fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Podniesienie powiek

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg podniesienia powiek.

Podniesienie powiek to sposób na nadmiar skóry powiek, który optycznie zmniejsza oczy i sprawia, że twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Jednak jest to nie tylko defekt estetyczny. Z czasem nadmiar skóry na powiekach górnych ogranicza pole widzenia, ponieważ dochodzi do zwężenia szpary powiekowej i częściowego zasłonięcia gałki ocznej, co skutkuje marszczeniem czoła, podnoszeniem brwi lub przechylaniem głowy do tyłu. Opadanie powiek może również przekształcić się w przypadłość nazwaną leniwym okiem (nieprawidłowe ustawienie oczu lub odchylenie gałki ocznej), która objawia się obniżoną ostrością widzenia. Zaburzone widzenie może pociągać za sobą inne problemy zdrowotne, a także wymuszać nieprawidłową postawę, przekrzywianie głowy i wyciąganie szyi do przodu, co wpływa negatywnie na kręgosłup. Niektórzy bez przerwy dotykają palcami powiek, żeby je unieść i poszerzyć pole widzenia (tymczasem częste dotykanie palcem okolic oczu prowadzi do infekcji). Opadanie powiek dotyczy także chorób prowadzących do zmniejszenia szpary powiekowej z powodów innych niż nadmiar skóry na powiekach.

Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu podniesienia powiek?

Opadanie powiek jest bardzo częste u osób w wieku dojrzałym. Nasilają się wtedy procesy starzeniowe związane z utratą kolagenu i wiotczeniem skóry. Problem może jednak występować także u młodszych pacjentów, którzy już od wczesnych lat zmagają się z genetycznie uwarunkowanym nadmiarem skóry na powiekach. Opadanie powiek częściej dotyka mężczyzn, palaczy, osób z jasną cerą lub nadwagą.

Jak wyglądają opadające powieki?

Podniesienie powiek jest potrzebne zwłaszcza wtedy, gdy opadające powieki wynikające z nadmiaru skóry w tej okolicy mogą powodować zwężenie szpary powiekowej, a linia rzęs staje się niewidoczna. Dochodzi nawet do ograniczenia pola widzenia na skutek częściowego zasłonięcia gałek ocznych. Skóra powiek jest wiotka i tworzy fałd, sprawiający wrażenie obrzękniętych powiek. Spojrzenie staje się ciężkie i smutne.

W jakich rodzajach opadania powiek stosujemy zabieg podniesienia powiek?

Zabieg estetyczny ma zastosowanie w sytuacji, gdy problem opadających powiek przyjmuje postać nadmiernych fałdów skóry na powiekach górnych. Wynika to z procesów starzenia się skóry lub z predyspozycji genetycznych. Innego rodzaju opadanie powiek jest spowodowane zmianami chorobowymi, które prowadzą do zaburzeń pracy mięśni unoszących powiekę, a także do zaburzeń w obrębie nerwów zaopatrujących tę okolicę. Stany te powodują zwężenie szpary powiekowej, które nie jest związane z nadmiarem skóry na powiekach, lecz z dysfunkcją unoszenia powiek.

Przyczyny powstawania opadających powiek:

Podniesienie powiek jest zabiegiem rozwiązującym problem opadania powiek, które może być spowodowane różnymi przyczynami. Najczęstszą jest starzenie się skóry – wówczas fałda górnej powieki jest dłuższa w stosunku do dolnej. Z wiekiem słabną mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, zaś skóra, w której jest coraz mniej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, traci jędrność i staje się wiotka. Jednak problem ten występuje także u młodych osób, a nawet u dzieci, często jako wada wrodzona. W powstawaniu opadania powiek znaczącą rolę odgrywa genetyka – przypadłość ta może być spowodowana zaburzeniami w rozwoju mięśni odpowiedzialnych za unoszenie powieki, nieprawidłowym unerwieniem, a także uszkodzeniami nerwów w okolicach powiek (np. zespołem Hornera, czyli przerwaniem nerwu powiązanego z powieką). Czasami bywa też wynikiem urazu lub objawem poważnych chorób. Można wśród nich wymienić np. zmiany nowotworowe, cukrzycę, udar mózgu, dystrofię mięśniową, a także miastenię, która osłabia mięśnie szkieletowe.

Czynniki zwiększające ryzyko opadania powiek:

 • starzenie się skóry;
 • nadmiar skóry na powiekach wynikający z predyspozycji genetycznych;
 • zaburzenia rozwoju, a także funkcji mięśnia dźwigającego powiekę;
 • zaburzenia funkcji, a także struktury rozcięgna mięśnia dźwigacza powieki;
 • uszkodzenie mięśnia dźwigającego powiekę, rozcięgna, a także jego unerwienia;
 • nieprawidłowe unerwienie mięśnia okoruchowego, np. w wyniku porażenia;
 • uszkodzenie nerwów w okolicy powiek;
 • zespół Hornera (choroba wywołana przerwaniem, uszkodzeniem, a także uciśnięciem współczulnego unerwienia oka);
 • miejscowe zmiany zapalne;
 • obciążenie powieki przez guz, obrzęk, a także blizny;
 • blizny pooperacyjne, a także pozapalne;
 • urazy;
 • powikłania po operacji powiek, a także po zabiegach wewnątrzgałkowych;
 • nieprawidłowo wykonane iniekcje toksyny botulinowej w okolicach oczu;
 • nadmierne tarcie oczu;
 • niewłaściwy sposób zakładania soczewek kontaktowych;
 • zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych.

Zapobieganie opadaniu powiek – jak opóźnić konieczność zabiegu podniesienia powiek?

Proces opadania powiek można częściowo opóźnić, stosując kremy ujędrniające skórę, a także ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół oka.

W jaki sposób można usunąć opadające powieki?

Podniesienie powiek w zabiegach medycyny estetycznej stosuje się, gdy opadanie powiek wynika z nadmiaru wiotkiej skóry na powiekach górnych. Jeszcze do niedawna jedynym sposobem umożliwiającym rozwiązanie tego problemu był zabieg chirurgiczny. Obecnie przy nadmiarze skóry na powiekach stosuje się również blefaroplastykę laserową, a także nieinwazyjną metodę – blefaroplastykę za pomocą plazmy medycznej. Usunięcie nadmiaru skóry w obrębie powiek górnych za pomocą lasera CO2 to zabieg bardzo precyzyjny. Poza tym powoduje on mniejsze krwawienie oraz mniej podbiegnięć krwawych i obrzęków niż tradycyjna blefaroplastyka chirurgiczna. Tymczasem do mniej nasilonego problemu nadmiaru skóry powiek wykorzystuje się blefaroplastykę z użyciem plazmy medycznej. Urządzenie generujące mikrowiązkę plazmy błyskawicznie odparowuje nadmiar skóry na powiekach. Gojenie zajmuje około tygodnia. Podsumowując – uzyskane za pomocą blefaroplastyki otwarte i promienne spojrzenie odmładza, dodając wdzięku i urody.

Ryzyko nawrotu opadających powiek po zabiegu podniesienia powiek:

Po wykonanej blefaroplastyce laserowej zwykle nie ma ryzyka nawrotu opadających powiek. Tymczasem efekty blefaroplastyki plazmowej zazwyczaj utrzymują się 1-2 lata lub dłużej. Konieczność powtórzenia zabiegu wynika z postępujących procesów starzenia i ponownego wiotczenia skóry powiek.

Polecane zabiegi podniesienia powiek:

 • laseroterapia blefaropastyka;
 • plazma medyczna blefaropastyka.
podniesienie-powiek

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.