Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie ginekomastii

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której leczy się ginekomastię. 

Leczenie ginekomastii to sposób na przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn. Powiększone piersi są dla mężczyzny źródłem kompleksów. Ginekomastia obniża jakość życia, powoduje brak samoakceptacji, prowadzi do depresji, a nawet do prób samobójczych. Rozrost sutków może dotyczyć tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej. Zdarza się też asymetria w wielkości męskich sutków. Należy ponadto podkreślić, że normą jest obecność niewielkiej ilości tkanki gruczołowej bez towarzyszącego poszerzenia, przebarwienia na brązowo i uwypuklenia otoczki brodawki sutkowej.

Jak często występują wskazania do leczenia ginekomastii?

Ginekomastia występuje dość często. Statystyki mówią bowiem, że problem dotyka nawet 30-50% mężczyzn. Częstość występowania ginekomastii stale wzrasta. Ma to związek z rozwojem epidemii otyłości, a także z rosnącą zawartością estrogenów w żywności.

Jakie są objawy ginekomastii?

O leczeniu ginekomastii należy myśleć, gdy zostanie postawione jej rozpoznanie. Jest ono poprzedzone zebraniem wywiadu, badaniem fizykalnym oraz badaniami dodatkowymi postawi oznaczenia poziomu hormonów, morfologii, prób wątrobowych i nerkowych, jak również wykonaniem USG piersi, ewentualnie USG jamy brzusznej i jąder. Bywa też, że konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego w celu wykluczenia raka piersi. Ginekomastia objawia się powiększeniem sutków u mężczyzn, czemu może towarzyszyć tkliwość i wyciek z brodawek sutkowych. Ponadto otoczka brodawek sutkowych powiększa się i staje się brązowa, zaś w okolicy podbrodawkowej wyczuwa się zgrubienie (tkanka gruczołowa lub tłuszczowa). Poza tym możliwa jest asymetria wielkości gruczołów. 

Jakie są rodzaje ginekomastii?

Leczenie ginekomastii w gabinecie medycyny estetycznej dotyczy likwidacji przerośniętej tkanki tłuszczowej. Jednak w zależności od rodzaju nadmiernie rozwiniętej tkanki tworzącej pierś wyróżnia się następujące typy ginekomastii:

 • ginekomastia właściwa (gruczołowa) – przerost tkanki gruczołowej;
 • ginekomastia rzekoma (ginekomastia tłuszczowa, lipomastia, steatomastia) – nadmiar skóry i przerost tkanki tłuszczowej; występuje u mężczyzn z nadwagą, otyłością i po dużej utracie nadmiaru masy ciała;
 • ginekomastia mieszana (gruczołowo-tłuszczowa) – nadmiar zarówno tkanki gruczołowej, jak i tłuszczu.

Poza tym istnieje podział ginekomastii w zależności od wieku pacjentów:

 • ginekomastia fizjologiczna – występuje u noworodków obojga płci jako przejściowy efekt działania estrogenów matczynych;
 • ginekomastia pokwitaniowa – pojawia się w 13-14 roku życia jako przejaw zmian hormonalnych i ustępuje samoistnie po kilku miesiącach;
 • ginekomastia dorosłych – zawsze jest patologią; występuje jako przetrwała ginekomastia dojrzewaniowa, a także ginekomastia polekowa, idiopatyczna, hormonalna, objawowa, również związana z andropauzą. 

Czynniki ryzyka ginekomastii:

Leczenie ginekomastii to rozwiązanie problemu nadmiernie rozwiniętych gruczołów piersiowych u mężczyzn, który najczęściej występuje na podłożu hormonalnym. Jednakże istnieje szereg czynników ryzyka wpływających na powstanie tego schorzenia:

 • predyspozycje genetyczne;
 • otyłość;
 • stosowanie pewnych leków, m.in. spironolaktonu, enalaprolu, werapamilu, glikozydów naparstnicy, omeprazolu, ketokonazolu;
 • stosowanie sterydów anabolicznych, bądź też androgenów;
 • picie piwa – piwo ma działanie estrogenne;
 • marskość i rak wątroby;
 • przewlekła schyłkowa niewydolność nerek;
 • nadczynność tarczycy;
 • niedobór hormonów męskich – hipogonadyzm, andropauza;
 • hiperprolaktynemia;
 • nowotwór jąder i inne guzy hormonalnie czynne;
 • stosowanie marihuany i heroiny.

Ponadto zdarza się ginekomastia idiopatyczna, której przyczyny nie jesteśmy w stanie ustalić (nawet 50% przypadków). 

Zapobieganie powstawaniu ginekomastii – jak opóźnić konieczność leczenia ginekomastii?

Zapobieganie ginekomastii polega na leczeniu chorób mogących ją wywołać, jak również unikaniu w miarę możliwości leków, których stosowanie może do niej doprowadzać. Warto też unikać żywności zawierającej hormony. Rozwój lipomastii częściowo ogranicza się za pomocą ćwiczeń fizycznych i redukcji masy ciała.

W jaki sposób można leczyć ginekomastię?

Leczenie ginekomastii polega przede wszystkim na leczeniu schorzenia podstawowego, np. zaburzeń hormonalnych. Czasem terapią przyczynową jest leczenie onkologiczne. W przypadkach ginekomastii polekowej warto pomyśleć o zmianie leków na te, które nie mają działania estrogennego. Tymczasem leczenie ginekomastii samoistnej (pozostałej po okresie dojrzewania lub będącej skutkiem otyłości) wymaga postepowania zabiegowego. Ginekomastię gruczołową likwiduje się metodami chirurgicznymi, zaś lipomastię za pomocą chirurgii lub zabiegów medycyny estetycznej (lipoliza iniekcyjna, karboksyterapia).

Ryzyko nawrotu ginekomastii po leczeniu:

Nawrót ginekomastii może nastąpić na skutek zaniechania leczenia lub rozwoju choroby podstawowej. Likwidacja tkanki tłuszczowej w lipomastii rzadko wiąże się z ryzykiem nawrotu problemu.

Polecane zabiegi w leczeniu ginekomastii:

leczenie-ginekomastii

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google
star star star star star

Jestem pod wielkim wrażeniem, mam już tyle lat – 65 i odważnie oddaje się w ręce Pani Dr Szymańskiej i Pani Dr Borysiewicz. Bardzo profesjonalny zespół, czysto, sterylnie, pięknie. Szeroki wachlarz usług: od usuwania włókniaków, czy brodawek, po przeszczep tłuszczu. Z chęcią tam wracam. Kawa i rozmowa z paniami w recepcji – najlepsza w Białymstoku . Bardzo dziękuje za wspaniałe podejście i opiekę!

opinie Google