fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie trądziku pospolitego

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której rozwiązuje się problem trądziku pospolitego (wykwity zapalne na skórze, trądzik młodzieńczy).

W trądziku pospolitym występuje nadczynność gruczołów łojowych, którą można znacząco zredukować m.in. peelingami chemicznymi.

Trądzik pospolity (łac. acne vulgaris) to nie tylko defekt estetyczny, ale przewlekła choroba gruczołów łojowych skóry, którą należy leczyć. Problem ten niezwykle często wywołuje problemy emocjonalne, obniżenie nastroju i poczucie wstydu. Najczęściej dotyka osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia – szacuje się, że pojawia się u niemal wszystkich chłopców i blisko 90 proc. dziewcząt. Jednak wbrew powszechnie panującym stereotypom trądzik występuje nie tylko u dorastających nastolatków – coraz większa liczba dorosłych zmaga się z wykwitami, wągrami czy pryszczami. Mimo że trądzik pospolity jest uwarunkowany wieloma czynnikami, nie ma nic wspólnego z chorobami zakaźnymi. Nie można się nim zarazić poprzez kontakt z osobą cierpiącą na tę chorobę. Główną przyczyną trądziku jest nadczynność gruczołów łojowych skutkująca nadmierną produkcją łoju, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie i napięcie skóry. Zbyt duża ilość łoju podrażnia skórę i wraz ze złuszczonym naskórkiem zamyka ujścia gruczołów łojowych, w wyniku czego wydzielina nie może wydostać się na zewnątrz, co powoduje powstawanie zaskórników na skórze. Stają się one pożywką dla bakterii bytujących w mieszkach włosowych, które są połączone z gruczołami łojowymi.
U nastolatków rozwojowi trądziku pospolitego sprzyja przede wszystkim gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych, które silnie pobudzają gruczoły łojowe do pracy. Na ogół problem sam znika po 20. roku życia, gdy gospodarka hormonalna jest już ustabilizowana. Nadal dokładnie nie wiadomo, jakie czynniki powodują trądzik u osób dorosłych. Przypuszcza się, że u niektórych ludzi występuje osobnicza skłonność do nadprodukcji sebum spowodowana np. zaburzeniami w wydzielaniu hormonów. Ponieważ skóra silnie reaguje na bodźce psychiczne, praca gruczołów łojowych może nasilać się pod wpływem stresu. Za inne przyczyny trądziku przyjmuje się zażywanie niektórych leków (np. antydepresyjnych lub hormonalnych, a zwłaszcza kortykosteroidów) lub kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi.
Objawy trądziku pospolitego są powiązane z nadaktywnością androgenów prowadzącą do nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły skórne. U osób dotkniętych trądzikiem pojawiają się charakterystyczne zmiany trądzikowe – najczęściej występują na twarzy (w okolicach czoła, brody, nosa i policzków), karku i szyi, a także na plecach, ramionach i klatce piersiowej. Zmiany skórne przybierają różną postać w zależności od stopnia zaawansowania choroby:

 • zaskórniki – pierwsze stadium trądziku (na skórze pojawiają się białawe lub czarne punkciki potocznie nazywane wągrami – przez otwór na środku wydostaje się łój i obumarły naskórek; występują nie tylko na twarzy, ale także na ramionach, dekolcie lub plecach, czyli tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych);
 • grudki i krostki – średnio nasilona postać trądziku (widoczne na skórze twarde, wypukłe i czerwonawe zmiany świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych);
 • guzki o sino czerwonej barwie wypełnione ropą (ich pojawienie się oznacza, że zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry; po głębokich cystach pozostają trwałe blizny).

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia trądziku pospolitego?

 • predyspozycje genetyczne (tendencje do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych);
 • przerost gruczołów łojowych i ich nieprawidłowe funkcjonowanie;
 • skłonność do nadprodukcji łoju i zwiększonego rogowacenia naskórka przy ujściu mieszków włosowych;
 • nadkażenia bakteryjne (zwłaszcza bakteriami Propionibacterium acnes);
 • drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur;
 • zwiększona produkcja hormonów płciowych w okresie poprzedzającym dojrzewanie;
 • zaburzenia hormonalne poza okresem dojrzewania (spadek poziomu estrogenów, nadmiar prolaktyny lub androgenów i inne);
 • nieprawidłowa pielęgnacja skóry i brak higieny;
 • wykonywany zawód (częsty kontakt z chlorem, dziegciem lub olejami mineralnymi);
 • stosowanie glikokortykosteroidów (leki przeciwzapalne stosowane np. w chorobach reumatycznych i przewlekłych zapaleniach);
 • stres (przedłużający się stres wpływa na wydzielanie neuromediatorów prozapalnych);
 • niewłaściwy sposób odżywiania się (dieta obfitująca w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, wysoko przetworzone lub fast foody; picie bardzo dużych ilości mleka).

W jaki sposób można pozbyć się trądziku pospolitego?

Cera trądzikowa wymaga nie tylko specjalistycznego leczenia, ale też szczególnej pielęgnacji na co dzień w postaci intensywnego nawilżania dwa razy dziennie i korzystania z preparatów zmniejszających łojotok. Leczenie trądziku pospolitego zależy od jego postaci i nasilenia – powszechnie stosowane są leki do użytku miejscowego w postaci aerozoli, zawiesin lub past, a także leki o działaniu ogólnym. Poza leczeniem dermatologicznym istnieją różne zabiegi, zarówno kosmetologiczne, jak i z zakresu medycyny estetycznej, przewidziane dla cery trądzikowej. Leczenie trądziku jest długotrwałe, jednak większość pacjentów uzyskuje znaczną poprawę już po miesięcznej terapii.

W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku stosuje się następujące zabiegi:

 • peelingi chemiczne (redukcja objawów trądziku pospolitego peelingami, oczyszczenie i złuszczanie skóry peelingiem, leczenie trądziku pospolitego peelingiem, pielęgnacja cery trądzikowej peelingami);
 • laseroterapia (Nd-YAG) – trądzik (redukcja laserem łagodnych i umiarkowanych zmian zapalnych występujących w przebiegu trądziku pospolitego);
 • oczyszczanie manualne na zimno (redukcja trądziku krostkowego oczyszczaniem manualnym twarzy);
 • oksybrazja (redukcja objawów trądziku pospolitego oksybrazją);
 • mikrodermabrazja diamentowa (redukcja trądziku krostkowego i blizn potrądzikowych).
leczenie-tradziku-pospolitego

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.