fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie grzybicy paznokci

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której rozwiązuje się problem grzybicy paznokci (onychomikoza, żółte paznokcie).

Wielu pacjentów ma problem z pozbyciem się grzybicy paznokci. Nowoczesną formą terapii jest łączenie antybiotykoterapii z użyciem lasera medycznego.

Grzybica paznokci (łac. onychomycosis), czyli grzybicze zakażenie paznokci, zazwyczaj jest wywoływane przez dermatofity (około 70 proc. przypadków grzybicy paznokci), rzadziej przez grzyby z rodzaju Candida (drożdżaki) lub pleśniowce. Coraz częściej notuje się przypadki zakażeń innymi grzybami niż dermatofity i drożdżaki (np. Fusarium spp., Scopulariopsis brevicaulis czy Aspergillus spp.). W niektórych krajach te ostatnie odpowiadają za około 15 proc. przypadków grzybicy paznokci. Choroba pojawia się często po zakażeniu grzybicą stóp, która występuje u 42 proc. ludzi. Grzybica paznokci dotyka 21 proc. populacji – najczęściej występuje u mężczyzn (oprócz kandydozy) i starszych osób, a najrzadziej u dzieci. Częściej atakuje paznokcie u stóp niż dłoni; może występować tylko na jednym paznokciu lub przenieść się na sąsiednie. Na ogół grzybicze zakażenie dotyczy pierwszego i piątego palca stopy – prawdopodobnie dlatego, że właśnie do tych palców buty przylegają najszczelniej. Grzyby będące przyczyną grzybicy stóp mogą dostać się pod skórę i do paznokcia, jeśli jest uszkodzony w wyniku skaleczenia, zbyt krótkiego obcięcia lub niewłaściwej pielęgnacji. Z reguły grzybica paznokci atakuje osłabione paznokcie, które mogą być osłabiane również poprzez stosowanie tipsów i lakierów do paznokci. Do zakażenia chorobą może dojść na basenie, w saunie, na skutek noszenia cudzych butów i skarpet oraz używania cudzych przyborów do manicure lub pedicure.
Rozpoznanie grzybicy paznokci nie zawsze jest łatwe. Przy podejrzeniu choroby należy wykonać badanie mikrobiologiczne z określeniem antybiogramu, który umożliwi dobranie celowanej farmakoterapii przeciwgrzybiczej. Niektórzy pacjenci czasami nie dostrzegają grzybicy paznokci lub ją lekceważą. Swędzenie czy też pieczenie stóp uważają za skutek nadmiernego wysuszenia skóry lub złego mydła i nie szukają pomocy u lekarza. Objawy grzybicy paznokci są bardzo różne – zakażenie tym samym gatunkiem grzyba może powodować u dwóch różnych osób zupełnie inne zmiany na paznokciach. W dodatku u niektórych pacjentów choroba na początku przebiega bezobjawowo; w tych przypadkach obserwuje się jedynie zwiększoną łamliwość i nieznaczne przebarwienia na płytce paznokciowej. Dopiero po jakimś czasie pojawiają się charakterystyczne dla tej choroby nieprawidłowości w wyglądzie paznokcia, takie jak: przebarwienia, zgrubienia i łamliwość płytki paznokciowej. Na ogół pierwsze zmiany występują zwykle na wolnym brzegu (z przodu) paznokcia lub po jego bokach. Większy stopień zaawansowania grzybicy paznokci może dodatkowo wiązać się z problemami z aktywnością fizyczną, a nawet chodzeniem lub staniem. Skutkuje to wtedy parestezjami (drętwieniem), bólem, dyskomfortem i utratą sprawności fizycznej.

Do typowych zmian w obrębie paznokci w przebiegu choroby zalicza się:

 • przebarwienia (paznokcie mogą mieć biały, żółty, brązowy, zielonkawy lub szary kolor);
 • matowienie paznokci i utrata ich naturalnej przejrzystości;
 • łuszczenie i rozwarstwienie płytki paznokciowej;
 • wyraźnie zwiększona łamliwość paznokci;
 • bruzdy na płytce paznokciowej i wystrzępienie jej brzegów;
 • zgrubienie płytki paznokciowej jako objaw nadmiernego rogowacenia;
 • nieprzyjemny zapach stóp pomimo przestrzegania zasad higieny.

Wyróżnia się typy grzybicy paznokci, takie jak:

 • grzybica podpaznokciowa – najczęściej spotykana odmiana choroby, która zaczyna się od zakażenia wolnego brzegu płytki paznokciowej lub wałów okołopaznokciowych. Paznokieć rogowacieje i zaczyna odstawać od opuszki palca, a po jakimś czasie zmienia kolor na żółtawobrązowy.
 • grzybica powierzchowna – paznokieć ulega różnym zmianom. Na początku jest bielszy w porównaniu z innymi paznokciami i staje się bardziej kruchy, jednak z czasem pojawiają się na nim żółte plamy (zlewają się ze sobą, obejmując całą powierzchnię paznokcia).
 • drożdżyca paznokci – ten rodzaj grzybicy paznokci dotyczy nie tylko paznokci, ale także skóry wokół nich. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Dochodzi do powstania obrzęku i zaczerwienienia wału paznokciowego. Między nim a płytką paznokciową pojawia się ropa. Chorobie towarzyszy ból.
 • grzybica paznokci paluchów (największych palców stóp) – wywoływana jest przez pleśniowce i może mieć nieco odmienny charakter. Ta forma grzybicy paznokci występuje często u starszych osób i ma związek z zaburzeniami ukrwienia paznokcia (zaburzenia troficzne). Paznokcie paluchów stają się zgrubiałe i zniekształcone, przybierają żółtozielony kolor, a pod płytkami paznokciowymi występuje znaczne zgrubienie naskórka.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia grzybicy paznokci?

 • niedokładne wycieranie stóp po ich umyciu;
 • noszenie skarpet lub obuwia z tworzyw sztucznych;
 • nieprzewiewne obuwie (wilgotne i ciepłe środowisko to warunki sprzyjające rozwojowi grzybicy paznokci);
 • ucisk mechaniczny, np. ciasne obuwie;
 • nieprzestrzeganie zasad higieny przy zabiegach kosmetologicznych na paznokciach (niewysterylizowane narzędzia itp.);
 • otyłość;
 • przyjmowanie sterydów;
 • długotrwała antybiotykoterapia;
 • przewlekłe leczenie lekami immunosupresyjnymi po przeszczepach narządów;
 • chemioterapia;
 • choroby, takie jak: cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne (choroba lub zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy) i żołądkowo-jelitowe, choroby układu immunologicznego i układu krążenia.

W jaki sposób można pozbyć się grzybicy paznokci?

Można bardzo łatwo zarazić się grzybicą paznokci, ale znacznie trudniej jest ją wyleczyć. Choroba nie znika sama, często nawraca, a domowe środki są nieskuteczne. Nieleczona grzybica paznokci będzie się rozprzestrzeniała na kolejne palce. Zazwyczaj same maści, plastry i lakiery przeciwgrzybicze nie wpływają znacząco na poprawę stanu płytki paznokciowej, a wielomiesięczne kuracje lekami doustnymi obciążają nie tylko wątrobę, ale także cały organizm. Obecnie proponuje się pacjentom leczenie złożone z kilku elementów jednocześnie – laseroterapii, leczenia antybiotykiem doustnym po wcześniejszym badaniu mikrobiologicznym zeskrobin z chorej płytki paznokciowej oraz właściwej pielęgnacji domowej.

W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku stosuje się następujące zabiegi:

 • laseroterapia (Nd-YAG) – grzybica paznokci (laser na grzybicę paznokci, leczenie grzybicy paznokci laserem).
leczenie-grzybicy-paznokci

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.