fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie skóry łojotokowej

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której  leczy się skórę łojotokową. 

Leczenie skóry łojotokowej to sposób na nadmierną czynność gruczołów łojowych. Cera ta wymaga równowagi między wydzielaniem a usuwaniem łoju. Nadmiar łoju w połączeniu ze złuszczonymi komórkami warstwy rogowej i zmienionym pH skóry tworzy doskonałą pożywkę dla saprofitycznych mikroorganizmów, które rozwijają się na powierzchni skóry. U osób z cerą tłustą zwiększa się skłonność do łojotokowego zapalenia skóry, infekcji grzybiczych, a także trądziku pospolitego i różowatego. Pomimo wielu wad tłusta cera ma też kilka zalet: Dobrze toleruje wodę i mydło, wykazuje większą odporność na działanie mrozu i wiatru, jest lepiej chroniona przed działaniem czynników drażniących i mikrourazami mechanicznymi. Warstwa sebum zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, dzięki czemu skóra dłużej pozostaje gładka i bez zmarszczek, a w okresie starzenia nie ulega przesuszeniu.

Jak często występują wskazania do leczenia skóry łojotokowej?

Skóra łojotokowa jest częstym schorzeniem, ale jego występowanie w dużej mierze skorelowane jest z wiekiem pacjenta. Mianowicie – aktywność gruczołów łojowych zależy od pracy układu hormonalnego (androgeny i wzrost progesteronu stymulują, a estrogeny hamują produkcję łoju) i podlega wahaniom w różnych okresach życia. U noworodków jest duża, następnie zmniejsza się we wczesnym dzieciństwie, po czym ponownie rośnie w okresie dojrzewania. Z biegiem lat znowu maleje, zwłaszcza u kobiet. 

Jakie są objawy skóry łojotokowej?

Leczenie skóry łojotokowej wdrażamy w sytuacji, gdy występuje nasilenie objawów typowych dla cery tłustej. Cerę łojotokową cechuje nadmierna praca gruczołów łojowych. Skóra szybko się przetłuszcza i zaczyna się błyszczeć, nawet bezpośrednio po umyciu (głównie w tzw. strefie T, czyli na czole, w okolicach nosa i na brodzie, czasem na policzkach). Wzmożone wydzielanie sebum obserwuje się również na plecach między łopatkami, ramionach i na klatce piersiowej. Ujścia gruczołów (pory) są rozszerzone; często tworzą się wykwity skórne w postaci zaskórników otwartych lub zamkniętych, a także grudki i krosty. Skóra łojotokowa jest słabo ukrwiona i grubsza niż skóra sucha czy normalna; ma ziemisto-szarożółty kolor. 

Jakie są rodzaje skóry łojotokowej?

Skóra łojotokowa nazywana jest także skórą tłustą. Jest to jeden z podstawowych typów cery. Odmianą cery tłustej jest skóra trądzikowa.

Czynniki ryzyka:

Leczenie skóry łojotokowej to rozwiązanie problemu tłustej cery, który pojawia się zależnie od wielu różnych czynników ryzyka:

 • uwarunkowania genetyczne;
 • okres dojrzewania;
 • przewlekły stres i napięcie nerwowe;
 • zaburzenia przemiany materii i pracy układu trawiennego;
 • zaburzenia hormonalne, zwłaszcza nadmierne wydzielanie progesteronu;
 • cykl miesiączkowy – wydzielanie łoju zwiększa się w drugiej części cyklu;
 • zakażenia lipofilnym drożdżakiem Malassezia furfur;
 • choroby układu nerwowego, np. choroba Parkinsona;
 • przyjmowanie niektórych leków, np. obniżających poziom cholesterolu;
 • nieprawidłowa dieta, uboga w produkty zawierające witaminy A, C, B2 i E, a także spożywanie ostrych przypraw, czekolady lub kawy;
 • palenie papierosów;
 • niewłaściwa pielęgnacja, np. zbyt częste oczyszczanie i złuszczanie naskórka;
 • zbyt częsta ekspozycja na słońce;
 • niekorzystne czynniki klimatyczne, np. wysoka temperatura otoczenia, wilgotność, zimno. 

Zapobieganie łojotokowi skóry:

Aby zapobiec łojotokowi skóry bądź też go ograniczyć, należy wyeliminować czynniki prowadzącego do nadmiernego wydzielania sebum. Tak więc należy wprowadzić ograniczenia w diecie, tzn. unikać żywności przetworzonej, a za to stosować posiłki bogate w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto trzeba starać się unikać sytuacji stresowych.

W jaki sposób można leczyć skórę łojotokową?

Pielęgnacja cery łojotokowej powinna opierać się na ograniczaniu wydzielania sebum, ale należy uważać, aby nie przesuszyć skóry. Istotne jest usuwanie martwego naskórka, odblokowywanie porów i systematyczne usuwanie zaskórników. W tym celu warto skorzystać z peelingów chemicznych. Zabiegi te pozwalają wyrównać powierzchnię skóry, odświeżyć ją i pobudzić do odnowy. Medycyna estetyczna proponuje także zastosowanie śródskórnych iniekcji toksyny botulinowej, która na kilka miesięcy hamuje działanie gruczołów łojowych.

Ryzyko nawrotu:

Skóra łojotokowa to problem nawracający, wymagający stałej pielęgnacji i zabiegów ograniczających nadprodukcję sebum.

Polecane zabiegi:

 • peelingi chemiczne;
 • toksyna botulinowa.
leczenie-skory-lojotokowej

Opinie

star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard, miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już 65 lat i odważnie oddaję się w ręce Pani dr Szymańskiej i Borysiewicz. Bardzo profesjonalna drużyna, czysto, sterylnie…pięknie. Szeroki wachlarz zabiegów: od usuwania brodawek, przez laseroterapię, zabiegi igłowe do przeszczepu tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z Paniami z recepcji – najlepsza w Białymstoku.
Bardzo dziękuję za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google
star star star star star

Klinika wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, już na samym wejściu zostałam przywitana cieplo przez Panią z recepcji. Moja wizyta odbyła się punktualnie. Miałam wykonywaną toksynę na migrenę. Cały czas była przy mnie przemiła asystentka Justyna, wspierała dobrym słowem, dodawała odwagi, a Pani doktor skrupulatnie informowała o ruchach jakie będzie wykonywała w trakcie zabiegu. Podejście personelu do pacjenta było w moim przypadku na najwyższym poziomie, czułam się zaopiekowana. Z chęcią wracam na kolejne zabiegi do Kliniki A&A.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniala. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

opinie Google
star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.