fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Włókniaki

Włókniaki są łagodnymi zmianami skórnymi o charakterze drobnych narośli. Laser CO2 i plazma medyczna pozwalają usunąć je w sposób mało inwazyjny.

Włókniaki (łac. fibroma) to łagodne guzy nowotworowe mające postać grudkowatych narośli, które powstają z tkanki łącznej włóknistej przeważnie w wyniku uwarunkowań genetycznych, urazów i stanów zapalnych. Zazwyczaj mają kształt kulistych, workowatych guzków różnej wielkości (od 2 mm do 5 cm). Pojawiają się na różnych częściach ciała; najczęściej zlokalizowane są na szyi, piersiach (włókniaki piersiowe), jak też w okolicy pach i pachwin. Wyróżnia się dwa rodzaje włókniaków: włókniak miękki i włókniak twardy. Włókniak miękki jest drobny i miękki w dotyku, w kolorze zbliżonym do koloru skóry; często występuje pojedynczo lub w skupiskach na szyi, dekolcie i w pachwinach. Włókniak twardy jest duży i stwardniały, przeważnie ma ciemny – czarny lub brązowy – kolor; najczęściej pojawia się na kończynach. Jednym z rodzajów włókniaka miękkiego jest włókniak starczy, który z reguły występuje u kobiet (zwłaszcza o brązowych oczach i włosach) w postaci nie tylko pojedynczych zmian, ale także mniejszych zmian mnogich. Większość włókniaków starczych ma wielkość ziarna gorczycy, choć niekiedy osiągają nawet rozmiar orzecha laskowego. Włókniaki twarde są często spotykanym schorzeniem skóry – u wielu dorosłych osób (przeważnie kobiet) można zaobserwować przynajmniej jedną taką zmianę na skórze. Włókniak twardy niejednokrotnie jest mylony ze znamionami barwnikowymi.

Mimo że włókniaki to zmiany o charakterze nowotworowym, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ponieważ nie powodują żadnych dokuczliwych objawów (brak bólu, swędzenia i sączącego się z nich płynu) czy skutków ubocznych i nie ulegają zezłośliwieniu. Gdy włókniaki osiągają znaczne rozmiary, dla wielu osób zaczynają stanowić problem estetyczny i negatywnie wpływać na normalne funkcjonowanie. Usunięcie narośli skórnych jest wskazane, jeśli przeszkadzają w codziennym życiu. Dzieje się tak w przypadku włókniaków na powiekach, ponieważ mogą utrudniać mruganie, a nawet normalne widzenie. Niektóre narośla zlokalizowane są w wyjątkowo wrażliwych miejscach (w okolicy biustu, pachwin, pach lub stóp), gdzie są narażone na podrażnienia i otarcia, przez co mogą powodować znaczny dyskomfort. Niepokój powinny wzbudzić włókniaki, które bardzo szybko rosną, zmieniają wygląd i towarzyszą im inne nietypowe objawy (np. ból, swędzenie, krwawienie, owrzodzenie, strupki). Warto wtedy podjąć ich leczenie, gdyż tego typu guzki wymagają dokładnej diagnostyki i poddania ich badaniu histopatologicznemu w celu różnicowania ze zmianami złośliwymi skóry (np. czerniakiem).

Jakie czynniki zwiększają ryzyko występowania włókniaków?

 • predyspozycje genetyczne;
 • choroba Recklinghausena (nerwiakowłókniakowatość);
 • cukrzyca;
 • otyłość;
 • problemy endokrynologiczne;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
 • choroby związane z zaburzeniami układu odpornościowego;
 • przyjmowanie leków immunosupresyjnych;
 • zakażenie wirusem HIV;
 • przebyte urazy;
 • zranienia;
 • ukąszenia i powstałe w efekcie miejscowe stany zapalne;
 • zapalenie mieszków włosowych;
 • ciąża.

W jaki sposób można pozbyć się włókniaków?

W celu usuwania włókniaków najczęściej stosuje się laseroterapię z użyciem lasera CO2 i plazmę medyczną, które zastępują inne starsze metody, np. wypalanie zmian ciekłym azotem i zabiegi chirurgiczne. Na korzyść zabiegów z wykorzystaniem lasera CO2 i plazmy medycznej przemawiają niskie ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów i mało inwazyjny charakter (procedury te nie uszkadzają zdrowej skóry i nie niosą ryzyka zachorowania na HIV lub żółtaczkę) oraz szybkość gojenia (po zabiegu powstaje mały strupek, który odpada w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni).

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.