Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie kępek żółtych

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania kępek żółtych.

Usuwanie kępek żółtych to zabieg likwidujący zmiany skórne, które są złogami cholesterolu i komórek tłuszczowych. Powstawanie kępek żółtych jest związane z pochłanianiem przez makrofagi nadmiernej ilości tłuszczów i tworzeniem się w ten sposób komórek piankowatych zawierających wewnątrzkomórkowe depozyty cholesterolu i estry. Kępki żółte (inaczej: żółtaki lub ksantomatozy) nie powodują dolegliwości bólowych i nie są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, choć powinny stanowić sygnał ostrzegawczy i zachętę do zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia.

Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu?

Kępki żółte występują dość rzadko. Zmiany te dotyczą przede wszystkim kobiet. Najczęściej pojawiają się między 4. a 5. dekadą życia, choć mogą rozwijać się u dużo młodszych lub starszych osób.

Jak wyglądają kępki żółte?

Usuwanie kępek żółtych przeprowadza się najczęściej w przypadku zmian, które są już wyraźnie widoczne. Ksantomatozy są grudkowatymi zmianami skórnymi w żółtym, pomarańczowym lub brązowym kolorze. Występują przeważnie na skórze powiek (w kącie przyśrodkowym oka). Jednak mogą być zlokalizowane także w innych miejscach ciała, np. na pośladkach, plecach lub kończynach (są to tzw. kępki wysiewne, rozsiane). Żółtaki atakują również stawy, np. kolanowy czy łokciowy (wówczas są to kępki żółte guzkowe) oraz ścięgna, a zwłaszcza ścięgno Achillesa (tzw. kępki żółte ścięgien). Ponadto pojawiają się na dłoniach (kępki żółte linijne dłoni). Kępki żółte rosną powoli i z czasem zlewają się ze sobą. Mogą osiągać wielkość kilku centymetrów, jednak zazwyczaj są dużo mniejsze, a często nawet ledwo widoczne.

Jakie rodzaje zmian poddaje się zabiegowi usuwania kępek żółtych?

Najczęściej usuwa się kępki żółte zlokalizowane na powiekach. Jednak wyróżnia się kilka rodzajów kępek żółtych:

 • kępki żółte powiek (ksantelazma) – miękkie i płasko-wyniosłe twory guzowate zlokalizowane na powiekach;
 • kępki żółte guzowate (łac. ksantoma tuberosum) – duże guzki w kolorze żółto-różowym, które są symetrycznie umiejscowione najczęściej nad dużymi stawami, na rękach i stopach; czasami występują również na pośladkach;
 • kępki żółte wysiewne (łac. ksantoma eruptivum) – drobne żółte guzki umiejscowione najczęściej na pośladkach i wyprostnych częściach kończyn;
 • kępki żółte linijne dłoni (łac. ksantoma palmare striatum) – żółtaki w postaci żółtych linijnych przebarwień na fałdach dłoni;
 • kępki żółte ścięgien – żółte przebarwienia skóry pojawiające się najczęściej w okolicy ścięgna Achillesa i drobnych ścięgien palców u rąk;
 • kępki żółte zlewne (łac. ksantomatosis plana diffusa) – bardzo drobne guzki, które zlewają się ze sobą; przeważnie występują w fałdach skórnych.

Przyczyny powstawania kępek żółtych:

Usuwanie kępek żółtych to zabieg rozwiązujący problem skórnych złogów cholesterolowych, których powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:

 • uwarunkowania genetyczne (hipercholesterolemia rodzinna – występująca w rodzinie choroba, która powoduje zwiększenie stężenia we krwi cholesterolu całkowitego i lipoprotein o małej gęstości);
 • podwyższony cholesterol całkowity;
 • nieprawidłowe stężenie lipidów i trójglicerydów;
 • obecność niektórych chorób, np. cukrzycy, miażdżycy, nowotworów, a także chorób wątroby, nerek lub przewodu pokarmowego;
 • stosowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów, tiazydowych leków moczopędnych lub niektórych βblokerów;
 • niewłaściwa dieta, bogata w tłuszcze (tłuszcze trans i tłuszcze nasycone);
 • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu;
 • zaawansowany wiek.

Przyczyną powstawania kępek żółtych jest podwyższony poziom lipidów we krwi. Ich obecność może wskazywać na problemy z układem krążenia i podwyższony poziom tzw. złego cholesterolu LDL. Jest to frakcja cholesterolu odpowiedzialna za miażdżycę tętnic, a w efekcie – zawał serca. Z badań przeprowadzonych przez Duńczyków wynika, że osoby, które mają kępki żółte na powiekach, są o 48 proc. bardziej narażone na zawał i o 39 proc. bardziej podatne na choroby serca. Żółtaki często towarzyszą hiperlipoproteinemii, czyli zaburzeniom przemiany lipidowej przy zwiększonej ilości tłuszczu. Wzrasta wówczas poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL lub VLDL i trójglicerydów.

Zapobieganie powstawaniu kępek żółtych:

Należy zmienić nawyki żywieniowe i stosować dietę ubogą w tłuszcze, ale bogatą w warzywa, owoce i ryby. Niekiedy – w zależności od postaci hiperlipoproteinemii – konieczne jest zastosowanie leków hipolipemicznych, które obniżają stężenie cholesterolu lub trójglicerydów w surowicy krwi. Wyleczenie podstawowego schorzenia, które doprowadziło do powstania kępek żółtych, może spowodować ich zanik.

W jaki sposób można usunąć kępki żółte?

Usuwanie kępek żółtych można przeprowadzić za pomocą urządzenia medycznego emitującego wiązkę plazmy. Powoduje ono sublimację tkanek, dając natychmiastowy efekt, a także pozwalając na precyzyjne i bezkrwawe wykonanie zabiegu.

Ryzyko nawrotu kępek żółtych:

Prawdopodobieństwo nawrotu kępek żółtych jest większe u osób z zaburzeniami gospodarki lipidowej. Ponadto żółtaki częściej powstają ponownie u pacjentów, którzy mieli zmiany na wszystkich czterech powiekach.

Polecane zabiegi na usuwanie kępek żółtych:

usuwanie-kepek-zoltych

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google