fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie bruksizmu

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której leczy się bruksizm.

Leczenie bruksizmu to sposób na przerost mięśni żwaczy. Mianem bruksizmu określa się nadmierną, mimowolną aktywność mięśni żwaczy. Prowadzi ona do mocnego zaciskania zębów, tarcia nimi o siebie i zgrzytania, może występować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Zgrzytanie czy zaciskanie zębów to często objaw tłumionej agresji charakterystyczny dla osób, które nie radzą sobie z nadmiernym stresem i złymi emocjami. Sytuacje stresowe powodują u nich wzmożone napięcie mięśni, co ma służyć rozładowaniu emocji. Bruksizm zalicza się do najczęściej występujących parafunkcji, czyli nieprawidłowych, utrwalonych i szkodliwych reakcji ruchowych żuchwy – są one powtarzane często i nieświadomie. Zazwyczaj problem ten pojawia się u młodych, głównie samotnych, ludzi, którzy zgrzytają zębami dwa razy częściej niż osoby mieszkające ze swoim partnerem pod jednym dachem.

Jak często występują wskazania do leczenia bruksizmu?

Ze statystyk prowadzonych przez stomatologów i ortodontów wynika, iż zaciskanie i zgrzytanie zębami dotyczy ponad 60 proc. dorosłych i około 30 proc. dzieci. 

Jakie są objawy bruksizmu?

Leczenie bruksizmu należy podjąć, zanim rozwiną się złożone oznaki schorzenia. Pierwszym objawem bruksizmu są bóle głowy lub twarzy, a także ból i sztywność żuchwy i otaczających mięśni. Występuje także szum i dyskomfort w uszach oraz nadwrażliwość zębów. Z czasem dochodzi do zmian w obrębie szczęki i żuchwy, szczękościsku, odsłonięcia szyjek zębów, jak również uszkodzenia przyzębia. W późniejszym stadium pojawiają się trzaski w stawach, stany zapalne i zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. Długotrwałe i zbyt mocne napięcie żwaczy powoduje ich przerost. W ten sposób następuje zmiana rysów twarzy, która staje się coraz bardziej kwadratowa.

Bruksizm nie tylko utrudnia życie, ale także powoduje zaburzenia czynnościowe i dysfunkcje układu stomatognatycznego. Zgrzytanie zębami niszczy zęby i zgryz, ponieważ nadmierny nacisk na zęby prowadzi do ich ścierania, rozchwiania i pękania szkliwa. Niekiedy skutkuje nawet złamaniami i wypadaniem zębów, gdyż szczęki zaciskają się wtedy nawet 10 razy silniej niż podczas gryzienia czegoś twardego. Przeciążenie emocjonalne prowadzi do nadmiernej aktywności mięśni poruszających żuchwą. Stają się one napięte i źle funkcjonują, mimo że mają prawidłową anatomię. 

Jakie są rodzaje bruksizmu?

Leczenie bruksizmu stosujemy w różnych odmianach tego schorzenia. Bruksizm dzienny (centryczny) cechuje zaciskanie zębów ze znaczną siłą. Natomiast bruksizm nocny (ekscentryczny) polega na mimowolnym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami podczas snu. Ten typ bruksizmu zaliczany jest do tzw. parasomnii, czyli podgrupy zaburzeń snu. Zgodnie z inną klasyfikacją bruksizm dzieli się na pierwotny (idiopatyczny) i wtórny (jatrogenny), który niekiedy występuje u pacjentów z zaburzeniami snu oraz schorzeniami psychicznymi i neurologicznymi w czasie leczenia farmakologicznego. 

Czynniki ryzyka bruksizmu:

Leczenie bruksizmu to rozwiązanie problemu m.in. nadmiernie rozwiniętych mięśni żwaczy. Tymczasem pojawienie się tego schorzenia zależy od wielu czynników ryzyka:

 • predyspozycje genetyczne;
 • przewlekły stres;
 • silne napięcie;
 • zaburzenia lękowe (fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, nerwice);
 • nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych;
 • wady zgryzu;
 • braki w uzębieniu;
 • źle dopasowane protezy, mosty lub koronki;
 • nieprawidłowe kontakty na źle wyprofilowanych wypełnieniach;
 • zespół Parkinsona;
 • przebyte urazy głowy;
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
 • krwotoki do mózgu;
 • tężec;
 • padaczka;
 • zakażenia pasożytnicze;
 • nawykowe, długotrwałe żucie gumy, bądź też żucie jednostronne;
 • duża ilość napojów zawierających kofeinę;
 • palenie papierosów;
 • picie alkoholu;
 • zażywanie narkotyków. 

Zapobieganie powstawaniu bruksizmu – jak opóźnić konieczność leczenia bruksizmu?

Bruksizmowi zapobiegają regularna kontrola i leczenie stomatologiczne, a także nauka radzenia sobie z sytuacjami stresowymi.

W jaki sposób można leczyć bruksizm?

Leczeniem bruksizmu zajmują się lekarze stomatolodzy i ortodonci, którzy zalecają stosowanie specjalnych nakładek lub szyny na zęby. Dzięki nim można zmniejszyć uczucie zaciskania i zgrzytania zębami, a w związku z tym zapobiegać dalszym uszkodzeniom zębów i konsekwencjom zdrowotnym. Jeśli bruksizm stanowi objaw problemów emocjonalnych, warto podjąć terapię oraz poszukać źródeł stresu i skutecznych metod radzenia sobie z przewlekłym napięciem czy niepokojem. Do innych metod wspomagających leczenie należą masaże rozluźniające żuchwę i żwacze, jak też nauka relaksacji. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się ostrzykiwanie napiętych mięśni toksyną botulinową typu A. Zabieg powoduje osłabienie mięśni na okres 4−6 miesięcy. 

Ryzyko nawrotu bruksizmu po leczeniu:

Niestety, bruksizm jest schorzeniem przewlekłym, o dużym ryzyku nawrotów. Na szczęście regularne leczenie bruksizmu w postaci zabiegów z medycyny estetycznej znacząco zmniejsza dolegliwości bólowe, a także zgrzytanie zębami i łagodzi kwadratowe rysy twarzy. Bruksizm może też mieć charakter przejściowy i wraz z ustąpieniem czynnika stresogennego nie musi więcej się pojawiać.

Polecane zabiegi na leczenie bruksizmu:

 • toksyna botulinowa.
leczenie-bruksizmu

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.