fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Zaskórniki

Zaskórniki to zaczopowane ujścia gruczołów łojowych. Klinika A&A proponuje profesjonalne ich usuwanie podczas indywidualnie dobranych zabiegów.

Zaskórniki, potocznie zwane wągrami, to wykwity skórne, które najczęściej towarzyszą trądzikowi młodzieńczemu w okresie dojrzewania. Za ich powstawanie odpowiedzialne jest sebum (czyli łój) zapychające ujścia porów i niewłaściwie przebiegający proces złuszczania naskórka. Gruczoły łojowe produkują dużo lepkiego tłuszczu, a w okresie dojrzewania, gdy pojawia się trądzik, ich aktywność dodatkowo wzrasta, co prowadzi do powstania łojotoku. Produkcja sebum jest bardzo intensywna – pory nie nadążają z samoistnym oczyszczaniem się z łoju i dochodzi do powstania czopów, które zamykają ujścia kanalików gruczołów łojowych. Gromadzi się w nich serum, bakterie i martwe komórki naskórka, w wyniku czego powstają widoczne zaskórniki. Najczęściej pojawiają się one w miejscach, w których znajduje się najwięcej gruczołów łojowych, czyli na nosie, czole i brodzie, a także na ramionach, plecach i klatce piersiowej). Mogą mieć różną wielkość – od prawie niewidocznych kropek po dość duże wykwity. Często towarzyszą im inne zmiany skórne, np. wypryski. Przy wzmożonej produkcji sebum można zaobserwować również pogrubienie rogowych warstw skóry w ujściach kanałów wyprowadzających gruczoły łojowe. Zaskórniki występują zazwyczaj u osób z tłustą lub mieszaną cerą. Stanowią problem estetyczny, a ponadto łatwo ulegają nadkażeniom bakteryjnym, powodując typowe dla trądziku ropne krosty i pogarszając kondycję skóry.

Sebum zapewnia miękkość skóry, zabezpiecza ją przed wysuszaniem i tworzy warstwę ochronną, chroniąc skórę przed bakteriami i grzybami. Pełni także funkcję oczyszczającą, ponieważ pomaga obumarłym komórkom naskórka z gruczołów łojowych przedostać się na powierzchnię skóry. Jednak jego nadmiar zakłóca prawidłowe funkcjonowanie skóry. Zaskórniki dzielą się na zamknięte i otwarte. Zaskórniki zamknięte znajdują się w głębszych warstwach skóry, mają białawy odcień i trudniej je usunąć. Z kolei zaskórniki otwarte wyglądają jak czarne kropki na skórze (ang. blackheads), które znajdują się tuż przy ujściu gruczołów łojowych skóry i łatwo przemieniają się w ropne krostki pod wpływem działania bakterii. Mają czarny lub ciemnobrązowy kolor z powodu utleniania pod wpływem powietrza nagromadzonych w skórze komórek naskórka. Zaskórniki otwarte mogą łatwo przekształcić się w torbiele ropne lub wykwity grudkowo-krostkowe. Zmiany skórne w postaci zaskórników mogą pojawiać się okresowo lub być stale obecne.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia zaskórników?

 • predyspozycje genetyczne;
 • zastój sebum;
 • rogowacenie ujść mieszków włosowo-łojowych;
 • zmiany hormonalne;
 • niewłaściwe nawyki higieniczne (wyciskanie zmian skórnych, nadmierne przesuszanie skóry);
 • nieodpowiednia dieta;
 • przewlekły stres;
 • stosowanie kosmetyków niedostosowanych do rodzaju i potrzeb skóry;
 • palenie papierosów;
 • zanieczyszczenia środowiska;
 • przyjmowanie niektórych leków.

W jaki sposób można pozbyć się zaskórników?

Usuwanie zaskórników i oczyszczanie porów umożliwiają takie zabiegi kosmetologiczne, jak oczyszczanie manualne na zimno, peelingi chemiczne, zabieg przeciwłojotokowy, mikrodermabrazja diamentowa i oksybrazja, dobierane indywidualnie do potrzeb i rodzaju skóry. Własnoręczne wyciskanie zaskórników nie dość, że nie pomaga w leczeniu, to wręcz je zaburza, ponieważ prowadzi do uszkodzeń skóry i jej nadkażeń. Szybka poprawa stanu cery jest możliwa dzięki dobrym nawykom higienicznym, niedotykaniu twarzy i niewykonywaniu samodzielnego oczyszczania skóry.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.