POLECANE ZABIEGI
Toksyna botulinowaA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania uśmiechu dziąsłowego.
Usuwanie uśmiechu dziąsłowego to sposób na uśmiech odsłaniający górne dziąsła. Uśmiech dziąsłowy stanowi normalną odmianę ludzkiej anatomii. Nie każdy ją jednak akceptuje. Wiele osób odczuwa zażenowanie z tego powodu i dokucza im brak samoakceptacji. Uśmiech jest najczęstszą i najłatwiej rozpoznawalną formą ekspresji emocji. Wszyscy marzą o pięknym uśmiechu, ale nie każdy go posiada. Gummy smile jest defektem estetycznym, ale może to być także problem zdrowotny. Wtedy dziąsła, które powinny kończyć się tuż nad szyjką zębów, przykrywają do 50 proc. warstwy zębów. Utrudnia to utrzymanie higieny jamy ustnej. Resztki jedzenia i bakterie mogą dostawać się pod dziąsła, powodując krwawienie z tkanek i zapalenie dziąseł. Sukces leczenia zależy od dobrania odpowiedniej metody. W okresie dojrzewania aparat ortodontyczny pozwala uzyskać dobry, choć nie idealny efekt. Dorośli z wadami szkieletowymi mogą skorzystać z zabiegu usunięcia nadmiaru dziąsła i wydłużenia korony zębów. Korekcji uśmiechu dziąsłowego wynikającego z nieprawidłowej mimiki można dokonać dzięki medycynie estetycznej.
Jak często występują wskazania do wykonania usuwania uśmiechu dziąsłowego?
Gummy smile nie jest rzadkim zjawiskiem, gdyż dotyczy nawet 12 proc. społeczeństwa, przy czym problem ten występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Jak wygląda uśmiech dziąsłowy?
Uśmiech dziąsłowy (ang. gingival smile, gummy smile) to dysproporcja pomiędzy tzw. strefą białą, którą tworzą zęby, a strefą czerwoną, czyli dziąsłami. Za estetykę uśmiechu odpowiadają nie tylko zęby i usta, ale także dziąsła – na jego atrakcyjność mają duży wpływ proporcje i rozmieszczenie tych trzech elementów. U większości osób przy szerokim uśmiechu albo w ogóle nie widać dziąseł, albo widać jedynie ich niewielki fragment obejmujący 1–2 mm wysokości tkanek dziąsła. W przypadku uśmiechu dziąsłowego górna warga odsłania 3–4 mm lub więcej tkanek dziąsła, a w skrajnych przypadkach wysokość widocznego dziąsła może być równa nawet wysokości koron zębów. Taki uśmiech sprawia wrażenie nienaturalnego, a zęby wyglądają na nadmiernie wyrżnięte i za krótkie w stosunku do dziąseł.
Jakie są rodzaje uśmiechu dziąsłowego?
Wyróżnia się kilka typów uśmiechu dziąsłowego:
- dziąsłowy – nieskuteczna recesja dziąsła uwidoczniająca krótkie korony zębowe, opóźnione bierne wyrzynanie zębów;
- mięśniowy – nadreaktywność mięśnia dźwigacza wargi górnej, zbyt krótka górna warga, niska rynienka podnosowa;
- kostno-szkieletowy – zaburzenia wysokości kości szczękowej w wymiarze pionowym (protruzja, czyli przodozgryz szczęki, często występujący jako wada genetyczna).
Przyczyny powstawania uśmiechu dziąsłowego:
Usuwanie uśmiechu dziąsłowego to rozwiązanie problemu gummy smile, na którego powstanie wpływa wiele czynników ryzyka:
- predyspozycje genetyczne;
- wada genetyczna (nadmierny wzrost kości szczęki);
- wady ortodontyczne (np. zły zgryz, drobne zęby);
- nadreaktywność mięśni mimicznych;
- zbyt krótka bądź też nadaktywna górna warga;
- opóźnione bierne wyrzynanie zębów (prawidłowej wielkości korony zębów przykryte dziąsłem);
- bruksizm (zgrzytanie zębami prowadzące do ścierania zębów).
Zapobieganie:
Obecność uśmiechu dziąsłowego nie zależy od czynników zewnętrznych, zatem nie ma możliwości zapobiegnięcia temu wariantowi anatomicznemu uśmiechu.
W jaki sposób można usuwać uśmiech dziąsłowy?
W zależności od stanu klinicznego można zastosować różne metody mające na celu usunięcie uśmiechu dziąsłowego – leczenie ortodontyczne, zabieg mikrochirurgiczny lub toksynę botulinową. Najmniej inwazyjny jest zabieg z botoksem, który podaje się za pomocą cienkiej igły w mięsień okrężny ust, w okolicach skrzydełek nosa. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po kilku dniach. Toksyna botulinowa blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśni (w czasie uśmiechu warga przestaje podnosić się, dzięki czemu dziąsła nie są odsłonięte). Efekty utrzymują od 6 do 8 miesięcy. Zabieg ten jest polecany tym osobom, u których uśmiech dziąsłowy jest spowodowany nadaktywnością górnej wargi.
Ryzyko nawrotu uśmiechu dziąsłowego po zabiegu usuwania uśmiechu dziąsłowego:
Uśmiech dziąsłowy nawraca po ustąpieniu działania botoksu, to znaczy po 6-8 miesiącach należy powtórzyć zabieg. Tymczasem efekty zabiegów chirurgicznych lub leczenia ortodontycznego są trwałe.