POLECANE ZABIEGI
Lipotransfer w ginekologiiA&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg powiększania piersi.
Powiększanie piersi to sposób na mały rozmiar biustu. Mały i obwisły biust bywa przyczyną kompleksów i negatywnie wpływa na życie seksualne. Piersi – atrybut kobiety – to zmodyfikowane gruczoły potowe, które wytwarzają mleko po urodzeniu dziecka. Zbudowane są z tkanki gruczołowej, tłuszczowej i łącznej; nie mają mięśni, które by je podtrzymywały. Zaczynają kształtować się około 6. tygodnia życia płodowego. Biust rozwija się w okresie dojrzewania, gdy w organizmie wzrasta poziom estrogenu i progesteronu. W tym czasie rosną w piersiach zraziki (gruczoły pęcherzykowe produkujące mleko) i kanaliki, które transportują mleko ze zrazików do brodawki sutkowej. Jednocześnie skóra na klatce piersiowej rozciąga się, a piersi przybierają zaokrąglony kształt. Za jędrność i sprężystość biustu odpowiada tkanka tłuszczowa i łączna oraz więzadła Coopera – pojedynczo skręcone unerwione włókna. Wygląd biustu zależy również od kondycji skóry, która podtrzymuje piersi. Osłabienie lub przesuszenie skóry, a także spadek jej gęstości negatywnie wpływają na piersi – biust zaczyna opadać.
Jak często występują wskazania do wykonania zabiegu powiększania piersi?
Małe, a także obwisłe piersi to problem nie tylko starszych kobiet. Często młode kobiety, które długo karmią piersią, skarżą się na to, że ich biust jest mniejszy i bardziej obwisły niż przed zajściem w ciążę. Małe piersi występują u 9% kobiet, zaś średniej wielkości biust – u 30% pacjentek.
Jak wyglądają małe piersi?
Powiększanie piersi wykonuje się, gdy kobieta uważa, że jej biust ma zbyt mały rozmiar. Określenie małych piersi nie jest ściśle zdefiniowane. Na ogół przyjmuje się, że są to piersi mieszczące się w miseczce od AA do B. Inaczej mówiąc, różnica między obwodem w biuście i pod nim wynosi 7-14 cm. Kobiece piersi różnią się wielkością, kształtem i jędrnością. Z reguły obie piersi nie są takie same – często jedna z nich, przeważnie lewa, jest większa. Tkanka piersiowa zmienia się w różnych okresach życia kobiety – w okresie dojrzewania, w czasie cyklu menstruacyjnego i ciąży, a także po menopauzie. Zazwyczaj piersi u młodych kobiet mają więcej tkanki gruczołowej. Z wiekiem zaś większość tkanki gruczołowej i przewodów mlekowych zostaje zastąpiona luźniejszą tkanką tłuszczową, czego efektem jest zmiana gęstości i kształtu piersi. Dodatkowo więzadła tracą swoją elastyczność, zaś skóra traci swą jędrność, przez co piersi zaczynają opadać.
W jakich rodzajach problemu małych piersi stosujemy zabieg powiększania piersi?
Procedura powiększania piersi znajduje zastosowanie, gdy biust ma zbyt mały rozmiar. Innym wskazaniem do zabiegu jest utrata jędrności skóry, wskutek czego piersi zaczynają opadać.
Przyczyny powstawania problemu małych piersi:
Powiększanie piersi to zabieg rozwiązujący problem małego biustu, którego powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:
- uwarunkowania genetyczne;
- proces starzenia;
- grawitacja;
- menopauza;
- długi okres karmienia piersią;
- garbienie się, a także nieprawidłowa postawa;
- źle dobrana bielizna;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry;
- regularne gorące prysznice;
- niewłaściwa dieta;
- utrata dużej masy ciała;
- palenie papierosów;
- zbyt częsta ekspozycja na słońce;
- brak aktywności fizycznej.
Zapobieganie problemowi małych piersi – jak opóźnić konieczność zabiegu powiększania piersi?
Rozmiar piersi wynika z uwarunkowań dziedzicznych, zatem kobieta nie ma wpływu na ich wielkość. Uwydatnienie biustu można pośrednio osiągać za pomocą właściwie dobranej bielizny, dopasowanych ubrań i wyprostowanej postawy ciała.
W jaki sposób można usunąć problem małych piersi?
Gdy piersi są lub stają się małe i obwisłe, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która stanowi alternatywę dla chirurgii plastycznej. Lipotransfer, czyli autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej, polega na pobraniu tłuszczu z tzw. depozytów tłuszczowych (uda, brzuch, biodra lub plecy), oczyszczeniu z płynnej frakcji w laboratoryjnej wirówce, a następnie ponownemu wszczepieniu w piersi. Tłuszcz jest naturalnym wypełniaczem, a więc bardzo dobrze tolerowanym przez organizm. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Następnie w okresie rekonwalescencji należy przez 2 tygodnie nosić specjalny kostium podtrzymujący biust.
Ryzyko nawrotu problemu małych piersi po zabiegu powiększania piersi:
Po zabiegu powiększania piersi uzyskany rozmiar biustu zależy od stanu przeszczepionej tkanki tłuszczowej. Mianowicie jest on niezmienny, o ile pacjentka utrzymuje stałą masę ciała.