fbpx Skip to content
A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia

Trychologia

problemy z włosami białystok

Trychologia to dział dermatologii zajmujący się analizą, diagnostyką i leczeniem oraz patologią problemów związanych ze skórą głowy i włosami. Z uwagi na zakres działania trychologię dzieli się na medyczną (jej celem jest leczenie patologii skóry głowy i włosów) i estetyczną, która ma to działanie wspomagać. Nazwa trychologia pochodzi od greckich słów trikhos, czyli włos oraz logos – tj. nauka. W latach 60. XIX wieku prekursor tej dziedziny, profesor Wheeler, rozpoczął w Londynie badania nad wypadaniem włosów i metodami mającymi na celu powstrzymanie tego procesu. W 1902 roku grupa lekarzy postanowiła założyć kolegium badań chorób włosów znane później jako Instytut Trychologii. W 1928 roku otwarto w Londynie pierwszą klinikę, która zajmowała się diagnozą chorób skóry głowy i włosów (ang. The Scalp and Hair Hospital). Trychologię jako specjalizację wprowadzono po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku. Trychoterapia jako dyscyplina narodziła się we Włoszech w latach 70. ubiegłego wieku. Jej ojcem jest Enzo Formentini (dermatolog, kosmetolog, profesor Uniwersytetu w Mantui), który jako pierwszy stworzył profesjonalną linię preparatów do trichoterapii. Trychologia jest zatem stosunkowo nową, a przy tym bardzo interdyscyplinarną nauką wymagającą ścisłej współpracy wielu specjalistów. Takie podejście pozwala zapewnić pacjentom kompleksową i skuteczną terapię skóry głowy i włosów.

Każdego dnia tracimy około 100–150 włosów, co jest normalnym zjawiskiem. Problem pojawia się wtedy, gdy ilość wypadających włosów znacznie wzrasta; w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wizyta u trychologa. Zajmuje się on stymulacją wzrostu nowych włosów, hamowaniem miniaturyzacji mieszków włosowych i przedłużaniem procesu fizjologicznego wzrostu włosa. Diagnostykę rozpoczyna badanie trychologiczne (trichoskopia), które jest bezbolesne. Na dobę przed jego wykonaniem nie można myć głowy i farbować włosów. Badanie poprzedza dokładny wywiad na temat stanu zdrowia, zaburzeń hormonalnych, sposobu odżywiania się i stosowanych kosmetyków. Do wykonania trichoskopii wykorzystuje się dermatoskop z oprogramowaniem komputerowym i cyfrowym aparatem fotograficznym (tzw. videodermatoskop). Dzięki technologii zastosowanej w tych urządzeniach i specjalnej soczewce KPLHT w kamerze TS można uzyskać nawet 150-krotne powiększenie oglądanego obrazu – pod mikrokamerą badana jest nie tylko skóra głowy, ale też włosy na całej długości i ich cebulki. Lekarz lub trycholog analizuje ujścia mieszków włosowych i pory na skórze głowy oraz sprawdza ilość łodyg włosa z jednego ujścia.

Podczas trichoskopii za pomocą kamery uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy w trzech okolicach: czołowej, skroniowych i potylicznej (w każdej z tych lokalizacji lekarz wykonuje 4 zdjęcia). Badanie, w zależności od warunków i podejrzenia klinicznego, można wykonać na sucho lub z użyciem specjalnego płynu. Trichoskopia pozwala na obiektywną ocenę rodzaju i stopnia aktywności choroby, różnicowanie różnych typów łysienia (zwłaszcza androgenowego z przewlekłym łysieniem telogenowym), a także umożliwia rozpoznanie włosów dystroficznych, resztkowych i ułamanych. Dzięki tej metodzie można ocenić także aktywność takich chorób zapalnych, jak liszaj płaski mieszkowy i liszaj rumieniowaty krążkowy. Ponadto badanie umożliwia obiektywną ocenę skuteczności prowadzonej terapii, co jest bardzo istotne dla pacjenta ze względu na jego dyskomfort spowodowany wypadaniem włosów lub chorobą skóry głowy. Urządzenie Hair Poralizer pozwala natomiast na przeprowadzenie analizy stopnia odżywienia korzenia i łodygi włosa oraz kształtu korzenia włosa i łodygi włosa (stopień zniszczenia).

Zabiegi, takie jak: mezoterapia igłowa i mikroigłowa, zabieg z zastosowaniem komórek macierzystych i skoncentrowanych czynników wzrostu (CGF), a także infuzja tlenowa i karboksyterapia pomagają leczyć problemy z wypadaniem włosów, a nawet łysienie. Poprawiają ukrwienie skóry głowy – jeśli włosy nie otrzymują wystarczającej dawki tlenu i składników odżywczych, stają się coraz słabsze i w efekcie wypadają. Przywrócenie prawidłowego krążenia krwi na głowie hamuje wypadanie włosów i powoduje odrost tych, które wcześniej wypadły. Równie pomocny jest zabieg d’Arsonvala (tzw. darsonwalizacja) polegający na masażu pola zabiegowego przy użyciu szklanej elektrody, czyli peloty, wypełnionej gazem szlachetnym. Zabieg powoduje wyładowania elektryczne na powierzchni skóry i uwolnienie ozonu o bakteriobójczym i bakteriostatycznym działaniu, który dodatkowo stymuluje porost włosów.

Liczba zabiegów zapewniająca optymalne efekty terapii

Od rodzaju problemu związanego z wypadaniem włosów zależy długość terapii i liczba zabiegów mezoterapii igłowej i mikroigłowej, infuzji tlenowej i karboksyterapii oraz zabiegów z wykorzystaniem komórek macierzystych i skoncentrowanych czynników wzrostu (CGF). Z kolei zabieg d’Arsonvala wykonuje się raz na tydzień – cała terapia trwa od 4 tygodni do 3 miesięcy.

Wskazania do wykonania zabiegu trychologicznego

Zabieg wykonuje się w celu:
• leczenia atopowego zapalenia skóry głowy;
• leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy;
• leczenia tłustej lub suchej skóry głowy;
• leczenia łupieżu (łupież suchy i tłusty);
• leczenia egzemy i łuszczycy;
• leczenia i redukcji łysienia;
• leczenia grzybicy skóry głowy;
• leczenia ciemieniuchy dziecięcej lub starczej;
• zmniejszenia wypadania włosów, również w okresie dojrzewania i po porodzie;
• wzmocnienia zniszczonych włosów.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu trychologicznego

Zabiegu nie można wykonać w przypadku:
• bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych infekcji skóry;
• stanów zapalnych skóry;
• astmy;
• padaczki;
• nadciśnienia;
• zaburzeń krążenia;
• chorób serca (zastawki, rozrusznik serca);
• chorób nowotworowych;
• skłonności do teleangiektazji;
• ciąży i karmienia piersią.

Zalecenia po zabiegu

Zalecenia po zabiegu ustalane są indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. Zależą one od rodzaju problemu i zaleconej przez lekarza medycyny estetycznej terapii. Po miesiącu od zakończenia terapii wymagana jest wizyta kontrolna.

Zabiegi trychologiczne w Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku wykonywane są przez lekarzy medycyny estetycznej – dr. n. med. Agnieszkę Szymańską i lek. Agnieszkę Borysiewicz.

Zabiegi i usługi trychologiczne oferowane przez Klinikę A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku:

• konsultacja trychologiczna + badanie trychoskopem;
• mezoterapia igłowa;
• mezoterapia mikroigłowa;
• komórki macierzyste i skoncentrowane czynniki wzrostu (CGF);
• zabieg d’Arsonval z użyciem ampułki firmy Alcántara Cosmética + Dermapen;
• zabieg d’Arsonval z użyciem ampułki firmy Alcántara Cosmética + karboksyterapia;
• zabieg d’Arsonval z użyciem ampułki firmy Alcántara Cosmética + infuzja tlenowa.

Cennik zabiegów

Poniższy cennik ma charakter poglądowy. Ostateczną cenę ustala lekarz.

Zabieg d'Arsonval z infuzją tlenową

Zabieg d'Arsonval z infuzją tlenową - pakiet 6 zabiegów

Zabieg d'Arsonval z karboksyterapią

Zabieg d'Arsonval z karboksyterapią - pakiet 6 zabiegów

Zabieg d'Arsonval z mezoterapią mikroigłową

Zabieg d'Arsonval z mezoterapią mikroigłową - pakiet 6 zabiegów