Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie skóry łojotokowej

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której  leczy się skórę łojotokową. 

Leczenie skóry łojotokowej to sposób na nadmierną czynność gruczołów łojowych. Cera ta wymaga równowagi między wydzielaniem a usuwaniem łoju. Nadmiar łoju w połączeniu ze złuszczonymi komórkami warstwy rogowej i zmienionym pH skóry tworzy doskonałą pożywkę dla saprofitycznych mikroorganizmów, które rozwijają się na powierzchni skóry. U osób z cerą tłustą zwiększa się skłonność do łojotokowego zapalenia skóry, infekcji grzybiczych, a także trądziku pospolitego i różowatego. Pomimo wielu wad tłusta cera ma też kilka zalet: Dobrze toleruje wodę i mydło, wykazuje większą odporność na działanie mrozu i wiatru, jest lepiej chroniona przed działaniem czynników drażniących i mikrourazami mechanicznymi. Warstwa sebum zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, dzięki czemu skóra dłużej pozostaje gładka i bez zmarszczek, a w okresie starzenia nie ulega przesuszeniu.

Jak często występują wskazania do leczenia skóry łojotokowej?

Skóra łojotokowa jest częstym schorzeniem, ale jego występowanie w dużej mierze skorelowane jest z wiekiem pacjenta. Mianowicie – aktywność gruczołów łojowych zależy od pracy układu hormonalnego (androgeny i wzrost progesteronu stymulują, a estrogeny hamują produkcję łoju) i podlega wahaniom w różnych okresach życia. U noworodków jest duża, następnie zmniejsza się we wczesnym dzieciństwie, po czym ponownie rośnie w okresie dojrzewania. Z biegiem lat znowu maleje, zwłaszcza u kobiet. 

Jakie są objawy skóry łojotokowej?

Leczenie skóry łojotokowej wdrażamy w sytuacji, gdy występuje nasilenie objawów typowych dla cery tłustej. Cerę łojotokową cechuje nadmierna praca gruczołów łojowych. Skóra szybko się przetłuszcza i zaczyna się błyszczeć, nawet bezpośrednio po umyciu (głównie w tzw. strefie T, czyli na czole, w okolicach nosa i na brodzie, czasem na policzkach). Wzmożone wydzielanie sebum obserwuje się również na plecach między łopatkami, ramionach i na klatce piersiowej. Ujścia gruczołów (pory) są rozszerzone; często tworzą się wykwity skórne w postaci zaskórników otwartych lub zamkniętych, a także grudki i krosty. Skóra łojotokowa jest słabo ukrwiona i grubsza niż skóra sucha czy normalna; ma ziemisto-szarożółty kolor. 

Jakie są rodzaje skóry łojotokowej?

Skóra łojotokowa nazywana jest także skórą tłustą. Jest to jeden z podstawowych typów cery. Odmianą cery tłustej jest skóra trądzikowa.

Czynniki ryzyka:

Leczenie skóry łojotokowej to rozwiązanie problemu tłustej cery, który pojawia się zależnie od wielu różnych czynników ryzyka:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • okres dojrzewania;
  • przewlekły stres i napięcie nerwowe;
  • zaburzenia przemiany materii i pracy układu trawiennego;
  • zaburzenia hormonalne, zwłaszcza nadmierne wydzielanie progesteronu;
  • cykl miesiączkowy – wydzielanie łoju zwiększa się w drugiej części cyklu;
  • zakażenia lipofilnym drożdżakiem Malassezia furfur;
  • choroby układu nerwowego, np. choroba Parkinsona;
  • przyjmowanie niektórych leków, np. obniżających poziom cholesterolu;
  • nieprawidłowa dieta, uboga w produkty zawierające witaminy A, C, B2 i E, a także spożywanie ostrych przypraw, czekolady lub kawy;
  • palenie papierosów;
  • niewłaściwa pielęgnacja, np. zbyt częste oczyszczanie i złuszczanie naskórka;
  • zbyt częsta ekspozycja na słońce;
  • niekorzystne czynniki klimatyczne, np. wysoka temperatura otoczenia, wilgotność, zimno. 

Zapobieganie łojotokowi skóry:

Aby zapobiec łojotokowi skóry bądź też go ograniczyć, należy wyeliminować czynniki prowadzącego do nadmiernego wydzielania sebum. Tak więc należy wprowadzić ograniczenia w diecie, tzn. unikać żywności przetworzonej, a za to stosować posiłki bogate w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto trzeba starać się unikać sytuacji stresowych.

W jaki sposób można leczyć skórę łojotokową?

Pielęgnacja cery łojotokowej powinna opierać się na ograniczaniu wydzielania sebum, ale należy uważać, aby nie przesuszyć skóry. Istotne jest usuwanie martwego naskórka, odblokowywanie porów i systematyczne usuwanie zaskórników. W tym celu warto skorzystać z peelingów chemicznych. Zabiegi te pozwalają wyrównać powierzchnię skóry, odświeżyć ją i pobudzić do odnowy. Medycyna estetyczna proponuje także zastosowanie śródskórnych iniekcji toksyny botulinowej, która na kilka miesięcy hamuje działanie gruczołów łojowych.

Ryzyko nawrotu:

Skóra łojotokowa to problem nawracający, wymagający stałej pielęgnacji i zabiegów ograniczających nadprodukcję sebum.

Polecane zabiegi:

leczenie-skory-lojotokowej

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google