A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg wyszczuplenia łydek.
Wyszczuplenie łydek to sposób na masywne łydki. Grube podudzia mogą stać się przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Obowiązujące kanony piękna kobiecego ciała promują smukłą sylwetkę, do której zalicza się także zgrabne, szczupłe nogi. Idealny kształt łydek jest marzeniem każdej kobiety. Niestety, nie zawsze pacjentki mogą się nim cieszyć. Panie, które – jak mówią – mają „nogi jak słupy”, unikają noszenia krótszych spódnic, odsłaniających podudzia.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu wyszczuplenia łydek?
Masywne łydki są problemem estetycznym występują przede wszystkim dla kobiet. Częstotliwość tego wariantu anatomicznego nie jest zbyt duża.
Jak wyglądają masywne łydki?
Wygląd łydek zależy od anatomii poszczególnych elementów budowy goleni. Kształt nadaje im masa mięśniowa, ale także mniej lub bardziej rozwinięta tkanka tłuszczowa. Wyszczuplenie łydek potrzebne jest w przypadkach grubych podudzi, które charakteryzują się przerośniętą masą mięśniową. Wada postawy może prowadzić do większego rozrostu mięśni jednej łydki, chociaż nie zawsze jest łatwo zauważalne. Różnicę w obwodzie łydek pacjenci zauważają nieraz dopiero przy mierzeniu obuwia z wysoką cholewką, gdy jeden but wydaje się być wyraźnie ciaśniejszy od drugiego (nawet o kilka centymetrów). Natomiast w lipodemii występuje wyraźna dysproporcja ciała (szczupły tułów i stopy, grube nogi). Ponadto chorzy skarzą się na bolesność przerośniętej tkanki tłuszczowej, cellulit pojawia się już od wysokości kostek.
W jakich rodzajach masywnych łydek stosujemy wyszczuplenie łydek?
Wyszczuplenie łydek stosujemy zarówno w sytuacji, gdy pacjent ma przerośniętą masę mięśniową tej części ciała, jak też przy obecności depozytów tkanki tłuszczowej w obrębie podudzi.
Przyczyny powstawania masywnych łydek:
Na kształt i wielkość łydek mają wpływ zarówno uwarunkowania dziedziczne, jak i sport powodujący rozbudowywanie masy mięśniowej. Zdarza się również, że mięśnie łydek są asymetryczne na skutek wad postawy i nadmiernego obciążenia jednej kończyny dolnej. Inną przyczyną grubych nóg może być lipodemia (obrzęk tłuszczowy, choroba grubych nóg). To rzadka choroba tkanki tłuszczowej, polegająca na odkładaniu się jej w obrębie kończyn dolnych z pominięciem stóp. Poza tym jest ona trudna do leczenia i prawdopodobnie ma podłoże hormonalne. Najczęstszą jednak przyczyną zbyt masywnych łydek jest rozbudowana tkanka mięśniowa.
Czynniki zwiększające ryzyko powstawania masywnych łydek:
- predyspozycje genetyczne;
- intensywne uprawianie siłowych ćwiczeń fizycznych;
- wady postawy, m.in. skolioza;
- lipodemia.
Zapobieganie masywnym łydkom – jak opóźnić konieczność zabiegu wyszczuplenia łydek?
Osoby, które nie chcą zwiększenia obwodów łydek, powinny unikać ćwiczeń siłowych. By osiągnąć wyszczuplenie łydek, należy skupić się na ćwiczeniach aerobowych, redukujących tkankę tłuszczową, oraz na rozciąganiu mięśni.
W jaki sposób można usunąć problem masywnych łydek?
Można zastosować 3 rodzaje zabiegów na wyszczuplenie łydek. Zbyt duże i szerokie mięśnie łydek można osłabić i zmniejszyć za pomocą serii iniekcji z toksyną botulinową. Jest ona wykorzystywana w leczeniu spastyczności poudarowej mięśni kończyn dolnych, powodując relaksację mięśni podudzi. Wtórnym efektem zabiegu jest osłabienie mięśni, prowadzące do zmniejszenia ich obwodów. Takie same rezultaty uzyskujemy także po wstrzyknięciu botoksu u pacjentów zdrowych – mięśnie podudzi ulegają rozluźnieniu i z czasem nabierają bardziej opływowego, smuklejszego kształtu. Tymczasem nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej z łydek najlepiej pozbyć się za pomocą diety i aktywności fizycznej. Dopiero gdy powyższe metody nie skutkują, proponujemy pacjentom lipolizę iniekcyjną polegającą na iniekcjach preparatu rozpuszczającego lokalnie nagromadzoną tkankę tłuszczową, bądź też karboksyterapię, która także redukuje tłuszcz. Lipoliza iniekcyjna, a także karboksyterapia wymagają serii zabiegów.
Ryzyko nawrotu masywnych łydek po zabiegu wyszczuplenia łydek:
Ryzyko ponownego wystąpienia masywnych łydek zależy od stylu życia (rodzaj aktywności fizycznej i diety, dyscyplina w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała). Zwykle zabiegi na wyszczuplenie łydek z toksyną botulinową przynoszą efekty na kilka miesięcy, zaś lipoliza iniekcyjna daje rezultat na dłużej.