Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie bruksizmu

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której leczy się bruksizm.

Leczenie bruksizmu to sposób na przerost mięśni żwaczy. Mianem bruksizmu określa się nadmierną, mimowolną aktywność mięśni żwaczy. Prowadzi ona do mocnego zaciskania zębów, tarcia nimi o siebie i zgrzytania, może występować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Zgrzytanie czy zaciskanie zębów to często objaw tłumionej agresji charakterystyczny dla osób, które nie radzą sobie z nadmiernym stresem i złymi emocjami. Sytuacje stresowe powodują u nich wzmożone napięcie mięśni, co ma służyć rozładowaniu emocji. Bruksizm zalicza się do najczęściej występujących parafunkcji, czyli nieprawidłowych, utrwalonych i szkodliwych reakcji ruchowych żuchwy – są one powtarzane często i nieświadomie. Zazwyczaj problem ten pojawia się u młodych, głównie samotnych, ludzi, którzy zgrzytają zębami dwa razy częściej niż osoby mieszkające ze swoim partnerem pod jednym dachem.

Jak często występują wskazania do leczenia bruksizmu?

Ze statystyk prowadzonych przez stomatologów i ortodontów wynika, iż zaciskanie i zgrzytanie zębami dotyczy ponad 60 proc. dorosłych i około 30 proc. dzieci. 

Jakie są objawy bruksizmu?

Leczenie bruksizmu należy podjąć, zanim rozwiną się złożone oznaki schorzenia. Pierwszym objawem bruksizmu są bóle głowy lub twarzy, a także ból i sztywność żuchwy i otaczających mięśni. Występuje także szum i dyskomfort w uszach oraz nadwrażliwość zębów. Z czasem dochodzi do zmian w obrębie szczęki i żuchwy, szczękościsku, odsłonięcia szyjek zębów, jak również uszkodzenia przyzębia. W późniejszym stadium pojawiają się trzaski w stawach, stany zapalne i zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. Długotrwałe i zbyt mocne napięcie żwaczy powoduje ich przerost. W ten sposób następuje zmiana rysów twarzy, która staje się coraz bardziej kwadratowa.

Bruksizm nie tylko utrudnia życie, ale także powoduje zaburzenia czynnościowe i dysfunkcje układu stomatognatycznego. Zgrzytanie zębami niszczy zęby i zgryz, ponieważ nadmierny nacisk na zęby prowadzi do ich ścierania, rozchwiania i pękania szkliwa. Niekiedy skutkuje nawet złamaniami i wypadaniem zębów, gdyż szczęki zaciskają się wtedy nawet 10 razy silniej niż podczas gryzienia czegoś twardego. Przeciążenie emocjonalne prowadzi do nadmiernej aktywności mięśni poruszających żuchwą. Stają się one napięte i źle funkcjonują, mimo że mają prawidłową anatomię. 

Jakie są rodzaje bruksizmu?

Leczenie bruksizmu stosujemy w różnych odmianach tego schorzenia. Bruksizm dzienny (centryczny) cechuje zaciskanie zębów ze znaczną siłą. Natomiast bruksizm nocny (ekscentryczny) polega na mimowolnym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami podczas snu. Ten typ bruksizmu zaliczany jest do tzw. parasomnii, czyli podgrupy zaburzeń snu. Zgodnie z inną klasyfikacją bruksizm dzieli się na pierwotny (idiopatyczny) i wtórny (jatrogenny), który niekiedy występuje u pacjentów z zaburzeniami snu oraz schorzeniami psychicznymi i neurologicznymi w czasie leczenia farmakologicznego. 

Czynniki ryzyka bruksizmu:

Leczenie bruksizmu to rozwiązanie problemu m.in. nadmiernie rozwiniętych mięśni żwaczy. Tymczasem pojawienie się tego schorzenia zależy od wielu czynników ryzyka:

 • predyspozycje genetyczne;
 • przewlekły stres;
 • silne napięcie;
 • zaburzenia lękowe (fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, nerwice);
 • nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych;
 • wady zgryzu;
 • braki w uzębieniu;
 • źle dopasowane protezy, mosty lub koronki;
 • nieprawidłowe kontakty na źle wyprofilowanych wypełnieniach;
 • zespół Parkinsona;
 • przebyte urazy głowy;
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
 • krwotoki do mózgu;
 • tężec;
 • padaczka;
 • zakażenia pasożytnicze;
 • nawykowe, długotrwałe żucie gumy, bądź też żucie jednostronne;
 • duża ilość napojów zawierających kofeinę;
 • palenie papierosów;
 • picie alkoholu;
 • zażywanie narkotyków. 

Zapobieganie powstawaniu bruksizmu – jak opóźnić konieczność leczenia bruksizmu?

Bruksizmowi zapobiegają regularna kontrola i leczenie stomatologiczne, a także nauka radzenia sobie z sytuacjami stresowymi.

W jaki sposób można leczyć bruksizm?

Leczeniem bruksizmu zajmują się lekarze stomatolodzy i ortodonci, którzy zalecają stosowanie specjalnych nakładek lub szyny na zęby. Dzięki nim można zmniejszyć uczucie zaciskania i zgrzytania zębami, a w związku z tym zapobiegać dalszym uszkodzeniom zębów i konsekwencjom zdrowotnym. Jeśli bruksizm stanowi objaw problemów emocjonalnych, warto podjąć terapię oraz poszukać źródeł stresu i skutecznych metod radzenia sobie z przewlekłym napięciem czy niepokojem. Do innych metod wspomagających leczenie należą masaże rozluźniające żuchwę i żwacze, jak też nauka relaksacji. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się ostrzykiwanie napiętych mięśni toksyną botulinową typu A. Zabieg powoduje osłabienie mięśni na okres 4−6 miesięcy. 

Ryzyko nawrotu bruksizmu po leczeniu:

Niestety, bruksizm jest schorzeniem przewlekłym, o dużym ryzyku nawrotów. Na szczęście regularne leczenie bruksizmu w postaci zabiegów z medycyny estetycznej znacząco zmniejsza dolegliwości bólowe, a także zgrzytanie zębami i łagodzi kwadratowe rysy twarzy. Bruksizm może też mieć charakter przejściowy i wraz z ustąpieniem czynnika stresogennego nie musi więcej się pojawiać.

Polecane zabiegi w leczeniu bruksizmu:

leczenie-bruksizmu

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google