fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Utrata owalu twarzy

Utrata owalu twarzy jest związana ze starzeniem się lub nagłym spadkiem wagi. W Klinice A&A problem ten rozwiązują zabiegi wolumetryczne i liftingujące.

Rysy twarzy stanowią bardzo ważną część tożsamości – mają duży wpływ na samopoczucie i postrzeganie własnej osoby. Utrata owalu twarzy to powszechny problem, który występuje u większości kobiet i mężczyzn po 40. roku życia. Choć główną przyczyną utraty wyraźnego owalu twarzy są przede wszystkim zmiany wynikające ze starzenia się skóry, to z problemem tym mogą zmagać się też młode osoby, które nagle straciły sporo kilogramów (np. z powodu diety odchudzającej lub choroby) czy też przesadzały z opalaniem się na słońcu lub w solarium. Z wiekiem dochodzi do stopniowej utraty podściółki tłuszczowej, czyli tkanki znajdującej się pod skórą, która nadaje policzkom objętość i młodzieńczy wygląd. Podskórna tkanka tłuszczowa zanika głównie w okolicach skroni, kości jarzmowych, a także w okolicy ust. Zanikowi ulega również, choć w dużo mniejszym stopniu, tkanka kostna. Dodatkowo włókna mięśniowe tracą swoją sprężystość. W pierwszej kolejności pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe, czyli pionowe zagłębienia biegnące od linii nosa aż do ust. Z biegiem czasu tzw. trójkąt młodości zostaje odwrócony i powstaje tzw. piramida starości, co oznacza, że twarz wpisuje się teraz w figurę geometryczną o kształcie trójkąta zwróconego wierzchołkiem do góry, z masywną podstawą w miejscu brody. W efekcie twarz traci swe młodzieńcze kształty – rysy wyostrzają się, a starzejąca się skóra wiotczeje i opada, powodując utratę owalu. Na linii żuchwy powstają chomiki, czyli nawisy skórne, które optycznie poszerzają twarz w jej dolnej części. Twarz nabiera smutnego i zmęczonego wyrazu.

Na strukturalną podstawę budowy skóry właściwej składają się dwa białka – kolagen i elastyna, które odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Gdy skóra zaczyna wiotczeć, dochodzi do zaburzeń w tkance łącznej skóry, głównie w jej włóknach podporowych, czyli w kolagenie i elastynie. Włókno kolagenowe jest zbudowane z białek; jego kształt przypomina mocno kręcony włos. Z biegiem czasu skręt ten staje się coraz luźniejszy i traci sprężystość, w wyniku czego naskórek zaczyna wiotczeć. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko naturalne starzenie się skóry związane z działaniem układu hormonalnego i genetyką. Często ten negatywny proces przyspieszają takie czynniki jak brak odpowiedniej pielęgnacji skóry, niezdrowa dieta, stosowanie używek, palenie papierosów i zanieczyszczenie powietrza. Ich wpływ, w połączeniu z naturalnym ubytkiem substancji pobudzających produkcję kolagenu, przyspiesza wiotczenie skóry, powstawanie zmarszczek i utratę owalu twarzy. Stopniowy spadek jędrności i elastyczności pociąga za sobą utrudniony i osłabiony przepływ krwi w skórze, co przyczynia się do degradacji naczyń krwionośnych, które dostarczają skórze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. To z kolei powoduje niedostateczne zaopatrzenie struktur skóry w tlen i składniki odżywcze, co tylko pogłębia istniejące już problemy.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko utraty owalu twarzy?

 • uwarunkowania genetyczne;
 • proces starzenia;
 • grawitacja;
 • utrata lub brak tkanki tłuszczowej w okolicy okołooczodołowej;
 • utrata dużej liczby kilogramów w krótkim czasie na skutek odchudzania się lub choroby;
 • zaburzenia przemiany materii i pracy układu trawiennego;
 • zaburzenia hormonalne;
 • palenie papierosów;
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry;
 • zbyt częsta ekspozycja na słońce;
 • zanieczyszczenie powietrza.

W jaki sposób można pozbyć się problemu utraty owalu twarzy?

Uzupełnienie utraconych tkanek jest możliwe dzięki kilku różnym zabiegom medycyny estetycznej o charakterze wolumetrycznym. Podanie odpowiednich preparatów kwasu hialuronowego w miejscach ubytków pozwala odzyskać utracony owal twarzy i odtworzyć objętość w okolicach policzków, doliny łez, dołów skroniowych, okolicy przyusznej, linii żuchwy i brody. Kwas wypełnia podskórne ubytki i retuszuje niedoskonałości będące wynikiem procesu starzenia. Inna metoda polega na podskórnej aplikacji fibryny bogatopłytkowej, która również jest stosowana do odbudowy objętości. Jej działanie zapewnia natychmiastowe uzyskanie efektu wypełnienia, jak też silną stymulację naturalnego procesu produkcji własnego kolagenu, co wpływa na poprawę kondycji skóry. Kolejny sposób to lipotransfer, czyli przeszczep własnego tłuszczu wraz z komórkami macierzystymi w miejsca wymagające korekcji. Efektem zabiegu jest wygładzenie skóry i trwałe wypełnienie ubytków, zmarszczek i bruzd. Innym rozwiązaniem może być wykonanie bezinwazyjnego liftingu twarzy za pomocą HIFU. Urządzenie emituje ultradźwięki o niskiej częstotliwości, które docierają aż do powięzi. Zabieg powoduje natychmiastowe napięcie skóry, które stopniowo, przez 3 miesiące, przekształca się w lifting skóry i poprawę owalu twarzy. Nici liftingujące nie tylko podnoszą i korygują owal twarzy, ale także regenerują, zagęszczają i wzmacniają skórę. Dodatkowo stymulują komórki do produkcji nowego kolagenu, dzięki czemu przywracają skórze sprężystość i elastyczność. Z kolei laseroterapia z użyciem lasera CO2 dzięki zjawisku frakcyjnej fototermolizy powoduje denaturację i skurcz włókien kolagenowych, a tym samym zwiększenie napięcia i lifting skóry. Wykonywane przez kosmetologów zabieg silnie liftingujący 40+ z użyciem retinolu infuzyjnego oraz infuzja tlenowa napinają, ujędrniają, nawilżają i rozjaśniają skórę, dając efekt poprawy gęstości i elastyczności skóry oraz poprawy owalu twarzy. Mezoterapia mikroigłowa wzmacnia słabą i wiotką tkankę łączną, skóra po tym zabiegu staje się bardziej jędrna i rozświetlona.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.