A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg powiększania ust.
Powiększanie ust to sposób na wąskie i asymetryczne usta. Pełne i wydatne usta to jeden z głównych atrybutów kobiecości. Są one uznawane za bardziej zmysłowe i sprawiają, że twarz jest weselsza i pociągająca. Jednak wiele pań od urodzenia ma małe, wąskie lub asymetryczne usta, bądź też dysproporcję pomiędzy górną a dolną wargą. Zbyt małe i wąskie wargi kojarzą się z surowością lub złością. Osoba taka wydaje się ciągle niezadowolona. Często też takie usta zaburzają proporcje twarzy. Z kolei asymetryczne usta stają się przyczyną kompleksów. Na wygląd ust składają się: forma i objętość czerwieni wargowej, kształt i umiejscowienie kącików warg, asymetria prawej i lewej części warg, a także objętość nosowo-wargowa i zarys bruzd nosowo-wargowych. Dużą rolę odgrywają również struktura zębów, kształt brody, genetyka i wiek. Ponadto znaczenie mają nawyki oraz zabiegi estetyczne. Z wiekiem usta tracą jędrność i objętość. Podobny efekt wywołują palenie papierosów, wady zgryzu, nadmierne opalanie się lub mimika.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu powiększania ust?
Powiększanie ust to zabieg, do którego wskazań jest tyle, ile kobiet. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, tak więc zbyt małe, zbyt wąskie czy też nierówne usta są bardzo częstym problemem u pacjentek.
Jak wyglądają wąskie i asymetryczne usta?
Powiększanie ust wykonuje się u pań, które chcą poprawy wyglądu swoich ust. Ich wielkość budzi niezadowolenie, mimo że jest to tylko subiektywna ocena pacjentek. Wąskie usta najczęściej są po prostu elementem urody kobiety, choć nie zawsze akceptowanym. Natomiast asymetria ust może występować pomiędzy górną i dolną wargą lub pomiędzy prawą i lewą stroną ust. Należy przy tym zaznaczyć, że nieco większa dolna warga niż górna nie jest oznaką asymetrii – tak wygląda naturalna budowa ust. Często asymetrycznym ustom towarzyszą również opadające kąciki. Krzywe usta uwidaczniają się szczególnie w przypadku asymetrii dynamicznej, kiedy nierówne wargi mimowolnie zwracają na siebie uwagę podczas mówienia lub uśmiechania się. Poza tym z upływem lat usta coraz bardziej odwadniają się, stopniowo marszczą się i zwężają. Zaciera się granica między czerwienią wargową a skórą, naskórek staje się coraz cieńszy, a kąciki warg zaczynają opadać, nadając twarzy smutny lub zatroskany wygląd.
W jakich rodzajach wąskich i asymetrycznych ust stosujemy zabieg powiększania ust?
Powiększanie ust stosuje się w przypadku wąskich warg bądź też relatywnie małej w stosunku do całej twarzy czerwieni wargowej. Poza tym zabiegi modelowania ust wykonuje się u osób z asymetrią warg o różnej morfologii i pochodzeniu.
Przyczyny powstawania problemu wąskich i asymetrycznych ust:
Powiększanie ust jest zabiegiem rozwiązującym problem małych ust. Wynika on z różnych przyczyn. Otóż uwarunkowania genetyczne są najczęstszą przyczyną zbyt małych czy asymetrycznych ust. Rzadko kiedy asymetria jest wynikiem wrodzonych chorób, przebytych urazów lub wypadków. Inną przyczyną niekorzystnego wyglądu ust jest proces starzenia – wargi też się starzeją, podobnie jak inne części ciała.
Czynniki zwiększające ryzyko problemu wąskich i asymetrycznych ust:
- uwarunkowania genetyczne;
- wady zgryzu;
- zaburzenia pracy mięśni;
- blizny powypadkowe;
- blizny po opryszczkach;
- zajęcza warga (wrodzona wada rozwojowa polegająca na rozszczepie wargi i podniebienia);
- udar;
- porażenie Bell’a (samoistnie występujące nagłe porażenie nerwu twarzowego);
- asymetria dynamiczna (pojawia się podczas mówienia lub uśmiechu, może być spowodowana neuropraksją, czyli odcinkowym uszkodzeniem nerwu);
- nieprawidłowo wykonane zabiegi w okolicy ust, np. wypełnianie kwasem hialuronowym.
Zapobieganie wąskim i asymetrycznym ustom – jak opóźnić konieczność zabiegu powiększania ust?
Kształt ust jest sprawą dziedziczną, dlatego nie mamy wielkiego wpływu na ich pierwotny wygląd. Zanim pacjentka sięgnie po zabiegi z medycyny estetycznej, może korygować usta za pomocą makijażu. Również regularne masaże czerwieni wargowej pozwalają utrzymać jędrność i gładkość ust.
W jaki sposób można usunąć problem wąskich i asymetrycznych ust?
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej pozwalają na modelowanie i korekcję kształtu ust. Podczas jednego zabiegu można powiększyć usta, zlikwidować asymetrię i przywrócić wargom odpowiednie proporcje. Oprócz tego możliwe jest odtworzenie granicy pomiędzy czerwienią a skórą, wywinięcie ust trochę na zewnątrz i uniesienie kącików. Kwas hialuronowy, który wprowadza się pod skórę za pomocą cieniutkiej igły, nadaje ustom odpowiedni kształt i likwiduje asymetrię. Dodatkowo dzięki zdolności kwasu do wiązania wody w skórze, wargi są odpowiednio nawilżone i wygładzone. Podobne efekty można uzyskać za pomocą fibryny bądź też lipotransferu, które dodatkowo silnie stymulują procesy rewitalizujące tę okolicę. Do modelowania ust wystarcza niewielka ilość tkanki tłuszczowej. Przez kilka tygodni część przeszczepionych komórek ulega biodegradacji, co sprawia, że ostateczny efekt jest bardziej delikatny niż w dniu zabiegu.
Ryzyko nawrotu wąskich i asymetrycznych ust po zabiegu powiększania ust:
Powrót do pierwotnego kształtu ust następuje po pewnym czasie od przeprowadzonej procedury estetycznej. Efekty modelowania ust kwasem hialuronowym utrzymują się od 8 do 12 miesięcy w zależności od rodzaju skóry i trybu życia. W przypadku lipotransferu uzyskane rezultaty utrzymują się od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Biostymulator fibryna daje subtelniejsze i bardziej krótkotrwałe rezultaty.