
Polecane zabiegi
Biostymulator na bazie kwasu hialuronowego z kompleksem aminokwasów Fibryna bogatopłytkowa (stymulator tkankowy) Infuzja tlenowa (tlenowe odmłodzenie skóry) Kroplówki dożylne (kroplówki witaminowe) Kwas hialuronowy (HA) Lipotransfer (lipofilling, przeszczep tłuszczu) Mezoterapia igłowa (needle mesotherapy) Mezoterapia mikroigłowa (dermapen, mezopen) Oksybrazja (peeling wodno-tlenowy) Osocze bogatopłytkowe (stymulator tkankowy) Zabieg fotoprotekcyjny - skóra sucha i odwodniona (zabieg nawilżający)A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest kliniką, w której rozwiązuje się problem skóry odwodnionej i suchej (wysuszona skóra, szorstka i napięta skóra, łuszcząca się skóra, skóra z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym).
Skóra odwodniona i sucha wymaga intensywnej pielęgnacji, która przywróci zaburzoną równowagę wodną. Ważne jest też właściwe nawadnianie organizmu.
Skóra odwodniona i skóra sucha to dwa różne rodzaje skóry, ale często są błędnie traktowane jako ten sam problem. Różnią się od siebie przede wszystkim innymi przyczynami ich powstawania. Skóra jest odwodniona, gdy w naskórku brakuje odpowiedniej ilości wody na skutek niewłaściwej pielęgnacji polegającej na niedostatecznym nawilżaniu skóry lub przyjmowaniu zbyt małej ilości wody w diecie. Najczęściej spotykane objawy odwodnienia skóry to uczucie napięcia, ściągnięcia i dyskomfortu. Skóra odwodniona wykazuje tendencje do przetłuszczania lub przesuszania; cechują ją także nadwrażliwość i skłonność do zaczerwienienia. Problem ten występuje we wszystkich typach skóry – nawet tłusta lub trądzikowa skóra może być odwodniona. Z kolei sucha skóra to taka, która wytwarza mniej sebum niż potrzebuje. Takiej skórze brakuje wody i lipidów niezbędnych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony, dlatego też towarzyszy jej ciągłe uczucie ściągnięcia, zwłaszcza po myciu. Sucha skóra jest szorstka, matowa i cienka, pozbawiona elastyczności i sprężystości, ze złuszczającym się naskórkiem. Może być zaczerwieniona, szczególnie po oczyszczeniu lub kontakcie z wodą. Problem ten dotyczy tylko jednego typu skóry. Jednocześnie sucha skóra zawsze jest odwodniona. Oba rodzaje skóry cechuje natomiast większa skłonność do powstawania zmarszczek.
Warto wiedzieć, że woda to główny składnik budulcowy komórek. Jest niezbędna do zachowania ich czynności życiowych i różnego rodzaju przemian biochemicznych. Ma wpływ na przebieg podstawowych procesów komórkowych, a tym samym decyduje o właściwościach skóry. W skórze znajduje się około 20 proc. wody zmagazynowanej w ludzkim ciele, ale jej rozmieszczenie jest nierównomierne (im wyższe warstwy skóry, tym mniej wody). Skóra właściwa składa się z wody w około 50–60 proc., a warstwa rogowa już tylko z 10–13 proc. Część wody nie ulega migracji i jest silnie związana z cząsteczkami biologicznymi, np. kwasem hialuronowym. Z kolei woda, która migruje, przemieszcza się w obrębie warstwy rogowej naskórka. Z powodu wysokiej różnicy stężenia wody w wewnętrznych warstwach skóry i w powietrzu woda migruje od skóry właściwej w kierunku warstwy rogowej, co powoduje nawilżanie poszczególnych warstw naskórka. Woda na powierzchni skóry ulega odparowaniu, przez co skóra traci około 300 ml wody w ciągu doby. Nieodpowiedni poziom nawilżenia jest przyczyną zakłóceń w funkcjonowaniu skóry oraz degeneracji struktur kolagenu i elastyny. W efekcie odwodniona i sucha skóra staje się cieńsza i bardziej delikatna, co powoduje szybsze powstawanie zmarszczek.
Jakie czynniki zwiększają ryzyko odwodnienia skóry?
- picie zbyt małej ilości wody;
- niewłaściwa dieta;
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry;
- choroby, np. cukrzyca, atopowe zapalenie skóry;
- zaburzenia hormonalne;
- nadmiar stresu;
- niekorzystne warunki atmosferyczne.
Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia suchości skóry?
- uwarunkowania genetyczne;
- uszkodzenie występujących w skórze naturalnych systemów nawilżających i ochronnych;
- stosowanie wysuszających mydeł;
- noszenie szorstkich ubrań;
- zaniedbywanie pielęgnacji;
- długie, gorące kąpiele;
- przyjmowanie niektórych leków;
- niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzyca lub łuszczyca.
W jaki sposób można pozbyć się problemu skóry odwodnionej i suchej?
W przypadku skóry odwodnionej najważniejsze jest uzupełnianie braków wody i dostarczenie substancji, które ułatwią jej wiązanie w skórze. Duże znaczenie ma także odpowiednia pielęgnacja i nawilżanie skóry od zewnątrz za pomocą kosmetyków, które uszczelniają barierę hydrolipidową (czyli zapobiegają parowaniu wody przez skórę) i wspomagają gromadzenie wody w skórze.
W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku stosuje się następujące zabiegi:
- mezoterapia igłowa (przywrócenie właściwego stopnia nawilżenia skóry mezoterapią igłową);
- kwas hialuronowy (nawilżenie skóry kwasem HA, nawodnienie skóry kwasem HA);
- biostymulator na bazie kwasu hialuronowego z kompleksem aminokwasów (poprawa nawilżenia skóry twarzy biostymulatorem);
- osocze bogatopłytkowe (przywrócenie właściwego nawilżenia skóry osoczem);
- fibryna bogatopłytkowa (wzrost nawilżenia skóry fibryną, odżywienie cery fibryną);
- lipotransfer (ujędrnienie i odmłodzenie skóry przeszczepem tłuszczu);
- kroplówki dożylne (nawodnienie organizmu kroplówkami witaminowymi);
- infuzja tlenowa (głębokie nawilżenie i dotlenienie skóry mezoterapią tlenową);
- mezoterapia mikroigłowa (nawodnienie i rewitalizacja skóry mezopenem);
- oksybrazja (przywrócenie właściwego nawilżenia i dotlenienia skóry oksybrazją);
- zabieg fotoprotekcyjny – skóra sucha i odwodniona ( głębokie nawilżenie i nawodnienie skóry zabiegiem).