fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Skóra odwodniona, sucha

Skóra odwodniona i sucha wymaga intensywnej pielęgnacji, która przywróci zaburzoną równowagę wodną. Klinika A&A wykonuje wiele zabiegów nawilżających cerę.

Skóra odwodniona i skóra sucha to dwa różne rodzaje skóry, ale często są błędnie traktowane jako ten sam problem. Różnią się od siebie przede wszystkim innymi przyczynami ich powstawania. Skóra jest odwodniona, gdy w naskórku brakuje odpowiedniej ilości wody na skutek niewłaściwej pielęgnacji polegającej na niedostatecznym nawilżaniu skóry lub przyjmowaniu zbyt małej ilości wody w diecie. Najczęściej spotykane objawy odwodnienia skóry to uczucie napięcia, ściągnięcia i dyskomfortu. Skóra odwodniona wykazuje tendencje do przetłuszczania lub przesuszania; cechują ją także nadwrażliwość i skłonność do zaczerwienienia. Problem ten występuje we wszystkich typach skóry – nawet tłusta lub trądzikowa skóra może być odwodniona. Z kolei sucha skóra to taka, która wytwarza mniej sebum niż potrzebuje. Takiej skórze brakuje wody i lipidów niezbędnych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony, dlatego też towarzyszy jej ciągłe uczucie ściągnięcia, zwłaszcza po myciu. Sucha skóra jest szorstka, matowa i cienka, pozbawiona elastyczności i sprężystości, ze złuszczającym się naskórkiem. Może być zaczerwieniona, szczególnie po oczyszczeniu lub kontakcie z wodą. Problem ten dotyczy tylko jednego typu skóry. Jednocześnie sucha skóra zawsze jest odwodniona. Oba rodzaje skóry cechuje natomiast większa skłonność do powstawania zmarszczek.

Warto wiedzieć, że woda to główny składnik budulcowy komórek. Jest niezbędna do zachowania ich czynności życiowych i różnego rodzaju przemian biochemicznych. Ma wpływ na przebieg podstawowych procesów komórkowych, a tym samym decyduje o właściwościach skóry. W skórze znajduje się około 20 proc. wody zmagazynowanej w ludzkim ciele, ale jej rozmieszczenie jest nierównomierne (im wyższe warstwy skóry, tym mniej wody). Skóra właściwa składa się z wody w około 50–60 proc., a warstwa rogowa już tylko z 10–13 proc. Część wody nie ulega migracji i jest silnie związana z cząsteczkami biologicznymi, np. kwasem hialuronowym. Z kolei woda, która migruje, przemieszcza się w obrębie warstwy rogowej naskórka. Z powodu wysokiej różnicy stężenia wody w wewnętrznych warstwach skóry i w powietrzu woda migruje od skóry właściwej w kierunku warstwy rogowej, co powoduje nawilżanie poszczególnych warstw naskórka. Woda na powierzchni skóry ulega odparowaniu, przez co skóra traci około 300 ml wody w ciągu doby. Nieodpowiedni poziom nawilżenia jest przyczyną zakłóceń w funkcjonowaniu skóry oraz degeneracji struktur kolagenu i elastyny. W efekcie odwodniona i sucha skóra staje się cieńsza i bardziej delikatna, co powoduje szybsze powstawanie zmarszczek.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko odwodnienia skóry?

 • picie zbyt małej ilości wody;
 • niewłaściwa dieta;
 • nieprawidłowa pielęgnacja skóry;
 • choroby, np. cukrzyca, atopowe zapalenie skóry;
 • zaburzenia hormonalne;
 • nadmiar stresu;
 • niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia suchości skóry?

 • uwarunkowania genetyczne;
 • uszkodzenie występujących w skórze naturalnych systemów nawilżających i ochronnych;
 • stosowanie wysuszających mydeł;
 • noszenie szorstkich ubrań;
 • zaniedbywanie pielęgnacji;
 • długie, gorące kąpiele;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzyca lub łuszczyca.

W jaki sposób można pozbyć się problemu skóry odwodnionej i suchej?

W przypadku skóry odwodnionej najważniejsze jest uzupełnianie braków wody i dostarczenie substancji, które ułatwią jej wiązanie w skórze. Mezoterapia igłowa, zwłaszcza z użyciem kwasu hialuronowego pozwala utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, jej elastyczność i napięcie. Osocze bogatopłytkowe, fibryna bogatopłytkowa i autologiczny przeszczep tłuszczu to zabiegi o działaniu silnie odmładzającym skórę, które zapewniają jej głębokie i długotrwałe nawilżenie oraz odżywienie. Z pomocą suchej skórze przychodzą zabieg fotoprotekcyjny do skóry suchej i odwodnionej, zabieg silnie liftingujący 40+  oraz zabieg odżywczy Contra-Dry, które nie tylko regenerują naskórek, ale także zwiększają naturalny system odpornościowy skóry. Także infuzja tlenowa znacząco zwiększa poziom nawilżenia skóry dzięki terapii czystym tlenem oraz wtłaczaniu skoncentrowanych składników za pomocą tlenu do głębokich warstw skóry. Oksybrazja, czyli peeling wodno-tlenowy również mocno nawilża i zmiękcza skórę. Ponadto duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja i nawilżanie skóry od zewnątrz za pomocą kosmetyków, które uszczelniają barierę hydrolipidową (czyli zapobiegają parowaniu wody przez skórę) i wspomagają gromadzenie wody w skórze. Kroplówki dożylne w przypadku osób odwodnionych, które nie są w stanie wystarczająco nawadniać organizm drogą doustną, uzupełniają niedobory wodno-elektrolitowe, a przy okazji poprawiają także nawilżenie skóry i przyśpieszają jej regenerację.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.