fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Zmarszczki

Zmarszczki są nieodłączną oznaką upływu czasu. Dostępne w Klinice A&A zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii powstrzymują procesy starzenia.

Zmarszczki to podłużne zagłębienia na skórze. Z wiekiem lub pod wpływem innych czynników dochodzi do załamania struktury skóry i znajdującego się pod nią „rusztowania”, które tworzą włókna kolagenu i elastyny. W miarę upływu lat maleje w skórze ilość kwasu hialuronowego, a kolagen i elastyna ulegają degradacji, w wyniku czego przestają podtrzymywać skórę, która zaczyna się zapadać. Pogarsza się nie tylko jakość tych substancji, ale także zmniejsza się ilość składników pobudzających ich naturalną produkcję (m.in. witamin A, E i C). Tempo starzenia się skóry zależy nie tylko od genów, ale też wielu innych czynników zewnętrznych, których działanie jest ze sobą powiązane. Należą do nich: styl życia, sposób pielęgnacji cery, ekspozycja na promieniowanie słoneczne, przewlekły stres czy dym tytoniowy. Pod ich wpływem powstają wolne rodniki, czyli niesparowane, aktywne cząsteczki tlenu, które są odpowiedzialne za różnego rodzaju destrukcyjne procesy, w tym niszczenie lipidów i białek w błonie komórkowej skóry. W efekcie dochodzi do uszkodzenia enzymów komórkowych, co ma wpływ na pracę kolagenu i elastyny oraz przyspieszenie destrukcji obu tych włókien. Skóra pod wpływem działania wolnych rodników starzeje się dużo szybciej, niż wynikałoby to z genów. Malejąca w okresie menopauzy produkcja estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, wpływa na fibroblasty produkujące kolagen. Gdy ich poziom spada, zmniejsza się ilość kolagenu, przez co skóra staje się mniej elastyczna i bardziej wiotka. Powstawanie zmarszczek wiąże się także z rodzajem cery – proces starzenia się skóry suchej i wrażliwej przebiega szybciej niż w przypadku cery tłustej lub mieszanej.

Starzenie się skóry, które stanowi wypadkową dwóch mechanizmów – starzenia wewnątrz- i zewnątrzpochodnego, zaczyna się już około 25. roku życia. Wcześniej jednak u niektórych osób mogą pojawić się zmarszczki mimiczne, które nie mają związku z procesem starzenia się. U każdego człowieka starzenie się skóry przebiega w nieco inny sposób. Można jednak przyjąć, że ogólny schemat wygląda następująco – najpierw pojawiają się drobne zmarszczki zlokalizowane w okolicach oczu, następnie skóra staje się coraz bardziej sucha i szorstka, ponieważ keratynocyty (największa grupa komórek w naskórku i mieszku włosowym) rozmnażają się znacznie wolniej. Często na tym etapie starzenia się skóry pojawiają się na twarzy przebarwienia, których przyczyną jest nierównomierne wytwarzanie melaniny. Z czasem zmniejsza się także aktywność włókien kolagenowych i elastyny, w wyniku czego skóra traci jędrność i sprężystość. Już około 30. roku życia mogą tworzyć się „kurze łapki”, dekadę później – bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki na czole i między brwiami. Po 50. roku życia przybywa zmarszczek, również na szyi, a policzki coraz bardziej opadają. Z wiekiem skóra staje się coraz bardziej wiotka, co jest związane z zanikiem tkanki podskórnej. Każdy typ zmarszczek można podzielić, biorąc pod uwagę głębokość, na jaką sięgają. Zmarszczki powierzchowne mają nie więcej niż pół milimetra głębokości i najczęściej powstają wokół oczu. Z kolei zmarszczki głębokie to poziome lub pionowe bruzdy, które są zlokalizowane na czole, policzkach, dolnej części twarzy i szyi.

Wyróżnia się kilka rodzajów zmarszczek:

 • mimiczne (inaczej: dynamiczne) – nie mają związku z naturalnym procesem starzenia się skóry. Powstają na skutek pracy mięśni twarzy, np. w czasie uśmiechu, układania ust w dzióbek, mrużenia oczu, marszczenia czoła czy grymasów twarzy (każdego dnia mięśnie twarzy kurczą się około 15 tysięcy razy). Pojawiają się jako pierwsze, między 25. a 30. rokiem życia – najczęściej pomiędzy nosem a ustami, dookoła oczu i na czole. Początkowo są widoczne jedynie podczas mimiki, jednak z czasem skóra traci zdolność do pełnego rozkurczania się, co powoduje utrwalenie zmarszczek mimicznych.
 • grawitacyjne – ten rodzaj zmarszczek jest zaliczany do mechanicznych. Ich przyczyną jest przyciąganie ziemskie, naturalny proces starzenia się skóry i stopniowa degradacja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, która sprawia, że skóra traci elastyczność i jędrność. Tworzą się zazwyczaj w okolicy powiek, na szyi i na policzkach w postaci głębokich bruzd.
 • strukturalne (inaczej: zmarszczki posłoneczne) – powstają na skutek szkodliwego działania promieniowania słonecznego lub solarium; zwykle towarzyszą im zaburzenia pigmentacji, np. przebarwienia lub odbarwienia skóry;
 • senne – wynikają z ułożenia skóry podczas snu.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się zmarszczek?

 • predyspozycje genetyczne;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
 • nadmierna mimika twarzy;
 • niewłaściwa pielęgnacja;
 • rozciąganie skóry na twarzy podczas nakładania makijażu;
 • niezmywanie makijażu przed snem;
 • nadmierna ekspozycja na słońce;
 • niestosowanie kremów z filtrami UV;
 • smog i zanieczyszczenie powietrza;
 • suche powietrze (np. w pomieszczeniach klimatyzowanych);
 • przewlekły stres (zmniejsza odporność i zdolność organizmu do regeneracji);
 • zbyt małe ilości wody;
 • niewłaściwa dieta;
 • niedobór witamin i minerałów;
 • zbyt częste żucie gumy;
 • brak ruchu;
 • bezsenność i brak odpowiedniej ilości snu;
 • spanie na brzuchu;
 • nieodpowiednia postawa (garbienie się lub częste pochylanie głowy przyśpiesza powstawanie zmarszczek na szyi i dekolcie);
 • palenie papierosów;
 • picie alkoholu;
 • zażywanie narkotyków.

W jaki sposób można pozbyć się zmarszczek?

Zmarszczki można zmniejszyć lub zlikwidować na wiele sposobów, stosując zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W przypadku zmarszczek mimicznych czoła, kurzych łapek czy zmarszczek palacza polecane są zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. Ponadto zmarszczki palacza, bruzdy nosowo-wargowe i bruzdy marionetki można wypełnić kwasem hialuronowym, fibryną bogatopłytkową lub własną tkanką tłuszczową, posługując się metodami wolumetrycznymi lub uzupełnieniem ubytków w konkretnych lokalizacjach. Innym sposobem na pozbycie się niechcianych zmarszczek i bruzd jest zabieg z nićmi rewitalizującymi, które napinają i wygładzają skórę. Seria peelingów chemicznych pozwala zniwelować drobne zmarszczki dzięki usunięciu martwego naskórka i innych zanieczyszczeń z powierzchni skóry oraz dzięki delikatnej przebudowie górnych warstw skóry. Do walki ze zmarszczkami służą również takie metody jak radiofrekwencja mikroigłowa, laseroterapia czy karboksyterapia. Radiofrekwencja mikroigłowa jest połączeniem dwóch technik – radiofrekwencji i mikronakłuwania; po zabiegu skóra staje się napięta i sprężysta, a zmarszczki zostają wygładzone. Zabiegi laserowe z użyciem lasera CO2 pod wpływem wysokiej temperatury powodują wytworzenie mikrouszkodzeń skóry oraz denaturację i skurcz włókien kolagenowych, co prowadzi do zwiększenia napięcia skóry i niwelowania zmarszczek. Fotoodmładzanie przeprowadzane za pomocą lasera nieablacyjnego – aleksandrytowego i neodymowo-yagowego – także powoduje zmniejszenie drobnych zmarszczek. Podanie dwutlenku węgla podczas zabiegu karboksyterapii powoduje wzmożoną syntezę kolagenu i elastyny, a tym samym redukcję zmarszczek. Atelokolagen oraz hydroksyapatyt wapnia zwiększają elastyczność i jędrność skóry, dzięki czemu zmarszczki stają się mniej widoczne. Można wykorzystywać również inne metody dostępne w medycynie estetycznej i kosmetologii. Dobór metody zależy od rodzaju zmarszczek, ich wielkości i głębokości oraz lokalizacji. Ostateczną decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego zabiegu podejmuje lekarz po konsultacji z pacjentem.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.