
POLECANE ZABIEGI
Laseroterapia łagodne zmiany skórneA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania włókniaków.
Usuwanie włókniaków to likwidacja zmian o postaci grudkowatych narośli. Zabieg usuwania włókniaków najczęściej wykonuje się laserem CO2. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, ponieważ nie powodują dokuczliwych objawów (brak bólu, swędzenia i sączącego się z nich płynu) czy skutków ubocznych i nie ulegają zezłośliwieniu. Gdy włókniaki osiągają znaczne rozmiary, zaczynają stanowić problem estetyczny. Usunięcie narośli skórnych jest wskazane, jeśli przeszkadzają w codziennym życiu. Dzieje się tak w przypadku włókniaków na powiekach, ponieważ utrudniają mruganie, a nawet normalne widzenie. Niektóre narośla zlokalizowane są w wyjątkowo wrażliwych miejscach (w okolicy biustu, pachwin, pach lub stóp), gdzie są narażone na podrażnienia i otarcia, przez co mogą powodować dyskomfort. Niepokój powinny wzbudzić włókniaki, które bardzo szybko rosną, zmieniają wygląd i towarzyszą im inne nietypowe objawy (np. ból, swędzenie, krwawienie, owrzodzenie, strupki). Warto je leczyć, gdyż tego typu guzki wymagają dokładnej diagnostyki i poddania badaniu histopatologicznemu w celu różnicowania ze zmianami złośliwymi skóry (np. czerniakiem).
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu usuwania włókniaków?
Włókniaki są często spotykanym schorzeniem skóry – u wielu dorosłych osób (przeważnie kobiet) można zaobserwować przynajmniej jedną taką zmianę na skórze.
Jak wyglądają włókniaki?
Włókniaki zazwyczaj mają kształt kulistych, workowatych guzków różnej wielkości (od 2 mm do 5 cm). Pojawiają się na różnych częściach ciała; najczęściej zlokalizowane są na szyi, piersiach (włókniaki piersiowe), jak też w okolicy pach i pachwin.
Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania włókniaków?
Najczęściej usuwa się włókniaki miękkie. Jednak wyróżnia się dwa rodzaje włókniaków:
- włókniak miękki;
- włókniak twardy.
Włókniak miękki jest drobny i miękki w dotyku, w kolorze zbliżonym do koloru skóry; często występuje pojedynczo lub w skupiskach na szyi, dekolcie i w pachwinach. Włókniak twardy jest duży i stwardniały, przeważnie ma ciemny – czarny lub brązowy – kolor; najczęściej pojawia się na kończynach. Jednym z rodzajów włókniaka miękkiego jest włókniak starczy, który z reguły występuje u kobiet (zwłaszcza o brązowych oczach i włosach) w postaci nie tylko pojedynczych zmian, ale także mniejszych zmian mnogich. Większość włókniaków starczych ma wielkość ziarna gorczycy, choć niekiedy osiągają nawet rozmiar orzecha laskowego. Włókniak twardy niejednokrotnie jest mylony ze znamionami barwnikowymi.
Przyczyny powstawania włókniaków:
Włókniaki (łac. fibroma) to łagodne guzy nowotworowe mające postać grudkowatych narośli, które powstają z tkanki łącznej włóknistej przeważnie w wyniku uwarunkowań genetycznych, urazów i stanów zapalnych. Usuwanie włókniaków to zabieg rozwiązujący problem włókniaków, których powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:
- predyspozycje genetyczne;
- choroba Recklinghausena (nerwiakowłókniakowatość);
- cukrzyca;
- otyłość;
- problemy endokrynologiczne;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej;
- choroby związane z zaburzeniami układu odpornościowego;
- przyjmowanie leków immunosupresyjnych;
- zakażenie wirusem HIV;
- przebyte urazy;
- zranienia;
- ukąszenia i powstałe w efekcie miejscowe stany zapalne;
- zapalenie mieszków włosowych;
- ciąża.
Zapobieganie powstawaniu włókniaków – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania włókniaków?
Najczęściej włókniaki mają charakter wrodzony, dlatego też nie można zapobiec ich powstawaniu. Czasem leczenie zaburzeń hormonalnych i innych stanów prowadzących do częstszego występowania włókniaków może ograniczyć ilość powstających zmian skórnych.
W jaki sposób można usunąć włókniaki?
W celu usuwania włókniaków najczęściej stosuje się laseroterapię z użyciem lasera CO2. Zastępuje ona inne starsze metody, np. wypalanie zmian ciekłym azotem i zabiegi chirurgiczne. Zatem na korzyść zabiegów z wykorzystaniem lasera CO2 przemawiają niskie ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów i mało inwazyjny charakter. Procedury te nie uszkadzają zdrowej skóry i nie niosą ryzyka zachorowania na HIV lub żółtaczkę. Rana po zabiegu szybko się goi. Powstaje mały strupek, który odpada w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni.
Ryzyko nawrotu włókniaków po zabiegu usuwania włókniaków:
Zazwyczaj w miejscu usuniętego włókniaka nie powstaje nowa zmiana. U osób ze skłonnością do tworzenia się licznych włókniaków prawdopodobnie będą występowały nowe zmiany skórne tego typu.