fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie trądziku różowatego

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której rozwiązuje się problem trądziku różowatego (stan zapalny i podrażnienia skóry towarzyszące trądzikowi różowatemu, rumień twarzy z obecnością grudek, krost i zmian zapalnych).

W przebiegu trądziku różowatego występują zmiany naczyniowe, które można redukować m.in. laseroterapią i termokoagulacją.

Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) to przewlekła zapalna choroba skóry twarzy, której towarzyszą takie objawy, jak zaczerwienienie, pajączki naczyniowe (teleangiektazje) i krostki. Zmienia się faktura skóry, która staje się nierówna, pogrubiona i guzowata. Zmiany skórne występują przeważnie na czole, policzkach oraz w okolicach oczu i nosa. W ostatnim stadium rozwoju choroby tworzą się większe guzy, które mogą zdeformować twarz. Trądzik różowaty występuje u 2–10 proc. całej populacji, głównie u kobiet w wieku 25–35 i 45–55 lat, jednak choroba ma cięższy przebieg u mężczyzn. Najczęściej występuje u osób, które mają jasną karnację skóry twarzy, jasne oczy i jasne włosy (I i II fototyp skóry), czyli głównie u mieszkańców Północnej i Zachodniej Europy oraz Ameryki Północnej. Kryteria diagnostyczne trądziku różowatego dzielą się na pierwszorzędowe (rumień przemijający, rumień stały, grudki, krosty i teleangiektazje) oraz drugorzędowe, do których zalicza się uczucie pieczenia i/lub szczypania skóry w obrębie zmian, obecność blaszek, wysuszenie lub obrzęk skóry. Do tego dochodzą objawy oczne i objawy trądziku różowatego zlokalizowane poza twarzą, jak też zmiany przerostowe. Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak wiadomo, że wywołują ją m.in. zaburzenia hormonalne i zaburzenia naczyniowo-ruchowe. Dużą rolę odgrywają również geny, alergie i nadciśnienie tętnicze. Ponadto trądzik różowaty często występuje równolegle z chorobami układu pokarmowego, np. chorobą wrzodową żołądka.
Choroba przebiega z okresami łagodzenia lub ustąpienia objawów chorobowych i zaostrzeń, które wymagają przewlekłego stosowania leków. Każde zaostrzenie przyczynia się do postępującego uszkodzenia skóry i nasilenia objawów choroby. Wyróżnia się cztery postacie trądziku różowatego i jedną tzw. odmianę:

 • postać teleangiektatyczno-rumieniowata – na twarzy pojawia się rumień przemijający lub stały, zmianom tym często towarzyszą teleangiektazje i obrzęk twarzy, a także uczucie pieczenia i palenia skóry w obrębie zmian;
 • postać grudkowo-krostkowa – w środkowej części twarzy występuje stały rumień, okresowo również grudki i krosty;
 • postać z dominacją zmian przerostowych – skóra staje się grubsza, cechuje ją nieregularna powierzchnia i obecność zmian guzowatych (najczęściej na nosie – tzw. nos kalafiorowaty, brodzie, czole, policzkach lub uszach); często w obrębie zmian przerostowych pojawia się zapalenie mieszków włosowych;
 • postać oczna – trudna do rozpoznania odmiana choroby przejawiająca się przewlekłymi stanami zapalnymi brzegów powiek, spojówek i rogówek (łzawienie i przekrwienie oczu, pieczenie, kłucie i swędzenie, a dodatkowo światłowstręt i uczucie obecności ciała obcego w oku).

Odmianę trądziku różowatego stanowi ziarniniakowy trądzik różowaty (łac. granulomatous rosacea), który cechuje występowanie guzków bądź twardych grudek w kolorze żółtym, brązowym lub czerwonym, które mogą prowadzić do bliznowacenia. Zmiany te umiejscowione są głównie na minimalnie zapalnym podłożu lub w niezmienionej chorobowo skórze – na bocznych powierzchniach policzków, dolnych powiekach lub wokół naturalnych otworów. Najczęściej nie towarzyszy im przetrwały rumień twarzy czy napadowe zaczerwienienia twarzy.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia trądziku różowatego?

 • predyspozycje genetyczne;
 • nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego;
 • przewlekły stres;
 • ciężkostrawna dieta;
 • przyjmowanie dużych dawek witaminy B6 i B12;
 • zaburzenia trawienia, w tym nietolerancję pokarmów;
 • nadużywanie alkoholu;
 • łojotok lub nieprawidłowy skład łoju;
 • zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania;
 • działanie wybranych białek na skórę;
 • zakażenie mieszków włosowych roztoczem Demodex folliculorum;
 • wpływ mikroorganizmów, np. bakterii Helicobacter pylori;
 • zakażenia bakteryjne skóry;
 • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV);
 • promieniowanie ultrafioletowe (zbyt długie i częste opalanie się, zwłaszcza w solarium);
 • wysoka temperatura (np. zbyt częste gorące kąpiele i korzystanie z sauny);
 • zbyt gwałtowne zmiany temperatur;
 • zbyt długie stosowanie maści lub kremów zawierających sterydy;
 • stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu i kwasu nikotynowego.

W jaki sposób można pozbyć się trądziku różowatego?

Medycyna estetyczna i kosmetologia oferują wiele metod leczenia trądziku różowatego. Decyzję dotyczącą wyboru i kolejności przeprowadzanych zabiegów podejmuje lekarz na podstawie objawów i stopnia zaawansowania choroby. Ponadto leczenie schorzenia polega na stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji – nawilżaniu, natłuszczaniu, łagodzeniu podrażnień i wzmacnianiu naczynek krwionośnych. Ważną rolę odgrywa unikanie czynników drażniących wrażliwą skórę, tj. alkoholu, papierosów, ostrych i gorących potraw oraz mocnej kawy lub herbaty. Należy chronić skórę przed bardzo niskimi i bardzo wysokimi temperaturami, silnym wiatrem i chlorowaną wodą. Niewskazany jest także silny stres i duży wysiłek fizyczny.

W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku stosuje się następujące zabiegi:

 • laseroterapia (Alex/Nd-YAG) – zmiany naczyniowe (redukcja i leczenie trądziku różowatego laserem);
 • termokoagulacja (zamknięcie pajączków naczyniowych i innych rozszerzonych naczynek krwionośnych termokoagulacją, usuwanie popękanych naczynek i pajączków towarzyszących trądzikowi różowatemu termokoagulacją);
 • peelingi chemiczne (leczenie trądziku różowatego peelingiem chemicznym, zmniejszenie zaczerwienienia skóry peelingiem chemicznym);
 • zabieg fotoprotekcyjny – skóra wrażliwa i naczyniowa (złagodzenie objawów trądziku różowatego zabiegiem).
leczenie-tradziku-rozowatego

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.