Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg wypełniania bruzd nosowo-wargowych.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych to sposób na bruzdy powstające na granicy policzka i górnej wargi. Pogłębiają się one z wiekiem. Bruzdy te zaczynają się przy skrzydełkach nosa, zaś kończą się bocznie od kącików ust. Ich widoczność zależy od intensywności artykulacji, czynności mięśni mimicznych, ale także od procesów starzenia. Spłycenie bruzd nosowo-wargowych powoduje odmłodzenie wyglądu. Warto dodać, że efekt ten uzyskuje się bezpośrednio po zabiegu.

Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu wypełniania bruzd nosowo-wargowych?

Głębokie bruzdy nosowo-wargowe są powszechnym zjawiskiem u osób w wieku dojrzałym, często pojawiają się po skończeniu 40 r.ż., a nawet już po 25 r.ż. Nieco rzadziej mamy do czynienia z bruzdami wynikającymi z naturalnej anatomii i specyficznej mimiki pacjenta. 

Jak wyglądają bruzdy nosowo-wargowe?

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych wykonujemy, gdy u pacjenta występują głębokie linijne załamania skóry w miejscu zetknięcia się policzka i wargi górnej. Uwidoczniają się one zwłaszcza podczas uśmiechania się i podczas artykulacji. Problem nasila się wraz z narastaniem wiotkości skóry, a także zanikiem podskórnej tkanki tłuszczowej policzków. 

W jakich rodzajach bruzd nosowo-wargowych stosujemy zabieg wypełniania bruzd nosowo-wargowych?

Podział bruzd nosowo-wargowych ze względu na ich głębokość:

 • linie nosowo-wargowe (zagniecenia, zagniotki) – płytkie załamania skóry u szczupłych osób, wynikające z charakterystycznej dla danego pacjenta anatomii twarzy i żywej mimiki;
 • bruzdy nosowo-wargowe – zagłębienia między policzkami a kącikami ust bez widocznych zagnieceń skóry;
 • połącznie linii i bruzd nosowo-wargowych – jednoczesna obecność zarówno zagnieceń skóry, jak i zagłębień w okolicy między skrzydełkami nosa a kącikami ust.

Ponadto należy dodać, że zabieg wypełniania bruzd nosowo-wargowych przeprowadza się tylko na bruzdach widocznych na twarzy poddanej działaniu grawitacji. Oznacza to, że twarz ma być w spoczynku (tj. bez mimiki i śmiania się).

Przyczyny powstawania bruzd nosowo-wargowych:

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych to zabieg rozwiązujący problem bruzd między skrzydełkami nosa a kącikami ust. Jego powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka, takie jak:

 • predyspozycje genetyczne, a zwłaszcza szczupła budowa twarzy, a także wiotka, cienka skóra;
 • procesy starzenia, a więc związana z nimi utrata podskórnej tkanki tłuszczowej policzków, jak również opadanie tkanek pod wpływem grawitacji;
 • nadmierna mimika;
 • gwałtowny spadek masy ciała;
 • wady zgryzu;
 • brak zębów trzonowych;
 • spanie w ułożeniu na boku, powodujące zagniatanie policzków;
 • sucha skóra, a także niedostateczne nawodnienie organizmu;
 • nadmierna ekspozycja na słońce;
 • palenie papierosów. 

Zapobieganie bruzdom nosowo-wargowym:

Zabieg wypełniania bruzd nosowo-wargowych można opóźnić dzięki systematycznej dbałości o odpowiednie nawilżanie i odżywianie skóry, a więc dzięki stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji kosmetycznej, jak również przestrzeganiu zdrowej, zbilansowanej diety. Ponadto istotna jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym, a także unikanie palenia papierosów. 

W jaki sposób można usunąć bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe usuwa się, a właściwie spłyca, stosując wypełniacz. Najpopularniejszym preparatem wypełniającym bruzdy jest kwas hialuronowy. Jego zastosowanie przynosi natychmiastowe efekty w postaci spłycenia bruzd i odmłodzenia wyglądu. Poza tym ceni się fakt, że jest to zabieg stosunkowo mało inwazyjny, nie wymagający od pacjenta rekonwalescencji. Natomiast alternatywę dla kwasu hialuronowego stanowi przeszczep własnej tkanki tłuszczowej w okolice bruzd nosowo-wargowych. Taki zabieg nie tylko niweluje niechciane zagłębienia między policzkiem a górną wargą, ale także bardzo mocno rewitalizuje tkanki. Całkowita likwidacja bruzd nosowo-wargowych nie wygląda naturalne. Zatem właściwe wypełnienie bruzd polega na ich spłyceniu. 

Ryzyko nawrotu bruzd nosowo-wargowych po zabiegu wypełniania bruzd nosowo-wargowych:

Bruzdy nosowo-wargowe pozostają mało widoczne po zabiegu co najmniej przez kilka miesięcy, zaś nawrót głębokich bruzd nastąpi standardowo po upływie około roku w przypadku kwasu hialuronowego, a nawet ponad 2 lat w sytuacji zastosowania lipotransferu. Ryzyko szybkiego nawrotu bruzd wzrasta wraz z obecnością wielu czynników ryzyka predysponujących do nawrotu tego problemu estetycznego. 

Polecane zabiegi wypełniania bruzd nosowo-wargowych:

wypelnianie-bruzd-nosowo-wargowych

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google