Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie trądziku różowatego

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której leczy się trądzik różowaty.

Leczenie trądziku różowatego to sposób na przewlekłą zapalną chorobę skóry twarzy. Towarzyszą jej zaczerwienienie, teleangiektazje i krostki. Zmienia się faktura skóry, która staje się nierówna, pogrubiona i guzowata. Zmiany skórne występują przeważnie na czole, policzkach oraz w okolicach oczu i nosa. W ostatnim stadium rozwoju choroby tworzą się większe guzy, które mogą zdeformować twarz. Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak wiadomo, że wywołują ją m.in. zaburzenia hormonalne i zaburzenia naczyniowo-ruchowe. Dużą rolę odgrywają również geny, alergie i nadciśnienie tętnicze. Ponadto trądzik różowaty często występuje równolegle z chorobami układu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka.

Jak często występują wskazania do leczenia trądziku różowatego?

Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) występuje u 2–10 proc. całej populacji, głównie u kobiet w wieku 25–35 i 45–55 lat, jednak choroba ma cięższy przebieg u mężczyzn. Najczęściej występuje u osób, które mają jasną karnację skóry twarzy, jasne oczy i jasne włosy (I i II fototyp skóry), czyli głównie u mieszkańców Północnej i Zachodniej Europy, a także Ameryki Północnej. 

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Kryteria diagnostyczne trądziku różowatego dzielą się na pierwszorzędowe (rumień przemijający, rumień stały, grudki, krosty i teleangiektazje) oraz drugorzędowe, do których zalicza się uczucie pieczenia i/lub szczypania skóry w obrębie zmian, obecność blaszek, wysuszenie bądź też obrzęk skóry. Do tego dochodzą objawy oczne i objawy trądziku różowatego zlokalizowane poza twarzą, jak też zmiany przerostowe. 

Jakie są rodzaje trądziku różowatego?

Leczenie trądziku różowatego stosuje się w przypadku schorzenia, w którym wyróżnia się cztery postacie:

  • postać teleangiektatyczno-rumieniowata – na twarzy pojawia się rumień przemijający lub stały, zmianom tym często towarzyszą teleangiektazje i obrzęk twarzy, a także uczucie pieczenia i palenia skóry w obrębie zmian;
  • postać grudkowo-krostkowa – w środkowej części twarzy występuje stały rumień, okresowo również grudki i krosty;
  • postać z dominacją zmian przerostowych – skóra staje się grubsza, cechuje ją nieregularna powierzchnia, a także obecność zmian guzowatych (najczęściej na nosie – tzw. nos kalafiorowaty, brodzie, czole, policzkach lub uszach); często w obrębie zmian przerostowych pojawia się zapalenie mieszków włosowych;
  • postać oczna – trudna do rozpoznania odmiana choroby przejawiająca się przewlekłymi stanami zapalnymi brzegów powiek, spojówek i rogówek (łzawienie i przekrwienie oczu, pieczenie, kłucie i swędzenie, a dodatkowo światłowstręt i uczucie obecności ciała obcego w oku).

Odmianę trądziku różowatego stanowi ziarniniakowy trądzik różowaty (łac. granulomatous rosacea), który cechuje występowanie guzków bądź twardych grudek w kolorze żółtym, brązowym lub czerwonym. Mogą one prowadzić do bliznowacenia. Zmiany te umiejscowione są głównie na minimalnie zapalnym podłożu bądź też w niezmienionej chorobowo skórze, tj. na bocznych powierzchniach policzków, dolnych powiekach lub wokół naturalnych otworów. Najczęściej nie towarzyszy im przetrwały rumień twarzy czy napadowe zaczerwienienia twarzy. 

Czynniki ryzyka:

Leczenie trądziku różowatego to rozwiązanie problemu przewlekłej zapalnej choroby skóry. Tymczasem pojawienie się tej choroby zależy od wielu czynników ryzyka takich jak:

  • predyspozycje genetyczne;
  • nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego;
  • przewlekły stres;
  • ciężkostrawna dieta;
  • przyjmowanie dużych dawek witaminy B6 i B12;
  • zaburzenia trawienia, w tym nietolerancja pokarmów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • łojotok bądź też nieprawidłowy skład łoju;
  • zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania;
  • działanie wybranych białek na skórę;
  • zakażenie mieszków włosowych roztoczem Demodex folliculorum;
  • wpływ mikroorganizmów, np. bakterii Helicobacter pylori;
  • zakażenia bakteryjne skóry;
  • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV);
  • promieniowanie ultrafioletowe (zbyt długie, jak również częste opalanie się, zwłaszcza w solarium);
  • wysoka temperatura (np. zbyt częste gorące kąpiele, a także korzystanie z sauny);
  • zbyt gwałtowne zmiany temperatur;
  • zbyt długie stosowanie maści bądź też kremów zawierających sterydy;
  • stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu i kwasu nikotynowego. 

Zapobieganie:

Zapobieganie rozwojowi schorzenia polega na stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji, a więc polega na nawilżaniu i natłuszczaniu skóry, łagodzeniu podrażnień, jak również na wzmacnianiu naczynek krwionośnych. Poza tym ważną rolę odgrywa unikanie w diecie czynników drażniących wrażliwą skórę, tj. alkoholu, papierosów, ostrych, gorących, ciężkostrawnych, tłustych i wysoko przetworzonych potraw, a także mocnej kawy lub herbaty. Należy chronić skórę przed bardzo niskimi i bardzo wysokimi temperaturami, silnym wiatrem i chlorowaną wodą, a ponadto przed promieniowaniem UV. Niewskazany jest także silny stres i duży wysiłek fizyczny. 

W jaki sposób można leczyć trądzik różowaty?

Decyzję dotyczącą wyboru i kolejności przeprowadzanych zabiegów podejmuje lekarz na podstawie objawów i stopnia zaawansowania choroby. Laseroterapia zmian naczyniowych ogranicza zakres i nasilenie rumienia, a także pozwala zamykać rozszerzone naczynka. Objawy trądziku różowatego łagodzone są ponadto przez peelingi chemiczne i zabiegi fotoprotekcyjne. Zabiegi wykonuje się w serii. 

Ryzyko nawrotu trądziku różowatego po leczeniu:

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, a więc zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii mogą jedynie złagodzić jej przebieg, nie wyleczyć. Choroba przebiega z okresami łagodzenia lub ustąpienia objawów chorobowych i zaostrzeń, które wymagają przewlekłego stosowania leków. Każde zaostrzenie przyczynia się do postępującego uszkodzenia skóry i nasilenia objawów choroby. 

Polecane zabiegi:

leczenie-tradziku-rozowatego

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google