerą lub nadwagą.
Jak wyglądają opadające powieki?
Podniesienie powiek jest potrzebne zwłaszcza wtedy, gdy opadające powieki wynikające z nadmiaru skóry w tej okolicy (tzw. pseudoopadanie powiek) mogą powodować zwężenie szpary powiekowej, a linia rzęs staje się niewidoczna. Dochodzi nawet do ograniczenia pola widzenia na skutek częściowego zasłonięcia gałek ocznych. Skóra powiek jest wiotka i tworzy fałd, sprawiający wrażenie obrzękniętych powiek. Spojrzenie staje się ciężkie i smutne.
W jakich rodzajach opadania powiek stosujemy zabieg podniesienia powiek?
Zabieg estetyczny ma zastosowanie w sytuacji, gdy problem opadających powiek przyjmuje postać nadmiernych fałdów skóry na powiekach górnych. Wynika to z procesów starzenia się skóry lub z predyspozycji genetycznych. Innego rodzaju opadanie powiek jest spowodowane zmianami chorobowymi, które prowadzą do zaburzeń pracy mięśni unoszących powiekę, a także do zaburzeń w obrębie nerwów zaopatrujących tę okolicę. Stany te powodują zwężenie szpary powiekowej, które nie jest związane z nadmiarem skóry na powiekach, lecz z dysfunkcją unoszenia powiek.
Przyczyny powstawania opadających powiek:
Podniesienie powiek jest zabiegiem rozwiązującym problem opadania powiek, które może być spowodowane różnymi przyczynami. Najczęstszą jest starzenie się skóry – wówczas fałda górnej powieki jest dłuższa w stosunku do dolnej. Z wiekiem słabną mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, zaś skóra, w której jest coraz mniej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, traci jędrność i staje się wiotka. Jednak problem ten występuje także u młodych osób, a nawet u dzieci, często jako wada wrodzona. W powstawaniu opadania powiek znaczącą rolę odgrywa genetyka – przypadłość ta może być spowodowana zaburzeniami w rozwoju mięśni odpowiedzialnych za unoszenie powieki, nieprawidłowym unerwieniem, a także uszkodzeniami nerwów w okolicach powiek (np. zespołem Hornera, czyli przerwaniem nerwu powiązanego z powieką). Czasami bywa też wynikiem urazu lub objawem poważnych chorób. Można wśród nich wymienić np. zmiany nowotworowe, cukrzycę, udar mózgu, dystrofię mięśniową, a także miastenię, która osłabia mięśnie szkieletowe.
Czynniki zwiększające ryzyko opadania powiek:
- starzenie się skóry;
- nadmiar skóry na powiekach wynikający z predyspozycji genetycznych;
- zaburzenia rozwoju, a także funkcji mięśnia dźwigającego powiekę;
- zaburzenia funkcji, a także struktury rozcięgna mięśnia dźwigacza powieki;
- uszkodzenie mięśnia dźwigającego powiekę, rozcięgna, a także jego unerwienia;
- nieprawidłowe unerwienie mięśnia okoruchowego, np. w wyniku porażenia;
- uszkodzenie nerwów w okolicy powiek;
- zespół Hornera (choroba wywołana przerwaniem, uszkodzeniem, a także uciśnięciem współczulnego unerwienia oka);
- miejscowe zmiany zapalne;
- obciążenie powieki przez guz, obrzęk, a także blizny;
- blizny pooperacyjne, a także pozapalne;
- urazy;
- powikłania po operacji powiek, a także po zabiegach wewnątrzgałkowych;
- nieprawidłowo wykonane iniekcje toksyny botulinowej w okolicach oczu;
- nadmierne tarcie oczu;
- niewłaściwy sposób zakładania soczewek kontaktowych;
- zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych.
Zapobieganie opadaniu powiek – jak opóźnić konieczność zabiegu podniesienia powiek?
Proces pseudoopadania powiek można częściowo opóźnić, stosując kremy ujędrniające skórę, a także ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół oka.
W jaki sposób można usunąć opadające powieki?
Podniesienie powiek w zabiegach medycyny estetycznej stosuje się, gdy opadanie powiek wynika z nadmiaru wiotkiej skóry na powiekach górnych. Jeszcze do niedawna jedynym sposobem umożliwiającym rozwiązanie tego problemu był zabieg chirurgiczny. Obecnie przy nadmiarze skóry na powiekach stosuje się również blefaroplastykę laserową, a także nieinwazyjną metodę – blefaroplastykę za pomocą plazmy medycznej. Usunięcie nadmiaru skóry w obrębie powiek górnych za pomocą lasera CO2 to zabieg bardzo precyzyjny. Poza tym powoduje on mniejsze krwawienie oraz mniej podbiegnięć krwawych i obrzęków niż tradycyjna blefaroplastyka chirurgiczna. Tymczasem do mniej nasilonego problemu nadmiaru skóry powiek wykorzystuje się blefaroplastykę z użyciem plazmy medycznej. Urządzenie generujące mikrowiązkę plazmy błyskawicznie odparowuje nadmiar skóry na powiekach. Gojenie zajmuje około tygodnia. Podsumowując – uzyskane za pomocą blefaroplastyki otwarte i promienne spojrzenie odmładza, dodając wdzięku i urody.
Ryzyko nawrotu opadających powiek po zabiegu podniesienia powiek:
Po wykonanej blefaroplastyce laserowej zwykle nie ma ryzyka nawrotu opadających powiek. Tymczasem efekty blefaroplastyki plazmowej zazwyczaj utrzymują się 1-2 lata lub dłużej. Konieczność powtórzenia zabiegu wynika z postępujących procesów starzenia i ponownego wiotczenia skóry powiek.