fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Usta wąskie, asymetryczne

Wąskie lub asymetryczne usta zaburzają proporcje twarzy. Lekarze Kliniki A&A wykonują powiększanie lub korekcję ust zwykle za pomocą kwasu hialuronowego.

Usta to jeden z głównych atrybutów kobiecości. Zgodnie z obowiązującymi kanonami urody powinny być piękne, kształtne i pełne blasku. Pełne i wydatne usta są uznawane za bardziej zmysłowe i sprawiają, że twarz wygląda na weselszą, bardziej sympatyczną i pociągającą. Jednak nie każda kobieta może pochwalić się takimi ustami – wiele pań od urodzenia ma małe, wąskie lub asymetryczne usta, a u niektórych z nich widoczna jest duża dysproporcja pomiędzy górną a dolną wargą. Co ciekawe, wąskie wargi przez długie lata stanowiły ideał piękna, o czym świadczy popularność gwiazd z lat 20. i 30. XX wieku, np. Grety Garbo, Marleny Dietrich czy Poli Negri. Pełne usta uznawano za prostackie i wulgarne; dopiero pojawienie się w latach 60. nowej gwiazdy filmowej, Brigitte Bardot, wyznaczyło nowe kanony piękna. Obecnie zbyt małe i wąskie wargi kojarzą się z surowością, zaciętością lub złością. Osoba, która ma takie usta, mimo woli wydaje się ciągle niezadowolona, niesympatyczna i nieżyczliwa. Często też małe i wąskie wargi zaburzają właściwe proporcje i symetrię twarzy. Z kolei asymetryczne usta przyciągają wzrok rozmówców, nierzadko stając się przyczyną kompleksów. Kształt i wielkość ust zależy od wielu elementów, takich jak: forma i objętość czerwieni wargowej, kształt i umiejscowienie kącików warg, asymetrie prawej i lewej części warg, a także objętość nosowo-wargowa i zarys bruzd nosowo-wargowych. Dużą rolę odgrywają również inne czynniki – struktura i ukształtowanie zębów, kształt brody, genetyka i wiek. Ponadto nie bez znaczenia są nawyki i przyzwyczajenia oraz zabiegi kosmetyczne i estetyczne.

Uwarunkowania genetyczne są najczęstszą przyczyną zbyt małych czy asymetrycznych ust; rzadko kiedy asymetria jest wynikiem wrodzonych chorób, przebytych urazów lub wypadków. Asymetria ust może występować pomiędzy górną i dolną wargą lub pomiędzy prawą i lewą stroną ust. Należy przy tym zaznaczyć, że nieco większa dolna warga niż górna nie jest oznaką asymetrii – tak wygląda naturalna budowa ust. Często asymetrycznym ustom towarzyszą również opadające kąciki. Krzywe usta uwidaczniają się szczególnie w przypadku asymetrii dynamicznej, kiedy nierówne wargi mimowolnie zwracają na siebie uwagę podczas mówienia lub uśmiechania się. Inną przyczyną niekorzystnego wyglądu ust jest proces starzenia – wargi też się starzeją, podobnie jak inne części ciała. Z wiekiem zmniejsza się gęstość skóry na skutek osłabienia włókien podporowych, co sprawia, że również usta tracą jędrność i objętość. Coraz bardziej odwadniają się, stopniowo marszczą się i zwężają. Zaciera się granica między czerwienią wargową a skórą, naskórek staje się coraz cieńszy, a kąciki warg zaczynają opadać, nadając twarzy smutny lub zatroskany wygląd. Podobny efekt wywołuje również działanie innych niepożądanych czynników zewnętrznych, do których zalicza się przede wszystkim palenie papierosów, wady zgryzu, zbyt częste i długie przebywanie na słońcu lub nadmierną ekspresję mimiczną. Usta znajdują się w centralnej części twarzy, dlatego tak ważny jest ich odpowiedni wygląd, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia wąskich lub asymetrycznych ust?

  • uwarunkowania genetyczne;
  • wady zgryzu;
  • zaburzenia pracy mięśni;
  • blizny powypadkowe;
  • blizny po opryszczkach;
  • zajęcza warga (wrodzona wada rozwojowa polegająca na rozszczepie wargi i podniebienia);
  • udar;
  • porażenie Bell’a (samoistnie występujące nagłe porażenie nerwu twarzowego);
  • asymetria dynamiczna (pojawia się podczas mówienia lub uśmiechu, może być spowodowana neuropraksją, czyli odcinkowym uszkodzeniem nerwu);
  • nieprawidłowo wykonane zabiegi w okolicy ust, np. wypełnianie kwasem hialuronowym.

W jaki sposób można pozbyć się problemu wąskich lub asymetrycznych ust?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (kwas hialuronowy, fibryna bogatopłytkowa i lipotransfer) pozwalają na modelowanie i korekcję kształtu ust. Medycyna estetyczna pomaga spełnić marzenia wielu kobiet, jak też mężczyzn. Podczas jednego zabiegu można powiększyć usta, zlikwidować asymetrię i przywrócić wargom odpowiednie proporcje. Oprócz tego możliwe jest odtworzenie granicy pomiędzy czerwienią a skórą, wywinięcie ust trochę na zewnątrz i uniesienie kącików. Kwas hialuronowy, który wprowadza się pod skórę za pomocą cieniutkiej igły, nadaje ustom odpowiedni kształt i likwiduje asymetrię. Dodatkowo dzięki zdolności kwasu do wiązania wody w skórze, wargi są odpowiednio nawilżone i wygładzone. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w postaci kremu znieczulającego lub znieczulenia stomatologicznego. Efekty utrzymują się od 8 do 12 miesięcy w zależności od rodzaju skóry i trybu życia. Podobne efekty można uzyskać za pomocą fibryny bogatopłytkowej, która dodatkowo silnie stymuluje procesy rewitalizujące tę okolicę. Podobne rezultaty można osiągnąć, wykonując lipotransfer, czyli przeszczep własnego tłuszczu. Do modelowania ust wystarcza niewielka ilość tkanki tłuszczowej. Przez kilka tygodni część przeszczepionych komórek ulega biodegradacji, co sprawia, że ostateczny efekt jest bardziej delikatny niż w dniu zabiegu. W przypadku lipotransferu uzyskane rezultaty utrzymują się od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Makijaż permanentny także pozwala delikatnie powiększyć usta, wyrównać asymetrię i podkreślić linię warg. Utrzymuje się na ustach do około 3 lat. Modelowanie ust pozwala delikatnie podkreślić kobiecość, dodać atrakcyjności i poprawić samopoczucie. W przypadku mężczyzn opóźnia efekty starzenia i zapewnia ustom naturalny męski wygląd. Efekty końcowe zabiegów zależą od kształtu, wyjściowego rozmiaru ust i oczekiwań pacjentów.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.